Girls Final Results - 2008
Classification: A
LONG JUMP
Place Name School Distance Points
1 Candice Warthen Warren County (7-A) 17' 11.000" 10
2 Kim Johnson Twiggs County (7-A) 17' 0.500" 8
3 Mariam Abdullah Tallulah Falls (8-A) 16' 2.000" 6
4 Camry Morris Bowdon (6-A) 16' 0.000" 4
5 T'Keyah Cheevers Turner County (2-A) 15' 7.250" 2
6 Genefine Sepateh Greenforest Christian (5-A) 15' 7.000" 1
7 Kaylin Canup Commerce (8-A) 15' 6.250" 0
8 Tiffaney Pierce Turner County (2-A) 15' 2.000" 0
SHOT PUT
Place Name School Distance Points
1 Kayla Buchanan Bowdon (6-A) 37' 4.000" 10
2 Ikea Hooks Treutlen (2-A) 35' 9.500" 8
3 Joel Christian Landmark Christian (5-A) 35' 6.000" 6
4 Ebony Wilkinson Tallulah Falls (8-A) 35' 4.000" 4
5 Shanice Stanley Twiggs County (7-A) 34' 6.000" 2
6 Jerry Nixon Atkinson County (1-A) 34' 3.500" 1
7 Shay Branon Bremen (6-A) 33' 10.000" 0
8 LaShundria Reynolds Warren County (7-A) 33' 1.000" 0
1600 METER RELAY
Place Name School Time Points
DISCUS
Place Name School Distance Points
1 Shanice Stanley Twiggs County (7-A) 117' 1.000" 10
2 Ikea Hooks Treutlen (2-A) 112' 9.000" 8
3 Ellie Hardigree Commerce (8-A) 109' 1.000" 6
4 LaShundria Reynolds Warren County (7-A) 101' 3.000" 4
5 Erin Kelly Landmark Christian (5-A) 97' 11.000" 2
6 Brianna Caudell Jefferson (8-A) 96' 8.000" 1
7 Eliza Bryant Dooly County (2-A) 94' 8.000" 0
8 Joyce Smith Bremen (6-A) 92' 6.000" 0
400 METER RELAY
Place Name School Time Points
100 METER DASH
Place Name School Time Points
200 METER DASH
Place Name School Time Points
400 METER DASH
Place Name School Time Points
800 METER RUN
Place Name School Time Points
1600 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Whitney Bishoff Athens Christian (8-A) 5:11.960 10
2 Kaity Bulger Landmark Christian (5-A) 5:21.370 8
3 Lindsay Sanborn Atlanta International (5-A) 5:23.900 6
4 Jennifer Page Brookstone (4-A) 5:29.600 4
5 Rebecca Marshburn Athens Academy (8-A) 5:32.630 2
6 Whitney Blackburn Baconton (1-A) 5:46.810 1
7 Kristin Ray Bacon County (1-A) 5:49.210 0
8 Casey McDonald Treutlen (2-A) 5:51.860 0
3200 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Whitney Bishoff Athens Christian (8-A) 11:08.990 10
2 Kaity Bulger Landmark Christian (5-A) 11:24.370 8
3 Lindsay Sanborn Atlanta International (5-A) 11:30.440 6
4 Jennifer Page Brookstone (4-A) 11:36.750 4
5 Kristin Ray Bacon County (1-A) 12:26.010 2
6 Kaylee Lopez Jefferson (8-A) 12:31.690 1
7 Rachel Bivens Johnson, Augusta (7-A) 12:34.000 0
8 Casey McDonald Treutlen (2-A) 13:07.570 0
100 METER INTERMEDIATE HURDLES
Place Name School Time Points
TRIPLE JUMP
Place Name School Distance Points
1 Cariesha Glover Dooly County (2-A) 36' 3.000" 10
2 Mariam Abdullah Tallulah Falls (8-A) 35' 1.000" 8
3 Lakerria Williams Warren County (7-A) 34' 4.500" 6
4 Ciara Turner Taliaferro County (7-A) 34' 2.000" 4
5 Marcayla Hester Jefferson (8-A) 33' 10.500" 2
6 Shakita Sanders Atkinson County (1-A) 33' 1.000" 1
7 Brittney Tucker Greenville (4-A) 32' 8.000" 0
8 Jac'Keria Sanders Dooly County (2-A) 32' 5.000" 0
300 METER LOW HURDLES
Place Name School Time Points
HIGH JUMP
Place Name School Height Points
1 Cariesha Glover Dooly County (2-A) 5' 0.000" 10
2 Candice Warthen Warren County (7-A) 5' 0.000" 8
3 Synera Shelton Southwest Atlanta Christian (5-A) 5' 0.000" 6
4 Brittny Morgan Gordon Lee (6-A) 4' 8.000" 3
4 Kendal White Providence Christian (5-A) 4' 8.000" 3
6 Katie Covington Calvary Day School (3-A) 4' 8.000" 1
7 KeAndra McCrary Central, Talbotton (4-A) 4' 6.000" 0
7 Chantilly Jaggernauth Johnson, Augusta (7-A) 4' 6.000" 0
7 Daniella Watson Jefferson (8-A) 4' 6.000" 0
7 Kimberly Williams Bryan County (3-A) 4' 6.000" 0
POLE VAULT
Place Name School Height Points
1 Anna Aube Athens Christian (8-A) 9' 6.000" 10
2 Kaity Bulger Landmark Christian (5-A) 9' 0.000" 8
3 Anna Quinn Gordon Lee (6-A) 9' 0.000" 5
3 Mallory Crowder Gordon Lee (6-A) 9' 0.000" 5
5 Lisa Sheppard Athens Academy (8-A) 9' 0.000" 2
6 Doris Garcia Pelham (1-A) 8' 0.000" 1
7 Kenzie Thrasher Landmark Christian (5-A) 7' 6.000" 0
WHEELCHAIR SHOT PUT
Place Name School Distance Points
WHEELCHAIR 200 METER RACE
Place Name School Time Points
WHEELCHAIR 800 METER RACE
Place Name School Time Points
Team Results
1. Landmark Christian 32
2. Athens Christian 30
3. Warren County 28
4. Dooly County 20
5. Twiggs County 20
6. Tallulah Falls 18
7. Treutlen 16
8. Bowdon 14
9. Gordon Lee 13
10. Atlanta International 12
11. Brookstone 8
12. Southwest Atlanta Christian 6
13. Commerce 6
14. Taliaferro County 4
15. Athens Academy 4
16. Jefferson 4
17. Providence Christian 3
18. Atkinson County 2
19. Turner County 2
20. Bacon County 2
21. Calvary Day School 1
22. Pelham 1
23. Baconton 1
24. Greenforest Christian 1
25. Greenville 0
26. Johnson, Augusta 0
27. Bryan County 0
28. Bremen 0
29. Central, Talbotton 0
Classification: AA
LONG JUMP
Place Name School Distance Points
1 Antquinita Reed Early County (1-AA) 17' 5.500" 10
2 Jessica Tuggle Greater Atlanta Christian (6-AA) 17' 5.000" 8
3 Gabrielle Jones Temple (7-AA) 17' 2.750" 6
4 Alicia Ware Heard County (5-AA) 16' 7.000" 4
5 Brittani Jones Putnam County (8-AA) 16' 4.500" 2
6 Imani McCoy Screven County (3-AA) 16' 4.500" 1
7 Aschiaa Davis Mitchell County (1-AA) 15' 9.250" 0
8 Giovanni Rogers Rutland (5-AA) 15' 9.000" 0
SHOT PUT
Place Name School Distance Points
1 Ashley Razey Buford (6-AA) 40' 5.500" 10
2 Allison Horner Lovett (6-AA) 40' 1.000" 8
3 Meme Price Pepperell (7-AA) 39' 1.500" 6
4 Rachel Harris Calhoun (7-AA) 36' 0.500" 4
5 Erica Dennard Brooks County (1-AA) 36' 0.000" 2
6 Shannon Hall Greene County (8-AA) 35' 9.500" 1
7 Sarah Herndon Southeast Bulloch (3-AA) 34' 9.500" 0
8 Alma Castro Tattnall County (4-AA) 34' 8.000" 0
1600 METER RELAY
Place Name School Time Points
DISCUS
Place Name School Distance Points
1 Ashley Razey Buford (6-AA) 113' 2.000" 10
2 Aishya Wofford Westside, Augusta (3-AA) 109' 10.000" 8
3 Holly Holton Cook (1-AA) 106' 7.000" 6
4 Sarah Herndon Southeast Bulloch (3-AA) 105' 11.000" 4
5 Allison Horner Lovett (6-AA) 104' 2.000" 2
6 Nikki Freeman Washington-Wilkes (8-AA) 100' 11.000" 1
7 Nikki Purser Rutland (5-AA) 97' 5.000" 0
8 Jasmine Smith Tattnall County (4-AA) 92' 7.000" 0
400 METER RELAY
Place Name School Time Points
100 METER DASH
Place Name School Time Points
200 METER DASH
Place Name School Time Points
400 METER DASH
Place Name School Time Points
800 METER RUN
Place Name School Time Points
1600 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Rebecca Greenwall North Oconee (8-AA) 5:15.060 10
2 Rachel Greenwall North Oconee (8-AA) 5:22.550 8
3 Kelli Arnold Bleckley County (4-AA) 5:23.910 6
4 Elizabeth Rucker Lovett (6-AA) 5:25.800 4
5 Erika Ramsey Wesleyan (6-AA) 5:29.400 2
6 Lucy Izard Darlington (7-AA) 5:34.770 1
7 Cassadee Ainsworth Pepperell (7-AA) 5:45.680 0
8 Casmeyona Austin Screven County (3-AA) 5:59.770 0
3200 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Rachel Greenwall North Oconee (8-AA) 11:16.310 10
2 Lauren Kester Greater Atlanta Christian (6-AA) 11:19.790 8
3 Emily Henry Fannin County (8-AA) 11:59.810 6
4 Erika Ramsey Wesleyan (6-AA) 12:00.860 4
5 Lucy Izard Darlington (7-AA) 12:08.960 2
6 Casmeyona Austin Screven County (3-AA) 13:00.850 1
7 Angie McCaughterty Pike County (5-AA) 13:00.920 0
8 Anna Beth Leroy Pepperell (7-AA) 0.000 0
100 METER INTERMEDIATE HURDLES
Place Name School Time Points
TRIPLE JUMP
Place Name School Distance Points
1 Kendra Carter Cook (1-AA) 37' 3.000" 10
2 Gabrielle Jones Temple (7-AA) 35' 10.000" 8
3 Khadija Jones Brooks County (1-AA) 35' 0.000" 6
4 Nisha Walker Dodge County (4-AA) 34' 5.500" 4
5 Autumn Moser North Oconee (8-AA) 34' 2.000" 2
6 Ronnesha Smith Pierce County (2-AA) 33' 10.000" 1
7 Lauren Reid Greater Atlanta Christian (6-AA) 33' 9.500" 0
8 Janaye Jasper Model (7-AA) 32' 11.000" 0
300 METER LOW HURDLES
Place Name School Time Points
HIGH JUMP
Place Name School Height Points
1 Anne Marie Armstrong Wesleyan (6-AA) 5' 2.000" 10
2 Alicia Ware Heard County (5-AA) 5' 2.000" 8
3 Erika Thomas Sonoraville (7-AA) 5' 2.000" 6
4 Marah Wright Early County (1-AA) 5' 2.000" 3
4 Brianna Rocker Putnam County (8-AA) 5' 2.000" 3
6 Angelica Manson Decatur (6-AA) 5' 2.000" 1
7 Deidra Palode Dodge County (4-AA) 5' 2.000" 0
8 Quanesha Smith Cook (1-AA) 5' 0.000" 0
POLE VAULT
Place Name School Height Points
1 Bethany Wright Rabun County (8-AA) 10' 0.000" 10
2 Claire Goodson Greater Atlanta Christian (6-AA) 9' 6.000" 8
3 Megan Green Wesleyan (6-AA) 9' 0.000" 6
4 Landon Watters Darlington (7-AA) 9' 0.000" 4
5 Brooklyn Watkins East Jackson (8-AA) 8' 6.000" 2
6 Kristina Cooper Early County (1-AA) 8' 6.000" 1
7 Stephanie Berryhill Bleckley County (4-AA) 8' 0.000" 0
8 Victoria Ross Darlington (7-AA) 8' 0.000" 0
WHEELCHAIR SHOT PUT
Place Name School Distance Points
1 Audrey Seigler Westside, Augusta (3-AA) 14' 10.000" 0
WHEELCHAIR 200 METER RACE
Place Name School Time Points
WHEELCHAIR 800 METER RACE
Place Name School Time Points
Team Results
1. North Oconee 30
2. Greater Atlanta Christian 24
3. Wesleyan 22
4. Buford 20
5. Cook 16
6. Lovett 14
7. Early County 14
8. Temple 14
9. Heard County 12
10. Rabun County 10
11. Brooks County 8
12. Westside, Augusta 8
13. Darlington 7
14. Pepperell 6
15. Bleckley County 6
16. Sonoraville 6
17. Fannin County 6
18. Putnam County 5
19. Southeast Bulloch 4
20. Dodge County 4
21. Calhoun 4
22. East Jackson 2
23. Screven County 2
24. Greene County 1
25. Washington-Wilkes 1
26. Decatur 1
27. Pierce County 1
28. Mitchell County 0
29. Rutland 0
30. Pike County 0
31. Model 0
32. Tattnall County 0
Classification: AAA
LONG JUMP
Place Name School Distance Points
1 Brittany Porter Towers (5-AAA) 19' 1.500" 10
2 Janae McKinney Kendrick (2-AAA) 18' 5.750" 8
3 Kelsey Holt Central, Carroll (6-AAA) 18' 2.000" 6
4 Lanequa Borders Jordan (2-AAA) 17' 9.750" 4
5 Tiffany Anderson Dougherty (1-AAA) 17' 2.000" 2
6 Mauri Peoples Carrollton (6-AAA) 17' 0.000" 1
7 Erica Travet Northeast (4-AAA) 16' 11.500" 0
8 Aarika Judge Hephzibah (3-AAA) 16' 3.750" 0
SHOT PUT
Place Name School Distance Points
1 Patrice Gates Villa Rica (6-AAA) 41' 6.000" 10
2 Brittany Dean Northeast (4-AAA) 38' 3.000" 8
3 Kayla Owens Cass (6-AAA) 38' 1.000" 6
4 Kischondrisus Tanksley Thomson (3-AAA) 37' 7.000" 4
5 Torreece Maxey Hardaway (2-AAA) 36' 3.000" 2
6 Dee Richards Druid Hills (5-AAA) 36' 2.000" 1
7 Shannel Wright Riverwood (5-AAA) 35' 11.000" 0
8 Helena Dean Franklin County (8-AAA) 34' 7.000" 0
1600 METER RELAY
Place Name School Time Points
DISCUS
Place Name School Distance Points
1 Patrice Gates Villa Rica (6-AAA) 118' 0.000" 10
2 Brittany Dean Northeast (4-AAA) 117' 6.000" 8
3 Laura Horton Eagle's Landing (4-AAA) 115' 0.000" 6
4 Misha Aldridge Shaw (2-AAA) 112' 4.000" 4
5 Domonique McCord Kendrick (2-AAA) 103' 8.000" 2
6 Jessie Matthews Elbert County (8-AAA) 102' 11.000" 1
7 Katori Upshaw Westover (1-AAA) 102' 3.000" 0
8 Gloria Rowland Thomson (3-AAA) 100' 8.000" 0
400 METER RELAY
Place Name School Time Points
100 METER DASH
Place Name School Time Points
200 METER DASH
Place Name School Time Points
400 METER DASH
Place Name School Time Points
800 METER RUN
Place Name School Time Points
1600 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Emily Reese Chamblee (5-AAA) 4:55.973 10
2 Bret McDaniel Riverwood (5-AAA) 5:05.445 8
3 Ann Centner Oconee County (8-AAA) 5:07.603 6
4 Emma Bussard Carrollton (6-AAA) 5:12.309 4
5 Kat Gibson West Forsyth (7-AAA) 5:23.979 2
6 Jordanne Helton Monroe Area (8-AAA) 5:24.325 1
7 Lindsey Anderson Cartersville (6-AAA) 5:25.039 0
8 Jenna Wesley Spalding (4-AAA) 5:29.189 0
3200 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Emily Reese Chamblee (5-AAA) 10:31.970 10
2 Bret McDaniel Riverwood (5-AAA) 11:09.860 8
3 Emma Bussard Carrollton (6-AAA) 11:17.980 6
4 Jordanne Helton Monroe Area (8-AAA) 11:30.870 4
5 Sarah Turner Pickens (7-AAA) 11:54.270 2
6 Sara Walcott White County (7-AAA) 12:02.560 1
7 Kelsey Spinks Eagle's Landing (4-AAA) 12:02.860 0
8 Alison Bishop Woodland, Stockbridge (4-AAA) 12:02.890 0
100 METER INTERMEDIATE HURDLES
Place Name School Time Points
TRIPLE JUMP
Place Name School Distance Points
1 Brittany Porter Towers (5-AAA) 39' 7.000" 10
2 Brittany Long Therrell (5-AAA) 38' 6.000" 8
3 Mauri Peoples Carrollton (6-AAA) 37' 3.000" 6
4 Patricia Blair Shaw (2-AAA) 37' 0.500" 4
5 Amber Hughes Northeast (4-AAA) 36' 8.000" 2
6 Raven Washington Washington County (3-AAA) 35' 10.000" 1
7 DeeDee Downer Elbert County (8-AAA) 35' 5.250" 0
8 Kelsi Billings Carrollton (6-AAA) 34' 10.500" 0
300 METER LOW HURDLES
Place Name School Time Points
HIGH JUMP
Place Name School Height Points
1 Veronica Bryant Hardaway (2-AAA) 5' 4.000" 10
2 Kylie Smith Gilmer (7-AAA) 5' 4.000" 8
3 Miray Seward Westminster (5-AAA) 5' 2.000" 6
4 Cassie Billingsley Carrollton (6-AAA) 5' 2.000" 4
5 Erica Travet Northeast (4-AAA) 5' 0.000" 2
6 Tiara Todd Dougherty (1-AAA) 5' 0.000" .5
6 Kim Smigelski West Hall (7-AAA) 5' 0.000" .5
8 Rateema Stanley West Laurens (4-AAA) 5' 0.000" 0
POLE VAULT
Place Name School Height Points
1 Mauri Peoples Carrollton (6-AAA) 12' 0.000" 10
2 Nicole Polk Oconee County (8-AAA) 11' 6.000" 8
3 Rosemary McCollum Hart County (8-AAA) 10' 0.000" 6
4 Sloan Bunting West Forsyth (7-AAA) 10' 0.000" 4
5 Samantha Sanchez Blessed Trinity (5-AAA) 9' 0.000" 2
6 Janie Mertz Blessed Trinity (5-AAA) 9' 0.000" 1
7 Sekelia Anthony Monroe (1-AAA) 9' 0.000" 0
8 Somer Graham Gainesville (7-AAA) 8' 6.000" 0
WHEELCHAIR SHOT PUT
Place Name School Distance Points
WHEELCHAIR 200 METER RACE
Place Name School Time Points
WHEELCHAIR 800 METER RACE
Place Name School Time Points
Team Results
1. Carrollton 31
2. Villa Rica 20
3. Chamblee 20
4. Northeast 20
5. Towers 20
6. Riverwood 16
7. Oconee County 14
8. Hardaway 12
9. Kendrick 10
10. Gilmer 8
11. Shaw 8
12. Therrell 8
13. Hart County 6
14. Central, Carroll 6
15. West Forsyth 6
16. Cass 6
17. Westminster 6
18. Eagle's Landing 6
19. Monroe Area 5
20. Thomson 4
21. Jordan 4
22. Blessed Trinity 3
23. Dougherty 2.5
24. Pickens 2
25. Washington County 1
26. Elbert County 1
27. Druid Hills 1
28. White County 1
29. West Hall .5
30. Gainesville 0
31. Franklin County 0
32. Monroe 0
33. Westover 0
34. Hephzibah 0
35. Cartersville 0
36. Spalding 0
37. West Laurens 0
38. Woodland, Stockbridge 0
Classification: AAAA
LONG JUMP
Place Name School Distance Points
1 Pearline Walker Baldwin (4-AAAA) 18' 4.750" 10
2 Shauntia Moseley Lovejoy (4-AAAA) 18' 3.750" 8
3 Crystal Christian Starr's Mill (2-AAAA) 18' 3.250" 6
4 Crystal Mclaughlin Creekside (2-AAAA) 18' 3.000" 4
5 Baiesha Johnson Glynn Academy (3-AAAA) 18' 2.500" 2
6 Gabriella Brooks Cedar Shoals (8-AAAA) 18' 1.750" 1
7 Millicent Brooks-Millender Alexander (5-AAAA) 18' 1.500" 0
8 Kim Miller Tucker (6-AAAA) 18' 0.000" 0
SHOT PUT
Place Name School Distance Points
1 Sara Talley Gordon Central (7-AAAA) 44' 2.000" 10
2 Eve Machovec Dacula (8-AAAA) 43' 10.000" 8
3 Daisy Millsap Alexander (5-AAAA) 39' 3.000" 6
4 Gwennetta Jones Statesboro (3-AAAA) 38' 8.000" 4
5 Tammeisha Law Cedar Shoals (8-AAAA) 38' 3.000" 2
6 Zacarra Jones Creekside (2-AAAA) 38' 0.000" 1
7 Keva McDowell Bainbridge (1-AAAA) 38' 0.000" 0
8 Marshelle Long Southwest DeKalb (6-AAAA) 36' 5.000" 0
1600 METER RELAY
Place Name School Time Points
DISCUS
Place Name School Distance Points
1 Eve Machovec Dacula (8-AAAA) 148' 9.000" 10
2 Sara Talley Gordon Central (7-AAAA) 139' 11.000" 8
3 Chelsea Walden Thomas Co. Central (1-AAAA) 122' 0.000" 6
4 Alex Foster Lakeside, DeKalb (6-AAAA) 112' 4.000" 4
5 Ashley Johnson Westlake (2-AAAA) 111' 3.000" 2
6 Elexia Bantum Lithia Springs (5-AAAA) 108' 7.000" 1
7 Katie Bragg Starr's Mill (2-AAAA) 106' 6.000" 0
8 Brittney Johnson Riverdale (4-AAAA) 104' 2.000" 0
400 METER RELAY
Place Name School Time Points
100 METER DASH
Place Name School Time Points
200 METER DASH
Place Name School Time Points
400 METER DASH
Place Name School Time Points
800 METER RUN
Place Name School Time Points
1600 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Kathleen Laporte St. Pius X (6-AAAA) 5:12.400 10
2 Anna Bowles Lakeside, Evans (3-AAAA) 5:16.090 8
3 Aubrielle Wright Lovejoy (4-AAAA) 5:16.370 6
4 Bethaney Murphy Winder-Barrow (8-AAAA) 5:19.810 4
5 Abbie Robinson Chapel Hill (5-AAAA) 5:21.810 2
6 Brigit Kimbrough Southwest DeKalb (6-AAAA) 5:23.080 1
7 Katie Townsend Lakeside, Evans (3-AAAA) 5:23.150 0
8 Jackie Sample Starr's Mill (2-AAAA) 5:51.480 0
3200 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Kathleen Laporte St. Pius X (6-AAAA) 11:24.478 10
2 Anna Bowles Lakeside, Evans (3-AAAA) 11:25.790 8
3 Katie Townsend Lakeside, Evans (3-AAAA) 11:27.844 6
4 Abbie Robinson Chapel Hill (5-AAAA) 11:42.694 4
5 Megan Mavity Marist (6-AAAA) 11:45.690 2
6 Bethaney Murphy Winder-Barrow (8-AAAA) 11:52.036 1
7 Hannah Fillingim Rome (7-AAAA) 11:56.242 0
8 Stephanie Shipley Lakeview-Ft. Oglethorpe (7-AAAA) 11:56.950 0
100 METER INTERMEDIATE HURDLES
Place Name School Time Points
TRIPLE JUMP
Place Name School Distance Points
1 Angelia Nugent Cedar Shoals (8-AAAA) 38' 9.000" 10
2 Millicent Brooks-Millender Alexander (5-AAAA) 36' 3.000" 8
3 Zahra Thomas Westlake (2-AAAA) 36' 1.500" 6
4 Anyunna Phillips Southwest DeKalb (6-AAAA) 36' 1.000" 4
5 Ebony Stone Baldwin (4-AAAA) 35' 10.500" 2
6 Chayna Thompson Woodland, Cartersville (5-AAAA) 35' 10.000" 1
7 Hillary Nevad Southeast Whitfield (7-AAAA) 35' 4.000" 0
8 Rachel Dupree Mays (6-AAAA) 35' 0.000" 0
300 METER LOW HURDLES
Place Name School Time Points
HIGH JUMP
Place Name School Height Points
1 Baiesha Johnson Glynn Academy (3-AAAA) 5' 4.000" 10
2 Rakedia Wright Baldwin (4-AAAA) 5' 4.000" 8
3 Oneisha Smith Chapel Hill (5-AAAA) 5' 2.000" 6
4 Zandra Green Brunswick (3-AAAA) 5' 2.000" 4
5 Katherine Harris Ringgold (7-AAAA) 5' 2.000" 2
6 Rachel Dupree Mays (6-AAAA) 5' 0.000" 1
7 Emily Schultz St. Pius X (6-AAAA) 5' 0.000" 0
8 Kaylyn Dickerson Lithia Springs (5-AAAA) 4' 10.000" 0
POLE VAULT
Place Name School Height Points
1 Sara Sikes Chapel Hill (5-AAAA) 9' 6.000" 10
2 Lauren Spratte St. Pius X (6-AAAA) 9' 6.000" 7
2 Lauren Wilson Chapel Hill (5-AAAA) 9' 6.000" 7
4 Whitney Holcomb Lakeview-Ft. Oglethorpe (7-AAAA) 9' 6.000" 4
5 Kristen Cox Stockbridge (4-AAAA) 9' 6.000" 2
6 Natilie Hauser Starr's Mill (2-AAAA) 9' 0.000" 1
7 Casey Hightower Gordon Central (7-AAAA) 8' 0.000" 0
7 Kristin Loth Jones County (4-AAAA) 8' 0.000" 0
WHEELCHAIR SHOT PUT
Place Name School Distance Points
WHEELCHAIR 200 METER RACE
Place Name School Time Points
WHEELCHAIR 800 METER RACE
Place Name School Time Points
Team Results
1. Chapel Hill 29
2. St. Pius X 27
3. Lakeside, Evans 22
4. Baldwin 20
5. Gordon Central 18
6. Dacula 18
7. Lovejoy 14
8. Alexander 14
9. Cedar Shoals 13
10. Glynn Academy 12
11. Westlake 8
12. Starr's Mill 7
13. Thomas Co. Central 6
14. Creekside 5
15. Southwest DeKalb 5
16. Winder-Barrow 5
17. Lakeside, DeKalb 4
18. Statesboro 4
19. Brunswick 4
20. Lakeview-Ft. Oglethorpe 4
21. Ringgold 2
22. Stockbridge 2
23. Marist 2
24. Mays 1
25. Lithia Springs 1
26. Woodland, Cartersville 1
27. Rome 0
28. Riverdale 0
29. Tucker 0
30. Southeast Whitfield 0
31. Bainbridge 0
32. Jones County 0
Classification: AAAAA
LONG JUMP
Place Name School Distance Points
1 Canesha Edwards Newnan (4-AAAAA) 18' 11.500" 10
2 Tamala Daley Redan (2-AAAAA) 17' 7.250" 8
3 Brittany Britt Lowndes (1-AAAAA) 17' 4.500" 6
4 Denisha Coleman Camden County (3-AAAAA) 17' 3.000" 4
5 Nicole Jones Norcross (7-AAAAA) 17' 0.500" 2
6 Gabrielle Piper Lassiter (6-AAAAA) 16' 11.500" 1
7 Raven Parrish Peachtree Ridge (7-AAAAA) 16' 10.000" 0
8 Lauren Brown Central Gwinnett (8-AAAAA) 16' 9.000" 0
SHOT PUT
Place Name School Distance Points
1 Lauren Chambers Kell (6-AAAAA) 46' 5.750" 10
2 Caitlin Jordan Union Grove (2-AAAAA) 44' 5.000" 8
3 Breanna Radford Alpharetta (6-AAAAA) 41' 7.000" 6
4 Tiffany Clarke Norcross (7-AAAAA) 38' 9.000" 4
5 Christie Leverette Marietta (5-AAAAA) 37' 2.000" 2
6 Julia Okongwu Tift County (1-AAAAA) 36' 0.000" 1
7 Amber Hallman Kennesaw Mountain (5-AAAAA) 35' 7.000" 0
8 Cynia Clark Lithonia (2-AAAAA) 35' 3.000" 0
1600 METER RELAY
Place Name School Time Points
DISCUS
Place Name School Distance Points
1 Shabreka Carter Tift County (1-AAAAA) 126' 0.000" 10
2 Christina Johns Lassiter (6-AAAAA) 124' 10.000" 8
3 Lauren Chambers Kell (6-AAAAA) 117' 3.000" 6
4 Emily Brewer Brookwood (8-AAAAA) 117' 0.000" 4
5 Caitlin Jordan Union Grove (2-AAAAA) 114' 3.000" 2
6 Timethia Bennett Mundy's Mill (4-AAAAA) 112' 10.000" 1
7 Ashley Thomas Peachtree Ridge (7-AAAAA) 110' 8.000" 0
8 Cree'Ann Perkins Shiloh (8-AAAAA) 109' 6.000" 0
400 METER RELAY
Place Name School Time Points
100 METER DASH
Place Name School Time Points
200 METER DASH
Place Name School Time Points
400 METER DASH
Place Name School Time Points
800 METER RUN
Place Name School Time Points
1600 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Amanda Winslow Collins Hill (7-AAAAA) 4:48.353 10
2 Allie Schaich South Forsyth (7-AAAAA) 5:07.337 8
3 Sydney Marshall Chattahoochee (6-AAAAA) 5:07.345 6
4 Serra Stallings Kennesaw Mountain (5-AAAAA) 5:11.943 4
5 Donye Coleman Shiloh (8-AAAAA) 5:20.365 2
6 Roxanne DeMarco Brookwood (8-AAAAA) 5:21.935 1
7 Leila Norman Walton (6-AAAAA) 5:22.521 0
8 Whitney Nwagbara McEachern (5-AAAAA) 5:24.275 0
3200 METER RUN
Place Name School Time Points
1 Amanda Winslow Collins Hill (7-AAAAA) 10:45.220 10
2 Allyson McGinty Collins Hill (7-AAAAA) 10:59.400 8
3 Sydney Marshall Chattahoochee (6-AAAAA) 10:59.410 6
4 Leila Norman Walton (6-AAAAA) 11:27.530 4
5 Roxanne DeMarco Brookwood (8-AAAAA) 11:29.060 2
6 Lindsey Ebert Parkview (8-AAAAA) 11:30.080 1
7 Whitney Nwagbara McEachern (5-AAAAA) 11:33.900 0
8 Megan Breitbach Houston County (1-AAAAA) 11:37.390 0
100 METER INTERMEDIATE HURDLES
Place Name School Time Points
TRIPLE JUMP
Place Name School Distance Points
1 Tiffany Clarke Norcross (7-AAAAA) 39' 8.000" 10
2 Aria Gaines Luella (2-AAAAA) 38' 3.500" 8
3 Shay Marks Newton (2-AAAAA) 37' 9.000" 6
4 Ivana Osanyindi Kennesaw Mountain (5-AAAAA) 37' 0.500" 4
5 Julienne McKee Lassiter (6-AAAAA) 36' 8.250" 2
6 Alyssa Pegues Houston County (1-AAAAA) 36' 1.000" 1
7 Suzzette Van-Lare Lassiter (6-AAAAA) 36' 0.000" 0
8 Raven Parrish Peachtree Ridge (7-AAAAA) 35' 10.000" 0
300 METER LOW HURDLES
Place Name School Time Points
HIGH JUMP
Place Name School Height Points
1 Christie Leverette Marietta (5-AAAAA) 5' 6.000" 10
2 Morgan Jennings Douglass, Atlanta (2-AAAAA) 5' 6.000" 8
3 Keira Peak Lowndes (1-AAAAA) 5' 4.000" 6
4 Olivia Nash Shiloh (8-AAAAA) 5' 4.000" 4
5 Canesha Edwards Newnan (4-AAAAA) 5' 4.000" 2
6 Tiffany Clarke Norcross (7-AAAAA) 5' 2.000" 1
7 Alesia Paul Woodstock (5-AAAAA) 5' 2.000" 0
8 Alexander McKee Lassiter (6-AAAAA) 5' 2.000" 0
POLE VAULT
Place Name School Height Points
1 Kim Shealy Kennesaw Mountain (5-AAAAA) 10' 6.000" 10
2 Lauren Hutchinson North Cobb (5-AAAAA) 10' 0.000" 8
3 Kara Ashley Dobbs Grayson (8-AAAAA) 10' 0.000" 6
4 Teresa Smith North Forsyth (7-AAAAA) 9' 6.000" 4
5 Maria Linebaugh Pope (6-AAAAA) 9' 6.000" 2
6 Samantha Becker Milton (6-AAAAA) 9' 6.000" .5
6 Carson Simpson Mill Creek (7-AAAAA) 9' 6.000" .5
8 Katie King Brookwood (8-AAAAA) 8' 6.000" 0
WHEELCHAIR SHOT PUT
Place Name School Distance Points
WHEELCHAIR 200 METER RACE
Place Name School Time Points
WHEELCHAIR 800 METER RACE
Place Name School Time Points
Team Results
1. Collins Hill 28
2. Kennesaw Mountain 18
3. Norcross 17
4. Kell 16
5. Lowndes 12
6. Newnan 12
7. Chattahoochee 12
8. Marietta 12
9. Tift County 11
10. Lassiter 11
11. Union Grove 10
12. North Cobb 8
13. South Forsyth 8
14. Luella 8
15. Douglass, Atlanta 8
16. Redan 8
17. Brookwood 7
18. Newton 6
19. Grayson 6
20. Shiloh 6
21. Alpharetta 6
22. Camden County 4
23. North Forsyth 4
24. Walton 4
25. Pope 2
26. Mundy's Mill 1
27. Houston County 1
28. Parkview 1
29. Milton .5
30. Mill Creek .5
31. Peachtree Ridge 0
32. Central Gwinnett 0
33. Lithonia 0
34. Woodstock 0
35. McEachern 0