Georgia Power Team Rankings (4/20 Update)

This content requires a MileSplit Pro plan.
Join Now and select any plan for instant access!

MileSplit Pro
Join Now

Georgia 5A Boys Power Team Rankings

Calculated as of April 20, 2017

These rankings were calculated by scoring the rankings as a meet. We took the individual rankings and relay rankings and scored them as a normal meet: 10-8-6-5-4-3-2-1.

1.Grady64
Babakarr Randall (100m 4 + 200m 8 + 400m 1 = 13)
Christian McNair-Jones (110H 8 + 300H 6 + LJ 5 = 19)
Jacquez Sloan (LJ 9 = 9)
Jermaine Hosley (400m 3 = 3)
Relay Team (14)
Ryan Jackson (800m 6 = 6)
2.Cedar Shoals57
Ashton Daniel (110H 10 + 300H 10 = 20)
Cameron Hudson (TJ 4 = 4)
Markell Allen (200m 1 + LJ 1 + TJ 6 = 8)
Michael Horvat (HJ 5 = 5)
Relay Team (10)
Rogerous Swain (TJ 10 = 10)
3.Arabia Mountain HS43
Michael Willingham (D 8 + S 5 = 13)
Priest Foust (100m 4 + 200m 4 = 8)
Relay Team (8)
Tyler Jones (LJ 9 + TJ 5 = 14)
4.Starrs Mill High School39.6
Ben Runyan (PV 8 = 8)
Eric Donevant (D 1 + S 4 = 5)
Gunnar Pierson (PV 0.6 = 0.6)
Harrison Fultz (1600m 5 + 800m 3 = 8)
Nick Nyman (1600m 8 + 3200m 10 = 18)
5.Whitewater High School38
Harry Harp (1600m 4 + 3200m 8 = 12)
Madias Loper (D 10 + S 10 = 20)
Thomas Hall (1600m 6 = 6)
6.Southwest Dekalb31.5
Relay Team (15)
Terry Conwell (100m 0.5 + 200m 10 + 400m 6 = 16.5)
7.Carrollton High School29
Gary Savage (110H 1 = 1)
Jeremiah Pierce (D 6 + S 8 = 14)
Joe Street (PV 6 = 6)
Natavious Clark (S 6 = 6)
R.j Russell (S 2 = 2)
8.Decatur High School25
J. Robert Edge (S 3 = 3)
Sam Ellis (1600m 10 + 3200m 4 + 800m 8 = 22)
9.North Springs24.5
Jahvon Millard (110H 4 = 4)
Jake Rubin (PV 3.5 = 3.5)
Jaysen Robinson (100m 8 + 200m 5 + LJ 4 = 17)
10.Fayette County24
Caelan Filmore (LJ 2 = 2)
James Hawkins (TJ 1 = 1)
Relay Team (7)
Trey Johnson (400m 9 + 800m 5 = 14)
11.Jones County High School16.6
Dre Butts (300H 5 + LJ 3 + TJ 8 = 16)
Wyatt Hunter (PV 0.6 = 0.6)
12.Eagle's Landing High School16
Jonathan Respress (1600m 3 + 800m 10 = 13)
Labo Oke (TJ 3 = 3)
13.Wayne County14
Ke'andre Bonham (100m 10 = 10)
Relay Team (4)
14.Riverwood International Charter School13
Pache' Caldwell (HJ 10 = 10)
Relay Team (3)
14.McIntosh High School13
Alex Seymour (S 1 = 1)
Caleb Podolski (HJ 8 = 8)
Zach Jaeger (1600m 1 + 3200m 3 = 4)
16.Woodland12.5
Thomas Jolly (PV 10 = 10)
Trevor Knowles (HJ 2.5 = 2.5)
17.Maynard H. Jackson High School12
Hassan Hall (100m 6 + 200m 6 = 12)
18.New Hampstead HS11
Andre Jeff (400m 9 = 9)
Relay Team (2)
19.Cass High School10.83
Laizon West (HJ 0.17 = 0.17)
Ray Varnum (110H 5 = 5)
Stephen Smith (PV 3.5 = 3.5)
Tavarus Varnum (HJ 0.17 = 0.17)
Terry Berdin (100m 2 = 2)
20.Dutchtown High School10
Kameron Jones (110H 6 + 300H 4 = 10)
21.Buford High School9.5
Demontre Bennett (HJ 5 = 5)
Dontarius Bailey (HJ 2.5 = 2.5)
Josh Blackwell (100m 0.5 = 0.5)
Matt Walton (800m 1 = 1)
Relay Team (0.5)
22.Harris Co. High School9.1
Relay Team (0.5)
Tyrese Mcphatter (200m 3 = 3)
Xavier Gonzalez (HJ 5 = 5)
Zeb Kosobucki (PV 0.6 = 0.6)
23.South Effingham High School8
Jacob Archer (D 3 = 3)
Jaylen Powell (D 5 = 5)
23.Bainbridge High School8
25.East Paulding High School7.17
Jalen Browder (100m 4 + HJ 0.17 = 4.17)
Relay Team (3)
26.Ola High School7
Deonte Lee (1600m 2 + 3200m 5 = 7)
27.Flowery Branch6.77
Brannon Clark (HJ 0.17 = 0.17)
Ethan Hargrove (3200m 6 = 6)
Tyler Lorenz (PV 0.6 = 0.6)
28.Carver, Atlanta6
Relay Team (6)
28.Loganville6
Austin Herndon (D 2 = 2)
Austin Walden (3200m 2 = 2)
Dennis Bates (TJ 2 = 2)
28.Miller Grove High School6
Fereday Chipere (300H 2 = 2)
Relay Team (4)
28.Lithia Springs6
William Jones (LJ 6 = 6)
32.Union Grove5.6
Dorin Thornton (300H 1 = 1)
Miles Reece (PV 0.6 = 0.6)
Zack Burnett (800m 4 = 4)
33.Riverdale High School5
Jaeden Douglass (400m 4 = 4)
Relay Team (1)
33.Chamblee5
Will West (PV 5 = 5)
33.Banneker5
Bobby Johnson (400m 5 = 5)
36.Woodland HS Stockbridge4
Jahi Deloatch (110H 2 = 2)
Justin Taybron (800m 2 = 2)
36.Paulding County4
Dawson Kramer (D 4 = 4)
38.Rome High School3
Montrell Millsap (300H 3 = 3)
38.Hampton HS3
Malcolm Thompson (110H 3 = 3)
40.Statesboro High School2
Jaden Adams (200m 2 = 2)
40.Thomas County Central High School2
Jatonee Thomas (400m 2 = 2)
42.Hiram High School1
Audrick Pyronneau (3200m 1 = 1)
43.Griffin0.17
Demarcus Fowler (HJ 0.17 = 0.17)
43.Warner Robins0.17
Bobby Kelly (HJ 0.17 = 0.17)



Comments