Region 6 7-A Championship 2021

Cumming, GA

Meet Information

Online Registration Instructions

Where to park?  Enter campus via Kelly Mill Rd. Please park in any available spaces.

Admission price - $6 All tickets through GoFan. 

All spectators must enter through the main gates due to COVID policies!

Concessions available on the main side of the stadium below the press box!



Meet Schedule - This will be a two day meet!

       Day 1 Field Events and 1600m/4x800m Relay - Monday, April 26

       Day 2 running events as timed finals - Wednesday, April 28

        



Day 1 Monday, April 26


4pm Field Events Session 1


Girls PV

Boys  LJ   (auxiliary runway)

Girls LJ    (stadium runway)

Girls HJ

Boys Disc

Girls Shot

5:00pm 4x800m Relay

6:00pm Field Events Session 2

Boys PV

Boys  TJ   (auxiliary runway)

Girls  TJ    (stadium runway)

Boys HJ

Girls Disc

Boys Shot

7:00pm 1600 finals



Day 2 Wednesday, April 28

4:00pm Finals - All races run as timed finals!

4:00pm 4x100 Relay

4:15pm 4x200 Relay - Exhibition (No points awarded!)

4:40pm 400m

5:00pm 100m

5:20pm 100/110H

30 minute intermission break for all athletes

6:05pm 800m

6:20pm 200m

6:30pm 300H

6:45pm 3200m

7:00pm 4x400 Relay

7:25pm Presentation of Team Trophies



Event Assignments


*responsible for running the event

PV West and Lambert

HJ South and North

Girls LJ/TJ   Central and Gainesville - board judges (2)   West - head ref

Boys LJ/TJ   South and Lambert - board judges (2)    Denmark - head ref

Disc West and Central

Shot - North and Denmark

 4x100 Exchange Judges

*2 judges per zone - front/back of each zone

Zone 1 South and Lambert

Zone 2 North and West

Zone 3 Central and Gainesville

 

Distance Straight away judges

*judges checking for line violations and athlete impedance

100m Lambert

200m Denmark

300m North

 Start area - West

800/400 break line judge 

*responsible for break line and lane violations

Break Line - Gainesville



Jury of appeals - John Corbet, Christine Shaw, Andrew Hudson

Games Committee - Scott Walker, James Tigue, David Shively

Registration help:

ga.milesplit.com/pages/Online_Meet_Reg_Instructions

Medals for top three athletes to be presented after each event!

Top four athletes recognized as qualifying for Sectionals!  

Head Timer - John Jordan

Meet Director: Clayton Tillery 

Meet Officials -  Zach Tyler

Starter - Michael Sanford

Discussions