Tift County High School Hy-Tek's MEET MANAGER 7:27 AM 4/23/2010 Page 1
2010 Girls Region 1-AAAAA Championships - 4/22/2010 to 4/27/2010
2010 Girls Region
Tifton, GA - Albany, GA
Results
Girls 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Phillips, Stormm Valdosta 12.31 12.67Q 1
2 Reynolds, Shameka Colquitt 13.25 13.00Q 2
3 Stegall, Asha Warner Robins 12.70 12.74Q 1
4 Britt, Brittany Lowndes High School 12.65 13.02Q 2
5 Jones, Lakesha Lowndes High School 12.75 12.91Q 1
6 Danielly, Deshona Warner Robins 13.27Q 2
7 Henry, Umeika Colquitt 12.84 13.31Q 1
8 Bridges, LaPorchia Valdosta 12.63 13.47Q 2
9 Convington, Alexandria Tift 13.50 13.74 2
10 Jones, Daija Northside 13.80 13.94 1
10 Everett, Jada Northside 13.20 13.94 2
12 Wilcox, Victoria Coffee 13.00 14.01 2
13 Fisher, Bailey Houston 14.70 14.74 2
14 Byrd, Destini Tift 13.30 14.98 1
-- Broomfield, Keaundria Coffee 13.10 DQ 1
Girls 200 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
1 Phillips, Stormm Valdosta 25.23 25.79Q 2
2 Byrd, Chastini Tift 26.38 26.79Q 1
3 Stegall, Asha Warner Robins 25.90 25.96Q 2
4 Britt, Brittany Lowndes High School 26.85 27.22Q 1
5 Godfrey, Alexandria Lowndes High School 26.25 26.72Q 2
6 Jones, Aahliya Warner Robins 27.50 27.62Q 1
7 Crawford, Zhunekwai Colquitt 26.40 27.73Q 2
8 Simpson, Ikierra Coffee 26.20 27.92Q 1
9 Johnson, Laken Tift 27.87 28.13 2
10 Reynolds, Shameka Colquitt 26.40 28.19 1
11 Belcher, Ashley Valdosta 26.30 28.32 1
12 Clemmons, Kyra Coffee 26.40 28.46 2
13 Gary, Eddrica Houston 28.90 28.93 2
14 Everett, Jada Northside 24.60 29.96 1
15 Rice, Sierra Houston 29.10 30.72 1
Girls 400 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
1 Godfrey, Alexandria Lowndes High School 58.90 59.39Q 1
2 Byrd, Destini Tift 59.85 59.79Q 2
3 Jones, Donjhae Valdosta 59.65 1:00.15Q 2
4 Seymour, Angela Valdosta 1:01.00 1:01.10Q 1
5 Curtis, Tiffany Coffee 1:03.50 1:02.15Q 2
6 Byrd, Chastini Tift 1:00.00 1:02.53Q 1
7 Smith-Donaldson, Rachael Lowndes High School 59.90 1:02.22Q 2
8 Jordan, Sadarian Colquitt 1:03.00 1:04.43Q 1
9 Gazaway, Danielle Warner Robins 1:03.00 1:04.26 2
10 Walker, Clarissa Northside 1:00.59 1:05.60 1
11 Stewart, Briana Houston 1:11.00 1:06.00 1
12 Holmes, Salena Warner Robins 1:06.80 1
13 Richardson, Jermaya Colquitt 1:06.00 1:12.00 2
14 Harrell, Keyara Coffee 1:13.61 1
Girls 800 Meter Run
=========================================================================
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
1 Walker, Chelsea Valdosta 2:29.00 2:36.64Q
2 Matusiak, Alyssa Houston 2:38.36Q
3 Smith, Davena Lowndes High School 2:36.00 2:39.01Q
4 Bennett, Kiara Tift 2:35.00 2:39.63Q
5 Armstrong, Kenyona Warner Robins 2:33.00 2:39.66Q
6 Gatewood, Ginger Tift 2:39.00 2:40.08Q
7 Pinkerton, Haley Lowndes High School 2:37.00 2:40.03Q
8 Harris, Nicole Houston 2:43.00 2:48.08Q
9 Lane, Anecia Valdosta 2:40.00 2:44.73
10 Odums, Maria Coffee 2:42.00 2:48.97
11 Thomas, Holly Warner Robins 2:51.09
12 Burke, Kimberly Northside 2:56.00 3:03.00
13 Fletcher, Tia Coffee 3:23.49
14 Leddon, Brittni Colquitt 2:50.00 3:27.49
-- Johnson, Brittany Colquitt 2:50.00 DNF
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Walker, Chelsea Valdosta 5:25.00 5:40.49 10
2 Mauldin, Caroline Warner Robins 6:06.00 5:52.23 8
3 Bennett, Kiara Tift 5:57.00 5:59.87 6
4 Russell, Kayla Lowndes High School 6:00.00 6:03.08 5
5 Johnson, Yvonne Tift 6:08.00 6:05.71 4
6 Breitbach, Megan Houston 5:34.00 6:07.98 3
7 Hurst, Bailey Valdosta 5:30.00 6:14.39 2
8 Cook, Shelaia Lowndes High School 6:15.00 6:18.12 1
-- Ottoman, Andrea Northside 6:40.00 NT
-- Thomas, Jaichelle Warner Robins 6:40.00 NT
-- Johnson, Searra Colquitt 7:00.00 NT
-- Batten, Hannah Coffee 6:51.00 NT
-- McCullough, Chelsea Coffee 6:35.00 NT
-- Brown, Emily Houston 6:18.00 NT
-- James, Markeshia Northside NT
Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Peak, Keira Lowndes High School 14.45 15.05Q 1
2 Bright, Jordan Lowndes High School 16.20 16.77Q 2
3 Burgess, Quadreka Tift 16.74 17.25Q 1
4 Walker, Khadedra Coffee 16.40 18.20Q 2
5 Johnson, Tahjdralyn Tift 18.78 18.47Q 2
6 Harrison, Marketta Valdosta 16.34 18.98Q 1
7 Pittman, Quantea Colquitt 18.80 19.62Q 1
8 Gillis, Zenia Northside 20.17 19.80Q 2
9 Manning, Alexandria Houston 18.15 19.94 2
10 Lee, Kyomosha Colquitt 19.28 19.95 2
11 Scott, Marissa Coffee 21.05 1
12 Clay, Sequoia Warner Robins 19.00 22.19 1
-- Rice, Sierra Houston NT 1
Girls 300 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
1 Peak, Keira Lowndes High School 44.85 49.50Q 1
2 Smith-Donaldson, Rachael Lowndes High School 49.85 49.65Q 2
3 Burgess, Quadreka Tift 50.86 51.81Q 1
4 Turner, Alexandria Tift 53.45 52.62Q 2
5 Robinson, Ebony Valdosta 55.25 52.74Q 1
6 Bradley, Tykira Valdosta 56.40 55.02Q 2
7 Clay, Sequoia Warner Robins 54.00 53.27Q 1
8 Walker, Khadedra Coffee 51.80 55.69Q 2
9 Manning, Alexandria Houston 58.50 55.96 2
10 Pittman, Quantea Colquitt 56.00 56.48 1
11 Lee, Kyomosha Colquitt 58.31 56.56 2
12 Scott, Marissa Coffee 59.38 1
13 West, Sha'lately Warner Robins 1:01.13 2
Girls 4x100 Meter Relay
============================================================================
School Seed Prelims H#
============================================================================
1 Lowndes High School 'A' 49.25 49.19Q 2
1) Prime, Kenyadah 2) Britt, Brittany
3) Godfrey, Alexandria 4) Jones, Lakesha
5) Gibson, Jada 6)
2 Tift County High School 'A' 50.28 50.00Q 1
1) Byrd, Chastini 2) Byrd, Destini
3) Convington, Jessica 4) Johnson, Laken
5) Barnes, Tionna 6)
3 Warner Robins High School 'A' 49.50 49.26Q 2
1) Danielly, Deshona 2) Holmes, Salena
3) Jones, Aahliya 4) Stegall, Asha
5) Gazaway, Danielle 6)
4 Colquitt County High School 'A' 51.30 50.13Q 1
1) Trim, Miranda 2) Reynolds, Shameka
3) Crawford, Zhunekwai 4) Henry, Umeika
5) Henderson, J'Scqualia 6) Lee, Kyomosha
5 Valdosta High School 'A' 49.20 50.40Q 1
1) Robinson, Ebony 2) Phillips, Stormm
3) Bridges, LaPorchia 4) Jones, Donjhae
5) Williams, Chandler 6)
6 Valdosta High School 'B' 51.19 51.66Q 2
1) Belcher, Ashley 2) Walker, Crystal
3) Gipson, Bernotta 4) Parks, Ashley
5) Patrick, Kendra 6)
7 Lowndes High School 'B' 51.75 51.30Q 1
1) Spriggs, Kiora 2) Smith-Donaldson, Rachael
3) Austin, Neisha 4) Peak, Keira
5) Nichols, Taylor 6)
8 Colquitt County High School 'B' 53.40 52.16Q 2
1) Taylor, Yanira 2) Jordan, Sadarian
3) Westley, Amber 4) Ryce, Aikerion
5) Clark, Henrietta 6) Clark, Marietta
9 Coffee County High School 'A' 51.50 51.70 1
1) Wilcox, Victoria 2) Broomfield, Keaundria
3) Paulk, Vaneeshia 4) Tomlin, Cinammon
5) Odums, Maria 6) Curtis, Tiffany
10 Coffee County High School 'B' 52.80 52.66 2
1) Simpson, Ikierra 2) Johnson, Elixiya
3) Clemmons, Kyra 4) Walker, Khadedra
5) Harrell, Keyara 6) Clark, Ursula
11 Tift County High School 'B' 53.20 52.67 2
1) Lewis, Kah'Shawn 2) Smith, Quanisha
3) Convington, Alexandria 4) Hughlett, Amira
5) Randall, Jasmine 6)
12 Warner Robins High School 'B' 52.00 53.33 1
1) Gaskins, Elizah 2) West, Sha'lately
3) Boone, Moniqua 4) Landry, Cemoni
5) Clay, Sequoia 6)
-- Northside Warner Robins 'A' 1:00.18 DNF 2
1) Jones, Daija 2) Walker, Clarissa
3) Brown, Itteonia 4) Everett, Jada
Girls 4x400 Meter Relay
============================================================================
School Seed Prelims H#
============================================================================
1 Valdosta High School 'A' 4:27.00 4:05.43Q 2
1) Gipson, Bernotta 2) Seymour, Angela
3) Jones, Donjhae 4) Phillips, Stormm
5) Bradley, Tykira 6)
2 Lowndes High School 'A' 4:04.00 4:17.46Q 1
1) Godfrey, Alexandria 2) Smith-Donaldson, Rachael
3) Britt, Brittany 4) Peak, Keira
5) Austin, Neisha 6)
3 Colquitt County High School 'A' 4:15.00 4:14.01Q 2
1) Clark, Marietta 2) Jordan, Sadarian
3) Trim, Miranda 4) Henry, Umeika
5) Crawford, Zhunekwai 6) Westley, Amber
4 Warner Robins High School 'A' 4:20.00 4:19.77Q 1
1) Gazaway, Danielle 2) Stegall, Asha
3) Armstrong, Kenyona 4) Holmes, Salena
5) West, Sha'lately 6) Danielly, Deshona
5 Warner Robins High School 'B' 4:29.00 4:18.15Q 2
1) Jones, Aahliya 2) Collins, Maria
3) Clay, Sequoia 4) Landry, Cemoni
5) Gaskins, Elizah 6) Smith, Courtney
6 Tift County High School 'A' 4:23.00 4:25.37Q 1
1) Byrd, Chastini 2) Byrd, Destini
3) Gatewood, Ginger 4) Bennett, Kiara
5) Burgess, Quadreka 6) Barron, Jada
7 Lowndes High School 'B' 4:20.00 4:22.52Q 2
1) Smith, Davena 2) Bright, Jordan
3) Nichols, Taylor 4) Spriggs, Kiora
5) Pinkerton, Haley 6) Jones, Lakesha
8 Northside Warner Robins 'A' 4:48.00 4:30.94Q 1
1) Gordon, Jennelle 2) Brown, Itteonia
3) Walker, Clarissa 4) Thompson, Kiara
9 Valdosta High School 'B' 4:35.00 4:33.35 1
1) Lane, Anecia 2) Parks, Ashley
3) Robinson, Ebony 4) Walker, Crystal
5) Patrick, Kendra 6)
10 Tift County High School 'B' 4:40.00 4:36.53 2
1) Hughlett, Amira 2) Johnson, Laken
3) Smith, Quanisha 4) Turner, Alexandria
5) Johnson, Yvonne 6) Lewis, Kah'Shawn
11 Coffee County High School 'A' 4:41.00 4:38.17 2
1) Curtis, Tiffany 2) Odums, Maria
3) Walker, Khadedra 4) Vereen, Kelcie
5) McCullough, Chelsea 6) Simpson, Ikierra
12 Houston County High School 'A' 4:54.00 4:42.07 2
1) Stewart, Briana 2) Matusiak, Alyssa
3) Harris, Nicole 4) Rice, Sierra
5) Gary, Eddrica 6)
13 Colquitt County High School 'B' 4:20.00 4:48.43 1
1) Taylor, Yanira 2) Clark, Henrietta
3) Richardson, Jermaya 4) Ryce, Aikerion
5) Leddon, Brittni 6) Johnson, Brittany
Girls High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Peak, Keira Lowndes High School 5-04.00 5-06.00 10
2 Convington, Jessica Tift 5-04.00 5-04.00 8
3 Barnes, Tionna Tift 4-10.00 5-00.00 5.50
3 Patrick, Kendra Valdosta 5-02.00 5-00.00 5.50
5 Gordon, Jennelle Northside 4-10.00 4-10.00 4
6 Walker, Clarissa Northside 4-06.00 4-08.00 3
7 Boone, Moniqua Warner Robins J4-08.00 2
8 Gaskins, Elizah Warner Robins 4-10.00 4-06.00 0.33
8 Broomfield, Keaundria Coffee 4-10.00 4-06.00 0.33
8 Trim, Miranda Colquitt 4-08.00 4-06.00 0.33
9 Davis, Stormy Coffee J4-06.00
12 Seymour, Angela Valdosta 4-04.00
Girls Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Erickson, Emily Warner Robins 8-06.00 8-00.00 10
2 Convington, Jessica Tift 7-00.00 7-06.00 8
3 Smith, Cobrea Tift 7-06.00 6-06.00 6
Girls Long Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 Phillips, Stormm Valdosta 17-03.00 17-05.75q
2 Britt, Brittany Lowndes High School 18-01.00 17-05.00q
3 Byrd, Destini Tift 16-10.00 17-00.00q
4 Gazaway, Danielle Warner Robins 16-10.00 16-08.75q
5 Patrick, Kendra Valdosta 16-05.00q
6 Henry, Umeika Colquitt 16-05.00 16-02.25q
7 Johnson, Laken Tift 15-05.00 15-09.50q
8 Stegall, Asha Warner Robins 16-07.00 15-07.50q
9 Jones, Lakesha Lowndes High School 16-05.00 15-04.75
10 Gordon, Jennelle Northside 14-03.00 15-03.00
11 Wilcox, Victoria Coffee 15-10.00 15-02.00
12 Broomfield, Keaundria Coffee 15-02.00 14-02.00
-- Taylor, Yanira Colquitt 15-07.00 ND
Girls Long Jump
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Phillips, Stormm Valdosta 17-05.75 18-01.25 10
2 Britt, Brittany Lowndes High School 17-05.00 18-00.50 8
3 Byrd, Destini Tift 17-00.00 17-02.75 6
4 Henry, Umeika Colquitt 16-02.25 16-10.75 5
5 Gazaway, Danielle Warner Robins 16-08.75 16-08.75 4
6 Patrick, Kendra Valdosta 16-05.00 16-05.00 3
7 Johnson, Laken Tift 15-09.50 15-09.50 2
8 Stegall, Asha Warner Robins 15-07.50 15-07.50 1
Girls Triple Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 Patrick, Kendra Valdosta 34-07.00 35-04.75q
2 Byrd, Chastini Tift 34-02.75 35-01.00q
3 Bright, Jordan Lowndes High School 34-00.00 34-09.00q
4 Convington, Jessica Tift 34-07.50 34-08.00q
5 Godfrey, Alexandria Lowndes High School 32-00.00 33-04.50q
6 Wilcox, Victoria Coffee 33-09.00 31-06.50q
7 Jones, Aahliya Warner Robins 32-00.00 30-03.50q
8 Landry, Cemoni Warner Robins 29-00.00 28-01.00q
9 Tomlin, Cinammon Coffee 28-02.00 24-01.00
-- Taylor, Yanira Colquitt 30-08.00 ND
-- Robinson, Ebony Valdosta DQ
Girls Triple Jump
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Patrick, Kendra Valdosta 35-04.75 36-07.50 10
2 Bright, Jordan Lowndes High School 34-09.00 35-05.50 8
3 Byrd, Chastini Tift 35-01.00 35-01.50 6
4 Convington, Jessica Tift 34-08.00 34-10.75 5
5 Godfrey, Alexandria Lowndes High School 33-04.50 33-04.50 4
6 Wilcox, Victoria Coffee 31-06.50 32-06.50 3
7 Jones, Aahliya Warner Robins 30-03.50 31-04.00 2
8 Landry, Cemoni Warner Robins 28-01.00 28-01.00 1
Girls Shot Put
=========================================================================
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 Fletcher, Lakeisha Coffee 38-10.00 39-00.50q
2 McKenzie, Amber Tift 41-00.00 36-10.00q
3 Okongwu, Julia Tift 38-00.00 36-04.00q
4 Jackson, Tyra Northside 34-06.00 32-10.00q
5 Bridges, LaPorchia Valdosta 27-05.00 30-05.00q
6 Rice, Sierra Houston 30-01.00 29-10.00q
7 Foster, Sierra Valdosta 29-07.00 29-02.00q
8 Brown, Shaquila Lowndes High School 30-00.00 28-10.00q
9 Hunt, Paris Coffee 31-00.00 27-07.00
10 Emerson, Teresa Houston 24-10.00 26-05.00
11 Grant, Tarasha Colquitt 20-07.00 25-10.00
12 Armstrong, Kenyona Warner Robins 25-07.00
13 Neally, Khadijah Northside 21-03.00 22-06.00
14 Murphy, Jazmine Colquitt 23-07.00 22-02.00
15 Williams, Jamura Warner Robins 30-00.00 22-00.00
15 Dawson, Devon Lowndes High School 28-00.00 22-00.00
Girls Shot Put
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Okongwu, Julia Tift 36-04.00 41-03.00 10
2 Fletcher, Lakeisha Coffee 39-00.50 40-09.00 8
3 McKenzie, Amber Tift 36-10.00 37-06.00 6
4 Jackson, Tyra Northside 32-10.00 33-05.00 5
5 Bridges, LaPorchia Valdosta 30-05.00 31-11.00 4
6 Rice, Sierra Houston 29-10.00 29-10.00 3
7 Foster, Sierra Valdosta 29-02.00 29-02.00 2
8 Brown, Shaquila Lowndes High School 28-10.00 28-10.00 1
Girls Discus Throw
=========================================================================
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 McKenzie, Amber Tift 129-00 126-01.50q
2 Clark, Kimbriana Tift 105-00 114-05q
3 Fletcher, Lakeisha Coffee 110-01 112-05q
4 Jackson, Tyra Northside 100-03 91-01q
5 Neally, Khadijah Northside 79-03 76-08q
6 Wharton, Brittani Warner Robins 66-09 73-08.50q
7 Emerson, Teresa Houston 75-10 71-05q
8 Thomas, Holly Warner Robins 75-00 68-11q
9 Murphy, Jazmine Colquitt 70-00 64-09
10 Paulk, Vaneeshia Coffee 62-02.50
11 Dawson, Devon Lowndes High School 75-00 59-09
12 Grant, Tarasha Colquitt 64-06 58-05
13 Brown, Shaquila Lowndes High School 75-00 54-06
14 Foster, Sierra Valdosta 74-03 24-04
-- Bridges, LaPorchia Valdosta 72-00 ND
Girls Discus Throw
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 McKenzie, Amber Tift 26-01.50 128-04.50 10
2 Clark, Kimbriana Tift 114-05 119-06.50 8
3 Fletcher, Lakeisha Coffee 112-05 116-06 6
4 Jackson, Tyra Northside 91-01 91-01 5
5 Neally, Khadijah Northside 76-08 76-08 4
6 Wharton, Brittani Warner Robins 73-08.50 73-08.50 3
7 Emerson, Teresa Houston 71-05 73-06.50 2
8 Thomas, Holly Warner Robins 68-11 71-01 1
=========================================================================================
Women - Team Rankings - 7 Events Scored
=========================================================================================
1) Tift County High School 90.50 2) Valdosta High School 46.50
3) Lowndes High School 37 4) Warner Robins High School 32.33
5) Northside Warner Robins 21 6) Coffee County High School 17.33
7) Houston County High School 8 8) Colquitt County High Scho 5.33