Georgia Olympics

Jefferson, GA

A

2009-2010 GHSA Boys State Track Meet
                                    Jefferson, GA
                                   May 13-15, 2010
                                  Classification A
Classification: A

BOYS HS 100 METER DASH Heat Number 1
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Prelims
=============================================================================================
1        Jacorbin Reynolds           Warren County                     10.882
2        DQ Barbin                   Chattahoochee County              10.987
3        Dylan Elder                 Eagle's Landing Christian         11.076
4        Terick Ramsey               Commerce                          11.116
5        Shawdre Sheffield           Miller County                     11.123
6        Vincent Pierce              Our Lady of Mercy                 11.127
7        Dre Stephens                Bowdon                            11.367
8        Deyshon George              Jenkins County                    11.414

BOYS HS 100 METER DASH Heat Number 2
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Prelims
=============================================================================================
1        Mario Alford                Greenville                        10.819
2        Darquez Dennard             Twiggs County                     10.888
3        Alexander Atkins            Pelham                            10.962
4        Darrien Hudson              Eagle's Landing Christian         11.122
5        Jordan Sartor               Our Lady of Mercy                 11.192
6        Dj Rozier                   Johnson County                    11.286
7        Curtis Ayers                Athens Christian                  11.557
8        Nigel Matthews              Darlington                        11.732

BOYS HS 100 METER DASH
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Finals       Points
=============================================================================================
1        Mario Alford                Greenville                        10.770       10
2        Darquez Dennard             Twiggs County                     10.933       8
3        Alexander Atkins            Pelham                            11.004       6
4        DQ Barbin                   Chattahoochee County              11.062       5
5        Jacorbin Reynolds           Warren County                     11.064       4
6        Darrien Hudson              Eagle's Landing Christian         11.194       3
7        Terick Ramsey               Commerce                          11.199       2
8        Dylan Elder                 Eagle's Landing Christian         11.228       1

BOYS HS 200 METER DASH Heat Number 1
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Prelims
=============================================================================================
1        Jacorbin Reynolds           Warren County                     22.060
2        Keith Mumphrey              Dooly County                      22.121
3        Darrien Hudson              Eagle's Landing Christian         22.761
4        Lester Moore                Pelham                            23.053
5        Alex Cruz                   Bryan County                      23.156
6        Carter McKinnon             Mt. Paran Christian               23.203

BOYS HS 200 METER DASH Heat Number 2
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Prelims
=============================================================================================
1        Oneal Wanliss               Holy Innocents                    22.407
2        Dylan Elder                 Eagle's Landing Christian         22.523
3        Dag Gay                     Jenkins County                    22.590
4        Shawdre Sheffield           Miller County                     22.790
5        DQ Barbin                   Chattahoochee County              23.096
6        Tommie Willis               Hancock Central                   23.100
7        Cameron Gibson              Darlington                        23.372
8        Terick Ramsey               Commerce                          23.502

BOYS HS 200 METER DASH
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Finals       Points
=============================================================================================
1        Jacorbin Reynolds           Warren County                     22.336       10
2        Lester Moore                Pelham                            22.521       8
3        Dylan Elder                 Eagle's Landing Christian         22.524       6
4        Keith Mumphrey              Dooly County                      22.622       5
5        Dag Gay                     Jenkins County                    22.881       4
6        Darrien Hudson              Eagle's Landing Christian         22.907       3
7        Shawdre Sheffield           Miller County                     23.066       2

BOYS HS 400 METER DASH Heat Number 1
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Prelims
=============================================================================================
1        Oneal Wanliss               Holy Innocents                    47.966
2        Keith Mumphrey              Dooly County                      49.015
3        Seth Moore                  Eagle's Landing Christian         51.126
4        Dereyld Burch               Clinch County                     51.388
5        AJ White                    Darlington                        51.429
6        Andreas Warthen             Hancock Central                   51.466
7        BJ Speaks                   Athens Academy                    53.009
8        Marcus Carvin               Treutlen                          53.044

BOYS HS 400 METER DASH Heat Number 2
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Prelims
=============================================================================================
1        Travis Tucker               Irwin County                      49.570
2        Eric Mills                  Providence Christian              49.818
3        Tavaris Wynn                Turner County                     51.072
4        Tevin Valentine             Claxton                           51.377
5        Jihad Raggae                Washington-Wilkes                 52.221
6        Murphy Alexander            Whitefield Academy                52.724
7        Neil Homer                  Athens Christian                  53.329

BOYS HS 400 METER DASH
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Finals       Points
=============================================================================================
1        Oneal Wanliss               Holy Innocents                    47.997       10
2        Travis Tucker               Irwin County                      49.089       8
3        Keith Mumphrey              Dooly County                      49.379       6
4        Eric Mills                  Providence Christian              49.488       5
5        Seth Moore                  Eagle's Landing Christian         50.764       4
6        Dereyld Burch               Clinch County                     50.965       3
7        Tavaris Wynn                Turner County                     51.174       2
8        Tevin Valentine             Claxton                           1:21.642     1

BOYS HS 110 METER HIGH HURDLES Heat Number 1
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Prelims
=============================================================================================
1        Tyquan Bazemore             Chattahoochee County              14.751
2        Deon Brock                  Commerce                          14.929
3        Andrew Grice                Providence Christian              15.951
4        Charles Reynolds            Jenkins County                    16.109
5        Pryce Washington            Whitefield Academy                16.498
6        Ty Ward                     Bremen                            17.010
7        Torian Ware                 Taliaferro County                 20.690

BOYS HS 110 METER HIGH HURDLES Heat Number 2
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Prelims
=============================================================================================
1        Jabari Wilson               Warren County                     15.089
2        Darious Moten               Bowdon                            15.339
3        Zander Yost                 Wesleyan                          15.508
4        Spencer Coker               Athens Christian                  15.559
5        Alexander Atkins            Pelham                            15.562
6        Christian Nash              Whitefield Academy                15.772
7        Xavier Slater               Claxton                           15.902
8        Jabloas Glenn               Dooly County                      16.622

BOYS HS 110 METER HIGH HURDLES
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Finals       Points
=============================================================================================
1        Tyquan Bazemore             Chattahoochee County              14.733       10
2        Deon Brock                  Commerce                          14.863       8
3        Darious Moten               Bowdon                            15.209       6
4        Spencer Coker               Athens Christian                  15.293       5
5        Zander Yost                 Wesleyan                          15.363       4
6        Jabari Wilson               Warren County                     15.522       3
7        Charles Reynolds            Jenkins County                    15.887       2
8        Andrew Grice                Providence Christian              16.170       1

BOYS HS 300 METER INTERMEDIATE HURDLES Heat Number 1
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Prelims
=============================================================================================
1        Will Rego                   Bremen                            39.526
2        Rico Johnson                Treutlen                          40.284
3        Andrew Grice                Providence Christian              41.588
4        Christian Nash              Whitefield Academy                41.840
5        Michael McCarty             Bacon County                      42.708
6        Edricus Williams            Warren County                     43.543
7        Peyton Mapp                 Athens Christian                  48.522
8        Mark Rockwell               Turner County                     48.599

BOYS HS 300 METER INTERMEDIATE HURDLES Heat Number 2
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Prelims
=============================================================================================
1        Travis Tucker               Irwin County                      40.238
2        Zander Yost                 Wesleyan                          40.538
3        Charles Reynolds            Jenkins County                    41.671
4        Spencer Coker               Athens Christian                  41.887
5        Ty Ward                     Bremen                            44.104
6        Kerrone Smith               Turner County                     45.158
7        Jabari Wilson               Warren County                     45.559
8        Max Sims                    Walker                            46.915

BOYS HS 300 METER INTERMEDIATE HURDLES
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Finals       Points
=============================================================================================
1        Will Rego                   Bremen                            38.879       10
2        Travis Tucker               Irwin County                      39.205       8
3        Rico Johnson                Treutlen                          39.304       6
4        Zander Yost                 Wesleyan                          40.448       5
5        Spencer Coker               Athens Christian                  40.871       4
6        Andrew Grice                Providence Christian              41.541       3
7        Charles Reynolds            Jenkins County                    41.929       2
8        Christian Nash              Whitefield Academy                41.960       1

BOYS HS 800 METER RUN Heat Number 1
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Prelims
=============================================================================================
1        Will Hayes                  Athens Christian                  2:03.785
2        Sam Caldwell                Bremen                            2:04.325
3        Abraham Dixon               Marion County                     2:04.478
4        Cameron Thornton            Whitefield Academy                2:04.701
5        Tony Williams               Clinch County                     2:05.347
6        Will Finnell                Mt. Pisgah Christian              2:05.696
7        Trent Minis                 Bryan County                      2:12.022
8        Deonta Franklin             Hancock Central                   2:12.275

BOYS HS 800 METER RUN Heat Number 2
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Prelims
=============================================================================================
1        Brandon Ramsey              Wesleyan                          2:04.555
2        Nick Rogers                 Athens Christian                  2:04.642
3        Cameron Collins             Darlington                        2:04.793
4        Alexander Thomas            Atlanta International             2:04.896
5        Bryton Wenzel               Baconton                          2:06.716
6        Caleb Cannon                Bryan County                      2:07.973
7        Max Holloway                Schley County                     2:10.398
8        Tyler Rhodes                Taliaferro County                 2:23.571

BOYS HS 800 METER RUN
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Finals       Points
=============================================================================================
1        Cameron Thornton            Whitefield Academy                1:58.309     10
2        Brandon Ramsey              Wesleyan                          1:59.704     8
3        Will Hayes                  Athens Christian                  2:00.174     6
4        Sam Caldwell                Bremen                            2:00.204     5
5        Nick Rogers                 Athens Christian                  2:02.372     4
6        Cameron Collins             Darlington                        2:02.398     3
7        Alexander Thomas            Atlanta International             2:03.093     2
8        Abraham Dixon               Marion County                     2:14.421     1

BOYS HS 1600 METER RUN
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Finals       Points
=============================================================================================
1        Cameron Thornton            Whitefield Academy                4:22.699     10
2        Luke Baker                  Eagle's Landing Christian         4:24.019     8
3        Brandon Ramsey              Wesleyan                          4:27.943     6
4        Jake Grant                  Galloway                          4:28.685     5
5        Cameron Collins             Darlington                        4:34.285     4
6        Jesse Baker                 Darlington                        4:36.484     3
7        Colin Bishoff               Athens Christian                  4:38.312     2
8        Henry Dwyer                 Athens Academy                    4:40.240     1
9        Kyle Scott                  Savannah Country Day              4:40.334     0
10       Nicholas James              Savannah Country Day              4:51.784     0
11       Byron Wenzel                Baconton                          4:52.332     0
12       Ricky Garcia                Atkinson County                   4:55.348     0
13       Max Holloway                Schley County                     5:00.848     0
14       Alonzo Benton               Warren County                     5:07.122     0
15       Jaymes Turner               Schley County                     5:10.094     0

BOYS HS 3200 METER RUN
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Finals       Points
=============================================================================================
1        Luke Baker                  Eagle's Landing Christian         9:33.120     10
2        Josh Jenkins                Athens Christian                  9:51.846     8
3        Jake Grant                  Galloway                          10:03.654    6
4        Darryn Hutchison            Mt. Paran Christian               10:10.864    5
5        Jesse Baker                 Darlington                        10:17.157    4
6        Colin Bishoff               Athens Christian                  10:21.600    3
7        Kyle Scott                  Savannah Country Day              10:22.948    2
8        Sam Reilly                  Mt. Pisgah Christian              10:28.361    1
9        Abraham Dixon               Marion County                     11:08.857    0
10       Nate Norton                 Schley County                     11:09.637    0
11       Ira Hunt                    Darlington                        11:25.488    0
12       Alonzo Benton               Warren County                     11:34.622    0
13       Ryan Thomas                 Calvary Day School                11:36.720    0
14       Garrett Davis               Lanier County                     12:01.065    0
15       Clyde Foster                Lanier County                     12:20.636    0

BOYS HS 4x100 METER RELAY Heat Number 1
=============================================================================================
Place                                School                            Prelims
=============================================================================================
1                                    Dooly County                      41.912
2                                    Wesleyan                          43.283
3                                    Bryan County                      43.701
4                                    Miller County                     43.762
5                                    Warren County                     43.976
6                                    Darlington                        44.259
7                                    Athens Christian                  45.575
8                                    Mt. Paran Christian               45.720

BOYS HS 4x100 METER RELAY Heat Number 2
=============================================================================================
Place                                School                            Prelims
=============================================================================================
1                                    Twiggs County                     42.531
2                                    Eagle's Landing Christian         43.119
3                                    Pelham                            43.152
4                                    Commerce                          43.748
5                                    Whitefield Academy                44.682
6                                    Treutlen                          45.258

BOYS HS 4x100 METER RELAY
=============================================================================================
Place                                School                            Finals       Points
=============================================================================================
1                                    Dooly County                      42.190       10
2                                    Twiggs County                     42.510       8
3                                    Pelham                            43.390       6
4                                    Eagle's Landing Christian         43.410       5
5                                    Miller County                     43.570       4
6                                    Wesleyan                          43.610       3
7                                    Bryan County                      43.800       2
8                                    Commerce                          44.970       1

BOYS HS 4xBOYS HS 4x400 METER RELAY Heat Number 1
=============================================================================================
Place                                School                            Prelims
=============================================================================================
1                                    Jenkins County                    3:25.194
2                                    Whitefield Academy                3:26.644
3                                    Turner County                     3:29.880
4                                    Terrell County                    3:33.344
5                                    Wesleyan                          3:37.209
6                                    Bremen                            3:38.717
7                                    Warren County                     3:39.605
8                                    Commerce                          3:40.067

BOYS HS 4xBOYS HS 4x400 METER RELAY Heat Number 2
=============================================================================================
Place                                School                            Prelims
=============================================================================================
1                                    Eagle's Landing Christian         3:30.629
2                                    Hancock Central                   3:31.285
3                                    Athens Christian                  3:31.908
4                                    Lanier County                     3:35.617
5                                    Bryan County                      3:39.831
6                                    Dooly County                      3:46.099
7                                    Holy Innocents                    3:52.470

BOYS HS 4xBOYS HS 4x400 METER RELAY
=============================================================================================
Place                                School                            Finals       Points
=============================================================================================
1                                    Whitefield Academy                3:26.911     10
2                                    Jenkins County                    3:30.519     8
3                                    Hancock Central                   3:30.979     6
4                                    Terrell County                    3:31.630     5
5                                    Eagle's Landing Christian         3:31.700     4
6                                    Athens Christian                  3:32.904     3
7                                    Lanier County                     3:36.777     2

BOYS HS HIGH JUMP
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Finals       Points
=============================================================================================
1        Travis Tucker               Irwin County                      6-06.00      10
2        Zach Lilly                  Athens Christian                  6-04.00      8
3        Brandon Mbaba               Tallulah Falls                    6-04.00      6
4        Torian Ware                 Taliaferro County                 6-02.00      5
5        Sean Moore                  Treutlen                          6-02.00      4
6        Lester Moore                Pelham                            6-00.00      3
7        Tay Erwin                   Warren County                     6-00.00      2
8        Mario Alford                Greenville                        6-00.00      1

BOYS HS LONG JUMP
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Finals       Points
=============================================================================================
1        Dominique Brown             Pelham                            22-09.00     10
2        Kenneth Randall             Pelham                            22-06.50     8
3        Jareel Robinson             Marion County                     22-06.25     6
4        Tay Erwin                   Warren County                     22-00.25     5
5        Jacorbin Reynolds           Warren County                     21-10.25     4
6        Willie Deloach              Bryan County                      21-08.75     3
7        Dean Eason                  Metter                            20-06.00     2
8        Max Sims                    Walker                            20-03.00     1

BOYS HS POLE VAULT
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Finals       Points
=============================================================================================
1        Derek Roberts               Gordon Lee                        14-06.00     10
2        Matt Gulley                 Athens Christian                  14-00.00     8
3        Brandon Dwyer               Eagle's Landing Christian         13-06.00     6
4        James Clemmons              Brookstone                        11-00.00     5
5        Jesse Logan                 Athens Christian                  11-00.00     4
6        Wes Ayers                   Wesleyan                          10-06.00     3
7        Josh Herr                   Landmark Christian                10-06.00     2
8        Ruben Martinez              Pelham                            10-00.00     1

BOYS HS SHOT PUT
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Finals       Points
=============================================================================================
1        Ben Glauser                 Athens Academy                    57-02.25     10
2        Desmond Smith               Pelham                            49-11.75     8
3        Tanner Rogers               Eagle's Landing Christian         48-04.25     6
4        Chris Bellamy               Claxton                           48-01.75     5
5        Alex Sentell                Darlington                        47-11.25     4
6        Christopher Griffin         Darlington                        45-08.00     3
7        Daniel Alexis               Our Lady of Mercy                 45-06.50     2
8        Telvin Yancey               Turner County                     43-08.75     1

BOYS HS TRIPLE JUMP
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Finals       Points
=============================================================================================
1        Dominque Brown              Pelham                            45-08.00     10
2        Wil Rego                    Bremen                            45-01.50     8
3        Darious Moten               Bowdon                            44-03.50     6
4        Zach Walker                 Johnson County                    43-09.50     5
5        BJ Speaks                   Athens Academy                    43-08.75     4
6        Tay Erwin                   Warren County                     43-07.50     3
7        Bentavious Miller           Dooly County                      43-03.50     2
8        Willie Deloach              Bryan County                      42-08.00     1

BOYS HS DISCUS
=============================================================================================
Place    Name                        School                            Finals       Points
=============================================================================================
1        Ben Glauser                 Athens Academy                    156-06.00    10
2        Andrew Dunkleberger         Whitefield Academy                148-10.00    8
3        Daniel Alexis               Our Lady of Mercy                 148-03.00    6
4        Desmond Smith               Pelham                            147-10.00    5
5        Darious Moten               Bowdon                            147-01.00    4
6        Michael Cochran             Pelham                            142-11.00    3
7        Chris Bellamy               Claxton                           137-00.00    2
8        Brewton McCluskey           Brookstone                        133-03.00    1


Classification: A  Team Results
1.       Pelham                      68
2.       Eagle's Landing Christian   56
3.       Athens Christian            55
4.       Whitefield Academy          39
5.       Warren County               31
6.       Wesleyan                    29
7.       Irwin County                26
8.       Athens Academy              25
9.       Dooly County                23
9.       Bremen                      23
10.      Darlington                  21
11.      Twiggs County               16
11.      Jenkins County              16
11.      Bowdon                      16
12.      Chattahoochee County        15
13.      Greenville                  11
13.      Galloway                    11
13.      Commerce                    11
14.      Treutlen                    10
14.      Holy Innocents'             10
14.      Gordon Lee                  10
15.      Providence Christian        9
16.      Our Lady of Mercy           8
16.      Claxton                     8
17.      Marion County               7
18.      Brookstone                  6
18.      Miller County               6
18.      Tallulah Falls              6
18.      Hancock Central             6
18.      Bryan County                6
19.      Terrell County              5
19.      Mt. Paran Christian         5
19.      Johnson County              5
19.      Taliaferro County           5
20.      Turner County               3
20.      Clinch County               3
21.      Atlanta International       2
21.      Savannah Country Day        2
21.      Lanier County               2
21.      Landmark Christian          2
21.      Metter                      2
22.      Walker                      1
22.      Mt. Pisgah Christian        1