Elite Performances

69 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 14.96 Chakiya Plummer Hoover
100 Meter Dash Finals 11.91 Jazmine Hobson Shiloh High School
100 Meter Dash Finals 12.17 Kyleeyah Whitehead Archer HS
100 Meter Dash Prelims 12.22 Jazmine Hobson Shiloh High School
100 Meter Dash Finals 12.24 Destiny Walker Arabia Mountain HS
1600 Meter Run Finals 4:54.77 Naima Turbes Westminster School
1600 Meter Run Finals 5:11.91 Bronte Bacchetta Westminster School
300 Meter Hurdles Finals 44.20 Chakiya Plummer Hoover
300 Meter Hurdles Finals 44.73 Aweng Mawien Shiloh High School
300 Meter Hurdles Finals 46.40 Faith McDowell Stockbridge High School
3200 Meter Run Finals 11:13.43 Mary Kathryn Knott Peachtree Ridge High School
4x100 Meter Relay Finals 47.33 Relay Team Shiloh High School
4x800 Meter Relay Finals 9:29.57 Relay Team Westminster School
4x800 Meter Relay Finals 9:33.97 Relay Team Hoover
4x800 Meter Relay Finals 9:43.45 Relay Team Alexander
Discus Finals 127-0 Victoria Solheim Paulding County
High Jump Finals 5-4 Ronje Williams Shiloh High School
High Jump Finals 5-4 Jazzmin Taylor Alexander
High Jump Finals 5-6 Genesis Jones Hoover
Long Jump Finals 17-8.75 Chloe Jarrette New Manchester High School
Long Jump Finals 17-9 Chloe Robinson Mays High School
Long Jump Finals 17-10.25 Na'ilah Moore Fayette County
Shot Put Finals 37-6.5 Deja Washington Hoover
Shot Put Finals 40-0 Victoria Solheim Paulding County
Shot Put Finals 41-9 Morgan Johnson Whitewater High School
800 Meter Sprint Medley Relay Finals 1:47.99 Relay Team Shiloh High School
800 Meter Sprint Medley Relay Finals 1:50.36 Relay Team Hoover
800 Meter Sprint Medley Relay Finals 1:50.88 Relay Team Starrs Mill High School
800 Meter Sprint Medley Relay Finals 1:53.36 Relay Team Peachtree Ridge High School
800 Meter Sprint Medley Relay Finals 1:54.34 Relay Team Arabia Mountain HS
800 Meter Sprint Medley Relay Finals 1:54.81 Relay Team Whitewater High School
Triple Jump Finals 36-2 Erica O'Neal Shiloh High School
Triple Jump Finals 36-7 Jon-nay Haws Newton
Triple Jump Finals 38-2.75 Paityn House Peachtree Ridge High School
HS Boys Mark Athlete Team
100 Meter Dash Finals 10.67 Seth Holloway Fayette County
100 Meter Dash Prelims 10.70 Seth Holloway Fayette County
100 Meter Dash Finals 10.77 Sterling Warner Archer HS
100 Meter Dash Finals 10.80 Joseph Laster III Dutchtown High School
110 Meter Hurdles Finals 14.65 Kameron Jones Dutchtown High School
110 Meter Hurdles Finals 14.68 Wilson McClain Peachtree Ridge High School
1600 Meter Run Finals 4:21.83 Kyle Harkabus East Coweta
1600 Meter Run Finals 4:24.01 Nick Nyman Starrs Mill High School
1600 Meter Run Finals 4:24.97 James Cragin Archer HS
300 Meter Hurdles Finals 38.25 Daidren Davis Bartram Trail HS
300 Meter Hurdles Finals 38.50 Kameron Jones Dutchtown High School
3200 Meter Run Finals 9:21.73 Kyle Harkabus East Coweta
3200 Meter Run Finals 9:23.18 Nick Nyman Starrs Mill High School
3200 Meter Run Finals 9:23.80 James Cragin Archer HS
3200 Meter Run Finals 9:35.82 Chase Condra Peachtree Ridge High School
4x100 Meter Relay Finals 42.20 Relay Team Dutchtown High School
4x200 Meter Relay Finals 1:28.66 Relay Team Hoover
4x400 Meter Relay Finals 3:20.30 Relay Team Shiloh High School
Distance Medley Relay Finals 10:38.94 Relay Team Archer HS
Long Jump Finals 22-7.5 Craig Sinclair Bartram Trail HS
Pole Vault Finals 15-8 James Courson Hoover
800 Meter Sprint Medley Relay Finals 1:30.23 Relay Team Fayette County
800 Meter Sprint Medley Relay Finals 1:33.79 Relay Team Hoover
800 Meter Sprint Medley Relay Finals 1:34.43 Relay Team Newnan High School
800 Meter Sprint Medley Relay Finals 1:34.54 Relay Team Cedar Shoals
800 Meter Sprint Medley Relay Finals 1:35.69 Relay Team Starrs Mill High School
800 Meter Sprint Medley Relay Finals 1:36.62 Relay Team Newton
800 Meter Sprint Medley Relay Finals 1:37.31 Relay Team Shiloh High School
800 Meter Sprint Medley Relay Finals 1:37.66 Relay Team Arabia Mountain HS
800 Meter Sprint Medley Relay Finals 1:37.81 Relay Team Westminster School
800 Meter Sprint Medley Relay Finals 1:38.16 Relay Team New Manchester High School
800 Meter Sprint Medley Relay Finals 1:38.22 Relay Team Peachtree Ridge High School
800 Meter Sprint Medley Relay Finals 1:39.07 Relay Team Woodland
Triple Jump Finals 47-0.25 Kyle Smith Hoover
Triple Jump Finals 47-11.75 Markell Allen Cedar Shoals