Region 2-AAA Boys (FAT)

Columbus, Ga

Day 1 Results


Licensed to Shaw High School           Hy-Tek\'s Meet Manager 4/26/2007 06:53 PM
                  Boys 2-AAA Region - 4/26/2007 to 4/28/2007                   
                        Kinnett Stadium - Columbus, GA                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hurston, Antonio             LaGrange             6-06.00      1.88m    6-02.00   10  
     1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 
        P    P    O    O   XO  XXX 
  2 Brooks, Bernard              LaGrange             6-04.00      1.88m    6-02.00    8  
     1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 
        O    O    O    O  XXO  XXX 
  3 Hodo, Tyree                  Troup                5-10.00      1.83m    6-00.00    6  
     1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 
       XO   XO  XXO    O  XXX 
  4 Souviner, Shaun              Northside            6-02.00      1.83m    6-00.00    4  
     1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 
        O    P   XO   XO  XXX 
  5 Boulware, Darius             Shaw                 6-02.00      1.83m    6-00.00    2  
     1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 
        O    O    O  XXO  XXX 
  6 Stafford, Demarquis          Troup                6-02.00      1.78m    5-10.00    1  
     1.68 1.73 1.78 1.83 
        O    O    O  XXX 
  7 Brochu, Kyle                 Harris Co.           5-08.00      1.78m    5-10.00 
     1.68 1.73 1.78 1.83 
       XO    O    O  XXX 
  8 Bailey, Antonio              Shaw                 5-10.00      1.78m    5-10.00 
     1.68 1.73 1.78 1.83 
       XO   XO   XO  XXX 
  9 Jenkins, Calvin              Jordan               5-06.00      1.73m    5-08.00 
     1.68 1.73 1.78 
       XO   XO  XXX 
 10 McBride, Bronson             Hardaway             5-06.00      1.68m    5-06.00 
     1.68 1.73 
      XXO  XXX 
 -- Harris, Jeff                 Hardaway             5-03.00         NH            
     1.68 
      XXX 
 -- Forte, Jeffery               Columbus             5-08.00         NH            
     1.68 
      XXX 
 -- Pittman, Gregory             Kendrick                             NH            
     1.68 
      XXX 
 
Event 2  Boys Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Vafadari, Cyrus              Columbus            13-06.00      3.81m   12-06.00   10  
     2.13 2.29 2.44 2.59 2.74 2.90 3.05 3.20 3.35 3.66 3.81 3.96 
       XO    P    P    P    P    P    P  XXO    P    P    O  XXX 
  2 Reeves, Scott                LaGrange            10-06.00      3.20m   10-06.00    8  
     2.13 2.29 2.44 2.59 2.74 2.90 3.05 3.20 3.35 
        P    P    P    O   XO    O    O    O  XXX 
  3 Lynch, Ried                  Shaw                 8-00.00      2.74m   08-11.75    6  
     2.13 2.29 2.44 2.59 2.74 2.90 
        O    O    O    O   XO  XXX 
  4 Oesterle, Justin             Shaw                              2.59m   08-06.00    4  
     2.13 2.29 2.44 2.59 2.74 
       XO    O    O    O  XXX 
  5 Oliver, Nolan                LaGrange             8-06.00      2.44m   08-00.00    2  
     2.13 2.29 2.44 2.59 
        P  XXO    O  XXX 
  6 Pak, Kon                     Columbus             8-06.00       2.29m  07-06.00    1  
     2.13 2.29 2.44 2.59 
       XO    O  XXO  XXX 
 
Event 3  Boys Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Chinn, Malcolm               Carver              22-07.25   22-09.25      6.94m   10  
      21-00  FOUL  21-06.75  20-09.75  22-09.25  22-03.75
  2 Brooks, Darrius              Harris Co.          21-10.00   22-06.50      6.87m    8  
      20-04.50  20-09.25  FOUL  22-06.50  21-07  22-03.50
  3 Bailey, Mike                 LaGrange            23-00.00   22-02.00      6.75m    6  
      21-07.75  21-07.75  FOUL  21-09  22-02  21-11.50
  4 Crouch, Quintin              Jordan                         21-09.00      6.62m    4  
      19-04.50  20-06  21-09  21-01  21-00  FOUL
  5 Maddox, Jeremy               Harris Co.          21-09.50   20-01.50      6.13m    2  
      19-11.50  19-05.50  18-06  19-03  19-01.50  20-01.50
  6 Allen, Jarius                Hardaway            19-05.00   19-10.00      6.04m    1  
      19-01.50  19-10  16-11.50  17-11  18-05  17-07.25
  7 Boulware, Darius             Shaw                18-06.00   19-09.00      6.01m 
      17-07.50  19-09  18-02.50  19-04  18-02  19-05.50
  8 Warner, Keith                Kendrick            19-11.00   19-08.00      5.99m 
      FOUL  19-01  19-08           
  9 Plump, Eric                  Hardaway            20-09.00   19-07.25      5.97m 
      18-08.75  19-07.25  18-04         
 10 Freeman, Adam                Columbus            19-08.00   19-02.75      5.86m 
      19-02.75  19-02  18-11.75         
 11 Brown, Adonis                Kendrick            19-02.00   18-10.50      5.75m 
      18-10.50  18-00  16-07.75         
 12 Lewis, Devin                 Carver              20-00.00   18-09.50      5.72m 
      FOUL  18-09.50  18-06         
 12 Bailey, Antonio              Shaw                           18-09.50      5.72m 
      18-09.50  17-09.75  18-05         
 14 Brown, Roderick              Northside           18-11.00   18-08.75      5.70m 
      18-08.75  18-08.25  FOUL         
 15 Strickland, Quartez          LaGrange            20-08.00   18-06.50      5.65m 
      12-06.75  18-06.50  FOUL         
 16 Heard, Demarcus              Troup                          18-05.50      5.62m 
      17-04  17-09  18-05.50         
 17 Jenkins, Calvin              Jordan              18-04.50   17-11.50      5.47m 
      17-05.50  17-06.75  17-11.50         
 18 Conway, Darius               Columbus            20-04.00   17-10.00      5.43m 
      16-08.25  17-10  17-03.50         
 19 Dennis, Terrence             Spencer                        17-09.00      5.41m 
      17-09  FOUL  FOUL         
 20 Williams, Jeffery            Spencer                        16-09.00      5.10m 
      15-07  16-01  16-09         
 20 Freeman, Arsenio             Troup               19-10.00   16-09.00      5.10m 
      16-05  16-07.75  16-09         
 
Event 4  Boys Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Bailey, Mike                 LaGrange            45-00.00   44-11.50     13.70m   10  
      43-09.75  43-06  FOUL  FOUL  42-02.75  44-11.50
  2 Strickland, Quartez          LaGrange            43-10.00   43-09.50     13.34m    8  
      43-09.50  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  42-07
  3 Souviner, Shaun              Northside           42-00.50   42-03.50     12.89m    6  
      42-03.50  41-06.25  40-02  39-09.75  40-04.50  40-10.25
  4 Jackson, Demetrius           Shaw                41-02.00   41-09.50     12.73m    4  
      41-09.50  40-11.75  39-09.50  39-03.75  40-07  40-03.50
  5 Allen, Jarius                Hardaway            42-03.75   40-10.50     12.45m    2  
      39-00.25  FOUL  FOUL  38-11.50  38-09  40-10.50
  6 Brochu, Kyle                 Harris Co.          39-01.50   39-01.75     11.93m    1  
      39-00.50  37-02.50  37-05.50  36-07  39-01.75  37-08.75
  7 Maddox, Jeremy               Harris Co.          41-10.50   38-10.25     11.84m 
      38-01.75  38-05.50  38-10.25  FOUL  FOUL  FOUL
  8 Boulware, Darius             Shaw                39-00.00   38-08.00     11.78m 
      FOUL  37-09.25  38-08         
  9 Chinn, Malcolm               Carver              38-02.00   38-07.25     11.76m 
      38-07.25  37-10.75  FOUL         
 10 Vafadari, Cyrus              Columbus            36-08.00   37-11.00     11.55m 
      36-10  FOUL  37-11           
 11 Hicks, Josh                  Columbus            37-11.00   36-02.00     11.02m 
      36-02  FOUL  32-07         
 12 Chinn, Joshua                Carver              37-03.00   35-10.00     10.92m 
      35-06.50  31-06  35-10         
 13 Buckner, Cudallas            Troup               40-00.00   35-01.75     10.71m 
      35-01.75  34-00.75  FOUL         
 14 McBride, Bronson             Hardaway            38-11.75   33-04.50     10.17m 
      FOUL  FOUL  33-04.50         
 
Event 5  Boys Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Carey, Keith                 Kendrick              151-02  151-00.50     46.03m   10  
      142-07  151-00.50  118-00           
  2 Rosalez-Lewis, Levon         Columbus              144-07     143-04     43.68m    8  
      FOUL  143-04  117-02  FOUL  135-00  137-00
  3 Drew, John                   Northside             136-08     132-03     40.30m    6  
      132-03  FOUL  FOUL  FOUL  119-03  FOUL
  4 Pickett, Juan                Shaw                37-04.50     131-09     40.15m    4  
      127-06  127-06  125-06  121-02.50  129-02  131-09
  5 Crowley, Benjamin            Hardaway              131-05     131-02     39.97m    2  
      122-08  FOUL  115-07  122-08  124-08  131-02
  6 Tatum, Jamical               Troup                 135-00     120-09     36.80m    1  
      105-07  117-01  120-09          
  7 Hamilton, Xavier             Shaw                  118-11     120-09     36.80m 
      120-09  114-00  94-00  120-09  89-09  103-05
  8 Smith, William               LaGrange              126-00     118-07     36.14m 
      118-07  FOUL  FOUL         
  9 Morrero, Francisco           Columbus            16-05.50     116-09     35.58m 
      106-11  116-09  FOUL         
 10 Gungby, Jamius               LaGrange              122-00     115-10     35.30m 
      115-10  FOUL  FOUL         
 11 Flint, Timothy               Hardaway               90-03     108-00     32.91m 
      90-02  FOUL  108-00         
 12 Sabino, Santy                Northside             117-04     105-08     32.20m 
      92-03  FOUL  105-08         
 13 Morgan, Dejuan               Troup                 120-00     103-03     31.47m 
      81-00  103-03  FOUL         
 14 Burden, Desmer               Jordan                 98-09      99-06     30.32m 
      FOUL  99-06  94-00         
 15 Dennis, Terrence             Spencer             16-00.50      99-05     30.30m 
      89-02  99-05  94-11         
 16 Thomas, Ron                  Kendrick              119-05      96-09     29.48m 
      96-09  95-00  FOUL         
 17 Barrett, Trevor              Harris Co.            106-02      93-03     28.42m 
      FOUL  93-03  FOUL           
 18 Williams, Kyle               Harris Co.             90-02      76-08     23.36m 
      76-08  74-06  FOUL         
 -- Sanks, Adrien                Spencer               112-09       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 -- Thompson, Kedner             Jordan              70-07.50       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 -- Furr, Deron                  Carver                109-10       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Event 6  Boys Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Pickett, Juan                Shaw                50-00.00   49-07.50     15.12m   10  
      48-00.50  47-04  49-07.50  46-10.50  FOUL   
  2 Sanks, Adrien                Spencer             42-08.00   47-06.00     14.47m    8  
      47-06  43-10.50  41-08  47-00.50  44-03.50   
  3 Furr, Deron                  Carver              47-06.00   46-08.50     14.23m    6  
      FOUL  45-11  44-04.50  43-02.50  45-09  46-08.50
  4 Fortson, Jarmon              Carver              45-09.50   44-09.00     13.63m    4  
      43-05.50  44-09  43-09  43-11  41-10  42-07
  5 Carey, Keith                 Kendrick            45-05.00   44-02.00     13.46m    2  
      44-02  43-08.50  42-00.50  FOUL  39-08  43-07
  6 Crowley, Benjamin            Hardaway            41-00.00   42-01.00     12.82m    1  
      36-04  40-02  41-02.50  42-01  40-04  39-02
  7 Rosalez-Lewis, Levon         Columbus            41-07.00   41-04.50     12.61m 
      41-04.50  FOUL  38-07.50  39-10  FOUL  39-09
  8 Herndon, John                Hardaway                       40-11.00     12.47m 
      38-03.75  39-04.50  40-11           
  9 Stargill, Charles            Troup               44-00.00   39-09.00     12.11m 
      38-10  37-10.50  39-09         
 10 Hicks, Josh                  Columbus            33-00.00   38-10.50     11.84m 
      37-10  36-08  38-10.50         
 11 Houston, Kendell             Jordan                         38-09.50     11.82m 
      38-09.50  35-09.50  37-03.50         
 12 Melvin, Tristian             Jordan              40-06.00   37-11.00     11.55m 
      37-11  36-02  35-10         
 13 Drew, John                   Northside           39-09.00   37-05.50     11.41m 
      37-05.50  37-01.50  32-03.50         
 14 Huzzie, Qua                  LaGrange            40-01.00   36-06.00     11.12m 
      36-06  FOUL  36-02.50         
 14 Burnette, Chris              Troup                          36-06.00     11.12m 
      36-06  35-10.75  35-00           
 16 Jenkins, Marcus              Shaw                38-00.25   36-04.50     11.08m 
      36-04.50  34-03.50  FOUL         
 17 Bryant, Darrell              Harris Co.          38-00.25   35-11.00     10.94m 
      35-11  35-04  FOUL         
 18 Browder, Langston            LaGrange                       33-08.50     10.27m 
      31-01  33-01.50  33-08.50           
 19 Thomas, Ron                  Kendrick            38-00.00   33-01.50     10.09m 
      31-05  FOUL  33-01.50           
 20 Copeland, Paul               Harris Co.          33-10.75   29-03.50      8.92m 
      FOUL  FOUL  29-03.50         
 
Event 7  Boys 4x100 Meter Relay
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Shaw High School  \'A\'                               42.53      42.24Q  2 
     1) Jackson, Demetrius              2) Graphenreed, Anton             
     3) Carter, Sean                    4) Chaney, Roger                  
  2 Carver High School  \'A\'                             42.81      42.25Q  3 
     1) Eason, Corby                    2) Jackson, Chris                 
     3) Lewis, Devin                    4) Chinn, Malcolm                 
  3 Hardaway High School  \'A\'                           43.59      43.87Q  1 
     1) Brown, John                     2) Allen, Jarius                  
     3) Rogers, Darius                  4) Plump, Eric                    
  4 Spencer High School  \'A\'                            44.63      43.79Q  3 
     1) Graddick, John                  2) McCray, Darren                 
     3) Jones, Ontario                  4) Walker, Derrick                
  5 LaGrange High School  \'A\'                           42.54      43.83Q  2 
     1) Bailey, Mike                    2) Bell, Joseph                   
     3) Lovett, Dez                     4) Strickland, Quartez            
  6 Shaw High School  \'B\'                               43.95      44.98Q  1 
     1) Willis, Brian                   2) Whitaker, Aaron                
     3) Williams, Joseph                4) Smith, Darnell                 
  7 Kendrick High School  \'A\'                           44.73      44.29q  3 
     1) Walker, Derrick                 2) Warner, Keith                  
     3) McEntire, Rashad                4) Brown, Adonis                  
  8 Columbus High School  \'A\'                           42.60      44.54q  3 
     1) Koo, Michael                    2) Liscar, Chad                   
     3) Freeman, Adam                   4) Conway, Darius                 
  9 Jordan High School  \'A\'                             44.84      45.09   1 
     1) Brown, Derek                    2) Wynford, Ivy                   
     3) Ware, Pierce                    4) Crouch, Quintin                
 10 Columbus High School  \'B\'                           45.00      45.93   2 
     1) Handley, James                  2) Kennebrew, Jamel               
     3) Pak, Kon                        4) Thompson, Ryan                 
 11 Troup County High School  \'B\'                       44.00      45.96   1 
     1) Flournoy, Ticori                2) Sanders, Cardarious            
     3) Freeman, Anthony                4) Buckner, Cudallas              
 12 Northside High School  \'A\'                          45.64      46.64   3 
     1) Jenkins, Don                    2) Brown, Roderick                
     3) Jackson, Stephen                4) Cargal, David                  
 12 LaGrange High School  \'B\'                           47.00      46.64   3 
     1) Manning, Chris                  2) Heard, Xavier                  
     3) Salter, OC                      4) Huzzie, Qua                    
 14 Kendrick High School  \'B\'                                      47.10   1 
     1) Jackson, Keith                  2) Holloway, John                 
     3) Peterson, Brandon               4) Pittman, Gregory               
 15 Spencer High School  \'B\'                                       48.41   2 
     1) Stewart, Justin                 2) Robinson, Willie               
     3) Rivera, Javier                  4) Dennis, Terrence               
 -- Troup County High School  \'A\'                       43.54         DQ   2 
     1) Allen, Brandon                  2) Freeman, Arsenio               
     3) Heard, Demarcus                 4) Ridgeway, Jontavious           
 -- Carver High School  \'B\'                             44.41         DQ   2 
     1) Snead, Antonio                  2) Fortson, Jarmon                
     3) Morgan, Jarkuis                 4) Short, Dominique               
 -- Harris County High School  \'A\'                      44.80         DQ   1 
     1) Trammell, Bentavious            2) Brooks, Darrius                
     3) Eiland, Mike                    4) Ballenger, Martavious          
 
Event 7  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Shaw High School  \'A\'                               42.24             
     1) Jackson, Demetrius              2) Graphenreed, Anton             
     3) Carter, Sean                    4) Chaney, Roger                  
  2 Carver High School  \'A\'                             42.25             
     1) Eason, Corby                    2) Jackson, Chris                 
     3) Lewis, Devin                    4) Chinn, Malcolm                 
  3 Hardaway High School  \'A\'                           43.87             
     1) Brown, John                     2) Allen, Jarius                  
     3) Rogers, Darius                  4) Plump, Eric                    
  4 Spencer High School  \'A\'                            43.79             
     1) Graddick, John                  2) McCray, Darren                 
     3) Jones, Ontario                  4) Walker, Derrick                
  5 LaGrange High School  \'A\'                           43.83             
     1) Bailey, Mike                    2) Bell, Joseph                   
     3) Lovett, Dez                     4) Strickland, Quartez            
  6 Shaw High School  \'B\'                               44.98             
     1) Willis, Brian                   2) Whitaker, Aaron                
     3) Williams, Joseph                4) Smith, Darnell                 
  7 Kendrick High School  \'A\'                           44.29             
     1) Walker, Derrick                 2) Warner, Keith                  
     3) McEntire, Rashad                4) Brown, Adonis                  
  8 Columbus High School  \'A\'                           44.54             
     1) Koo, Michael                    2) Liscar, Chad                   
     3) Freeman, Adam                   4) Conway, Darius                 
Preliminaries
  9 Jordan High School  \'A\'                             45.09             
     1) Brown, Derek                    2) Wynford, Ivy                   
     3) Ware, Pierce                    4) Crouch, Quintin                
 10 Columbus High School  \'B\'                           45.93             
     1) Handley, James                  2) Kennebrew, Jamel               
     3) Pak, Kon                        4) Thompson, Ryan                 
 11 Troup County High School  \'B\'                       45.96             
     1) Flournoy, Ticori                2) Sanders, Cardarious            
     3) Freeman, Anthony                4) Buckner, Cudallas              
 12 Northside High School  \'A\'                          46.64             
     1) Jenkins, Don                    2) Brown, Roderick                
     3) Jackson, Stephen                4) Cargal, David                  
 12 LaGrange High School  \'B\'                           46.64             
     1) Manning, Chris                  2) Heard, Xavier                  
     3) Salter, OC                      4) Huzzie, Qua                    
 14 Kendrick High School  \'B\'                           47.10             
     1) Jackson, Keith                  2) Holloway, John                 
     3) Peterson, Brandon               4) Pittman, Gregory               
 15 Spencer High School  \'B\'                            48.41             
     1) Stewart, Justin                 2) Robinson, Willie               
     3) Rivera, Javier                  4) Dennis, Terrence               
 -- Troup County High School  \'A\'                         DQ              
     1) Allen, Brandon                  2) Freeman, Arsenio               
     3) Heard, Demarcus                 4) Ridgeway, Jontavious           
 -- Carver High School  \'B\'                               DQ              
     1) Snead, Antonio                  2) Fortson, Jarmon                
     3) Morgan, Jarkuis                 4) Short, Dominique               
 -- Harris County High School  \'A\'                        DQ              
     1) Trammell, Bentavious            2) Brooks, Darrius                
     3) Eiland, Mike                    4) Ballenger, Martavious          
 
Event 8  Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sparks, Charlie              Columbus             4:34.60    4:36.65    10  
  2 Waynick, Stephen             Shaw                 4:33.79    4:37.43     8  
  3 Thomas, Rod                  Kendrick             4:45.92    4:43.73     6  
  4 Bryant, Clay                 LaGrange             4:48.00    4:52.91     4  
  5 Holloway, John               Kendrick             5:03.00    4:57.51     2  
  6 Davis, Tyler                 LaGrange             4:59.44    4:57.74     1  
  7 Abraham, James               Jordan               5:01.12    4:58.48  
  8 Breeding, Jacob              Northside            4:58.65    4:58.75  
  9 Bailey, Kornyan              Shaw                 4:58.21    5:01.16  
 10 McDaniel, Desmond            Spencer              5:06.75    5:05.20  
 11 Cozart, Arlington            Carver               4:59.20    5:05.53  
 12 Mercer, Josh                 Northside            5:06.72    5:06.57  
 13 George, Brandon              Troup                4:55.00    5:09.43  
 14 Terhune, Jeff                Columbus             5:09.87    5:15.92  
 15 Williams, Jeffery            Spencer                         5:19.25  
 16 Smith, Justin                Carver               5:13.00    5:25.18  
 17 Pfeiffer, Herbert            Harris Co.           5:14.00    5:28.38  
 18 Lynch, Ray                   Harris Co.           5:22.00    5:31.44  
 19 Nicholas, Antonio            Hardaway             5:22.73    5:34.07  
 20 Moss, Rayshad                Troup                5:02.00    5:35.23  
 21 Walker, Eric                 Hardaway             5:23.42    5:42.85  
 
Event 9  Boys 400 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Graphenreed, Anton           Shaw                   48.27      48.53Q  1 
  2 Jackson, Chris               Carver                 48.28      49.39Q  2 
  3 Plump, Eric                  Hardaway               49.04      50.05Q  3 
  4 Chaney, Roger                Shaw                   50.19      50.11Q  3 
  5 Strickland, Quartez          LaGrange               50.71      52.45Q  2 
  6 Heard, Demarcus              Troup                  50.88      52.64Q  1 
  7 Allen, Jarius                Hardaway               52.41      53.55q  2 
  8 Robinson, Willie             Spencer                53.84      53.64q  2 
  9 Souviner, Shaun              Northside              53.67      54.15   3 
 10 Mitchel, Arin                Harris Co.             54.28      54.88   1 
 11 Beckley, Darrell             Columbus               52.61      55.44   3 
 12 Gilbert, LaQuada             Troup                             55.56   2 
 13 Adams, Brandon               Harris Co.             56.02      56.86   2 
 14 Lee, Jaron                   Kendrick               52.31      57.96   1 
 15 Eason, Corby                 Carver                 53.96      58.06   1 
 16 Moody, Demetrius             Kendrick               59.48    1:00.94   2 
 17 Rivera, Javier               Spencer                57.38    1:01.74   3 
 
Event 9  Boys 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Graphenreed, Anton           Shaw                   48.53             
  2 Jackson, Chris               Carver                 49.39             
  3 Plump, Eric                  Hardaway               50.05             
  4 Chaney, Roger                Shaw                   50.11             
  5 Strickland, Quartez          LaGrange               52.45             
  6 Heard, Demarcus              Troup                  52.64             
  7 Allen, Jarius                Hardaway               53.55             
  8 Robinson, Willie             Spencer                53.64             
Preliminaries
  9 Souviner, Shaun              Northside              54.15             
 10 Mitchel, Arin                Harris Co.             54.88             
 11 Beckley, Darrell             Columbus               55.44             
 12 Gilbert, LaQuada             Troup                  55.56             
 13 Adams, Brandon               Harris Co.             56.86             
 14 Lee, Jaron                   Kendrick               57.96             
 15 Eason, Corby                 Carver                 58.06             
 16 Moody, Demetrius             Kendrick             1:00.94             
 17 Rivera, Javier               Spencer              1:01.74             
 
Event 10  Boys 100 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Brooks, Darrius              Harris Co.             10.72      10.73Q  2 
  2 Brown, John                  Hardaway               10.96      10.97Q  3 
  3 Bailey, Mike                 LaGrange               10.70      10.99Q  1 
  4 Chinn, Malcolm               Carver                 11.04      11.10Q  3 
  5 Lewis, Devin                 Carver                 11.32      11.11Q  2 
  6 McCray, Darren               Spencer                11.23      11.13Q  1 
  7 Carter, Sean                 Shaw                   11.21      11.14q  1 
  8 Jackson, Demetrius           Shaw                              11.21q  3 
  9 Conway, Darius               Columbus               11.35      11.25   3 
 10 Freeman, Arsenio             Troup                  11.20      11.39   2 
 11 Liscar, Chad                 Columbus               11.45      11.44   1 
 12 Crouch, Quintin              Jordan                 11.59      11.56   1 
 13 Eiland, Mike                 Harris Co.             11.81      11.66   3 
 14 Brown, Adonis                Kendrick               11.67      11.75   3 
 15 Allen, Brandon               Troup                  11.25      11.76   3 
 15 Heard, Xavier                LaGrange               11.87      11.76   3 
 17 Walker, Derrick              Spencer                11.37      11.81   2 
 18 McEntire, Rashad             Kendrick                          11.87   2 
 -- McGee, James                 Hardaway                             FS   1 
 
Event 10  Boys 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Brooks, Darrius              Harris Co.             10.73             
  2 Brown, John                  Hardaway               10.97             
  3 Bailey, Mike                 LaGrange               10.99             
  4 Chinn, Malcolm               Carver                 11.10             
  5 Lewis, Devin                 Carver                 11.11             
  6 McCray, Darren               Spencer                11.13             
  7 Carter, Sean                 Shaw                   11.14             
  8 Jackson, Demetrius           Shaw                   11.21             
Preliminaries
  9 Conway, Darius               Columbus               11.25             
 10 Freeman, Arsenio             Troup                  11.39             
 11 Liscar, Chad                 Columbus               11.44             
 12 Crouch, Quintin              Jordan                 11.56             
 13 Eiland, Mike                 Harris Co.             11.66             
 14 Brown, Adonis                Kendrick               11.75             
 15 Allen, Brandon               Troup                  11.76             
 15 Heard, Xavier                LaGrange               11.76             
 17 Walker, Derrick              Spencer                11.81             
 18 McEntire, Rashad             Kendrick               11.87             
 -- McGee, James                 Hardaway                 FS              
 
Event 11  Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Walker, Derrick              Kendrick               15.01      15.12Q  1 
  2 Whitaker, Aaron              Shaw                   15.27      15.36Q  3 
  3 Warner, Keith                Kendrick               15.08      15.59Q  2 
  4 Stafford, Demarquis          Troup                  15.19      15.49Q  3 
  5 Forte, Jeffery               Columbus               16.08      16.00Q  1 
  6 Hurston, Antonio             LaGrange               15.30      16.12Q  2 
  7 Cargal, David                Northside              16.37      16.29q  1 
  8 Smith, Deandre               Carver                 16.38      16.77q  2 
  9 Pickett, Gregory             Shaw                   16.67      17.16   1 
 10 Trammell, Bentavious         Harris Co.             17.23      17.47   3 
 11 McGee, Chris                 Columbus               18.54      17.72   3 
 12 Spence, DonQuincy            Troup                  16.99      17.91   2 
 13 Harris, Jeff                 Hardaway               19.11      19.33   3 
 14 Whitfield, Justin            LaGrange               18.00      20.31   1 
 15 Watts, Latavius              Carver                 16.67      20.51   3 
 
Event 11  Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Walker, Derrick              Kendrick               15.12             
  2 Whitaker, Aaron              Shaw                   15.36             
  3 Warner, Keith                Kendrick               15.59             
  4 Stafford, Demarquis          Troup                  15.49             
  5 Forte, Jeffery               Columbus               16.00             
  6 Hurston, Antonio             LaGrange               16.12             
  7 Cargal, David                Northside              16.29             
  8 Smith, Deandre               Carver                 16.77             
Preliminaries
  9 Pickett, Gregory             Shaw                   17.16             
 10 Trammell, Bentavious         Harris Co.             17.47             
 11 McGee, Chris                 Columbus               17.72             
 12 Spence, DonQuincy            Troup                  17.91             
 13 Harris, Jeff                 Hardaway               19.33             
 14 Whitfield, Justin            LaGrange               20.31             
 15 Watts, Latavius              Carver                 20.51             
 
Event 12  Boys 800 Meter Run
=========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Johnson, Claude              Spencer              2:15.19    2:06.06Q 
  2 Thomas, Rod                  Kendrick             2:04.04    2:09.28Q 
  3 Bryant, Clay                 LaGrange             2:00.00    2:11.73Q 
  4 Holloway, John               Kendrick             2:05.20    2:06.75Q 
  5 Booker, Malcolm              Carver               2:06.10    2:13.43Q 
  6 George, Brandon              Troup                2:08.00    2:13.68Q 
  7 Cozart, Arlington            Carver               2:04.87    2:06.77q 
  8 Buckner, Cudallas            Troup                           2:16.61q 
  9 Bailey, Kornyan              Shaw                 2:14.51    2:17.49  
 10 Desalle, Davin               Jordan               2:23.37    2:18.71  
 11 Wiehe, Zach                  Columbus             2:23.22    2:19.80  
 12 Mitchell, Koren              Hardaway             2:15.82    2:22.47  
 12 Stewart, Justin              Spencer              2:22.50    2:22.47  
 14 Metz, Darius                 Hardaway             2:24.16    2:23.93  
 15 Holt, Duval                  Northside            2:15.19    2:24.14  
 16 Jenkins, Calvin              Jordan               2:15.63    2:26.46  
 17 Gilbert, Justin              LaGrange             2:16.00    2:27.21  
 18 Hicks, Josh                  Columbus             2:16.55    2:28.18  
 19 Claiborne, Anthony           Shaw                 2:17.81    2:28.52  
 20 Lynch, Ray                   Harris Co.           2:22.51    2:29.18  
 21 Cousins, Michael             Northside            2:43.69    2:32.13  
 22 Harper, Khalli               Harris Co.           2:40.00    2:43.47  
 
Event 12  Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Johnson, Claude              Spencer              2:06.06             
  2 Thomas, Rod                  Kendrick             2:09.28             
  3 Bryant, Clay                 LaGrange             2:11.73             
  4 Holloway, John               Kendrick             2:06.75             
  5 Booker, Malcolm              Carver               2:13.43             
  6 George, Brandon              Troup                2:13.68             
  7 Cozart, Arlington            Carver               2:06.77             
  8 Buckner, Cudallas            Troup                2:16.61             
Preliminaries
  9 Bailey, Kornyan              Shaw                 2:17.49             
 10 Desalle, Davin               Jordan               2:18.71             
 11 Wiehe, Zach                  Columbus             2:19.80             
 12 Mitchell, Koren              Hardaway             2:22.47             
 12 Stewart, Justin              Spencer              2:22.47             
 14 Metz, Darius                 Hardaway             2:23.93             
 15 Holt, Duval                  Northside            2:24.14             
 16 Jenkins, Calvin              Jordan               2:26.46             
 17 Gilbert, Justin              LaGrange             2:27.21             
 18 Hicks, Josh                  Columbus             2:28.18             
 19 Claiborne, Anthony           Shaw                 2:28.52             
 20 Lynch, Ray                   Harris Co.           2:29.18             
 21 Cousins, Michael             Northside            2:32.13             
 22 Harper, Khalli               Harris Co.           2:43.47             
 
Event 13  Boys 200 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Plump, Eric                  Hardaway               21.59      21.71Q  1 
  2 Jackson, Chris               Carver                 21.65      22.04Q  2 
  3 Graphenreed, Anton           Shaw                   22.00      22.13Q  3 
  4 Carter, Sean                 Shaw                   22.10      22.30Q  2 
  5 McCray, Darren               Spencer                22.75      22.55Q  1 
  6 Freeman, Arsenio             Troup                  23.11      23.69Q  3 
  7 Brown, John                  Hardaway               22.53      22.63q  2 
  8 Liscar, Chad                 Columbus               23.17      23.61q  2 
  9 Crouch, Quintin              Jordan                 23.34      23.69   1 
 10 Sanders, Cardarious          Troup                  23.33      23.87   1 
 11 Jackson, Stephen             Northside              23.94      24.20   3 
 12 Eiland, Mike                 Harris Co.             24.96      24.43   1 
 13 Peterson, Brandon            Kendrick                          25.02   3 
 14 Salter, OC                   LaGrange               24.64      25.09   1 
 15 Kennebrew, Jamel             Columbus               23.93      25.31   3 
 16 Brown, Adonis                Kendrick               23.92      30.75   2 
 -- Brooks, Darrius              Harris Co.             22.14        DNF   3 
 -- Lewis, Devin                 Carver                 22.15        DNF   1 
 
Event 13  Boys 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Plump, Eric                  Hardaway               21.71             
  2 Jackson, Chris               Carver                 22.04             
  3 Graphenreed, Anton           Shaw                   22.13             
  4 Carter, Sean                 Shaw                   22.30             
  5 McCray, Darren               Spencer                22.55             
  6 Freeman, Arsenio             Troup                  23.69             
  7 Brown, John                  Hardaway               22.63             
  8 Liscar, Chad                 Columbus               23.61             
Preliminaries
  9 Crouch, Quintin              Jordan                 23.69             
 10 Sanders, Cardarious          Troup                  23.87             
 11 Jackson, Stephen             Northside              24.20             
 12 Eiland, Mike                 Harris Co.             24.43             
 13 Peterson, Brandon            Kendrick               25.02             
 14 Salter, OC                   LaGrange               25.09             
 15 Kennebrew, Jamel             Columbus               25.31             
 16 Brown, Adonis                Kendrick               30.75             
 -- Brooks, Darrius              Harris Co.              DNF              
 -- Lewis, Devin                 Carver                  DNF              
 
Event 14  Boys 300 Meter Hurdles
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Walker, Derrick              Kendrick               40.17      41.06Q  3 
  2 Warner, Keith                Kendrick               39.29      41.17Q  1 
  3 Whitaker, Aaron              Shaw                   40.09      43.38Q  2 
  4 Ware, Pierce                 Jordan                 40.90      43.04Q  3 
  5 Forte, Jeffery               Columbus               43.86      43.77Q  2 
  6 McGee, Chris                 Columbus               44.23      43.88Q  1 
  7 Smith, Deandre               Carver                 42.40      44.04q  2 
  8 Stafford, Demarquis          Troup                  41.19      44.28q  2 
  9 Cargal, David                Northside              41.59      44.72   1 
 10 Watts, Latavius              Carver                 44.90      45.01   3 
 11 Hurston, Antonio             LaGrange               42.90      45.90   3 
 12 Spence, DonQuincy            Troup                  43.48      46.49   3 
 13 Pickett, Gregory             Shaw                   42.00      47.07   1 
 14 Whitfield, Justin            LaGrange               48.00      47.88   1 
 15 Harris, Jeff                 Hardaway               49.17      48.56   2 
 
Event 14  Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Walker, Derrick              Kendrick               41.06             
  2 Warner, Keith                Kendrick               41.17             
  3 Whitaker, Aaron              Shaw                   43.38             
  4 Ware, Pierce                 Jordan                 43.04             
  5 Forte, Jeffery               Columbus               43.77             
  6 McGee, Chris                 Columbus               43.88             
  7 Smith, Deandre               Carver                 44.04             
  8 Stafford, Demarquis          Troup                  44.28             
Preliminaries
  9 Cargal, David                Northside              44.72             
 10 Watts, Latavius              Carver                 45.01             
 11 Hurston, Antonio             LaGrange               45.90             
 12 Spence, DonQuincy            Troup                  46.49             
 13 Pickett, Gregory             Shaw                   47.07             
 14 Whitfield, Justin            LaGrange               47.88             
 15 Harris, Jeff                 Hardaway               48.56             
 
Event 16  Boys 4x400 Meter Relay
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Hardaway High School  \'A\'                         3:23.93    3:29.77Q  3 
     1) Brown, John                     2) Allen, Jarius                  
     3) Rogers, Darius                  4) Plump, Eric                    
  2 Shaw High School  \'A\'                             3:22.55    3:32.08Q  1 
     1) Chaney, Roger                   2) Carter, Sean                   
     3) Whitaker, Aaron                 4) Graphenreed, Anton             
  3 Carver High School  \'A\'                           3:22.81    3:32.91Q  2 
     1) Lewis, Devin                    2) Chinn, Malcolm                 
     3) Eason, Corby                    4) Jackson, Chris                 
  4 Kendrick High School  \'A\'                         3:28.89    3:33.82Q  3 
     1) Lee, Jaron                      2) Walker, Derrick                
     3) Holloway, John                  4) Warner, Keith                  
  5 LaGrange High School  \'A\'                         3:30.00    3:36.94Q  1 
     1) Bryant, Clay                    2) Bailey, Mike                   
     3) Gilbert, Justin                 4) Strickland, Quartez            
  6 Troup County High School  \'A\'                     3:30.00    3:38.58Q  2 
     1) Ridgeway, Jontavious            2) Allen, Brandon                 
     3) Gilbert, LaQuada                4) Heard, Demarcus                
  7 Jordan High School  \'A\'                           3:43.55    3:37.75q  3 
     1) Jenkins, Calvin                 2) Wynford, Ivy                   
     3) Ware, Pierce                    4) Crouch, Quintin                
  8 Columbus High School  \'A\'                         3:39.95    3:38.72q  3 
     1) Beckley, Darrell                2) Freeman, Adam                  
     3) Handley, James                  4) Sparks, Charlie                
  9 Carver High School  \'B\'                           3:44.00    3:41.66   3 
     1) Harris, Cedrick                 2) Washington, Eric               
     3) Ellison, Marcus                 4) Chinn, Joshua                  
 10 Shaw High School  \'B\'                             3:38.00    3:44.10   2 
     1) Williams, Joseph                2) Pickett, Gregory               
     3) Willis, Brian                   4) Smith, Darnell                 
 11 Spencer High School  \'A\'                          3:42.04    3:44.34   3 
     1) Johnson, Claude                 2) Rivera, Javier                 
     3) Walker, Derrick                 4) Robinson, Willie               
 12 Troup County High School  \'B\'                     3:38.00    3:47.42   1 
     1) Flournoy, Ticori                2) Buckner, Cudallas              
     3) Chelcy, Marquavius              4) Sanders, Cardarious            
 13 Kendrick High School  \'B\'                         3:38.70    3:48.52   1 
     1) McEntire, Rashad                2) Brown, Adonis                  
     3) Myrick, Tywhan                  4) Jackson, Keith                 
 14 Harris County High School  \'A\'                    3:42.63    3:54.48   1 
     1) Pfeiffer, Herbert               2) Adams, Brandon                 
     3) Mitchel, Arin                   4) Lynch, Ray                     
 15 Spencer High School  \'B\'                                     3:58.36   1 
     1) O\'Neal, Mark                    2) Stewart, Justin                
     3) Dennis, Terrence                4) Minson, Chris                  
 16 LaGrange High School  \'B\'                         3:54.00    4:00.64   2 
     1) Newson, Sentel                  2) Hardnett, Cory                 
     3) Smith, William                  4) Heard, Xavier                  
 17 Hardaway High School  \'B\'                         3:40.56    4:04.39   2 
     1) White, Ryan                     2) Harris, Jeff                   
     3) Mitchell, Koren                 4) McBride, Bronson               
 18 Columbus High School  \'B\'                         3:50.00    4:05.59   1 
     1) Pak, Kon                        2) Biggers, Ashante               
     3) McGee, Chris                    4) Liscar, Chad                   
 
Event 16  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Hardaway High School  \'A\'                         3:29.77             
  2 Shaw High School  \'A\'                             3:32.08             
  3 Carver High School  \'A\'                           3:32.91             
  4 Kendrick High School  \'A\'                         3:33.82             
  5 LaGrange High School  \'A\'                         3:36.94             
  6 Troup County High School  \'A\'                     3:38.58             
  7 Jordan High School  \'A\'                           3:37.75             
  8 Columbus High School  \'A\'                         3:38.72             
Preliminaries
  9 Carver High School  \'B\'                           3:41.66             
 10 Shaw High School  \'B\'                             3:44.10             
 11 Spencer High School  \'A\'                          3:44.34             
 12 Troup County High School  \'B\'                     3:47.42             
 13 Kendrick High School  \'B\'                         3:48.52             
 14 Harris County High School  \'A\'                    3:54.48             
 15 Spencer High School  \'B\'                          3:58.36             
 16 LaGrange High School  \'B\'                         4:00.64             
 17 Hardaway High School  \'B\'                         4:04.39             
 18 Columbus High School  \'B\'                         4:05.59             
 
                     Men - Team Rankings - 7 Events Scored
===============================================================================
    1) LaGrange High School        57        2) Shaw High School           38   
    3) Columbus High School        29        4) Carver High School         20   
    4) Kendrick High School        20        6) Northside High School      16   
    7) Harris County High School   11        8) Spencer High School         8   
    8) Troup County High School     8       10) Hardaway High School        6   
   11) Jordan High School           4