Licensed to Jefferson High School - GA Hy-Tek\'s Meet Manager 4/16/2007 01:29 PM
2007 JR - Group I Girls - 4/14/2007
Jefferson
Results
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Byrd, Porche North Atlanta 12.50 12.37 3 10
2 Allen, Haley Mill Creek 12.63 12.58 3 8
3 Taylor, Kendria Kelly Brookwood 13.14 12.93 2 6
4 Guttierez, Lindsey North Forsyth 12.84 12.97 3 4
5 Williams, Chelsey North Atlanta 12.90 13.07 2 2
6 Hall, Alexis Madison County 12.60 13.16 3 1
7 Smith, Kayla Mill Creek 12.80 13.19 3
8 Hillie, Ashley Flowery Branch 12.89 13.35 3
9 Harper, Jessica Flowery Branch 13.10 13.53 2
10 Toncy, Collette Brookwood 14.02 13.71 1
11 Brown, Tia Chestatee 12.90 13.91 2
12 Middlebrooks, Dayla Spalding 13.10 13.92 2
13 Wolfe, Kaitlyn North Forsyth 13.84 13.97 1
14 Wilkes, Emily Chestatee 13.50 14.16 1
-- Lewis, Tya Duluth 12.80 DNF 3
-- Jefferson, Melissa Spalding 13.00 DNF 2
-- Hamilton, Cherise Duluth 12.90 DNF 3
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Arthur, Jill Chestatee 15.50 15.62 3 10
2 Salyers, Samantha Flowery Branch 16.28 16.21 3 8
3 Marlowe, Tiffany Chestatee 16.10 16.43 3 6
4 King, Katie Brookwood 17.10 16.97 3 4
5 Holcomb, Becca Flowery Branch 17.89 17.54 2 2
6 Chambers, Emily Brookwood 17.56 17.56 3 1
7 Dellenger, Leah Madison County 18.09 18.35 2
8 Hale, J. West Hall 18.80 18.81 2
9 Hollis, Jessica Spalding 17.80 18.86 2
10 White, Alyson Mill Creek 20.63 19.43 2
11 Baker, Hannah Mill Creek 19.89 19.87 2
12 Shackleford, Jasmine Spalding 18.60 19.95 2
13 Gillon, Cydney North Atlanta 18.20 20.56 2
14 Schlabra, Kelsey North Forsyth 20.70 20.63 1
15 Dewberry, A. Griffin 22.00 20.65 1
-- Choi, Jin Duluth 17.00 DNF 3
-- Baker, A. Griffin 22.00 DNF 1
-- Tucker, Jessica Madison County 21.06 DNF 1
-- Henry, Christina North Atlanta 17.00 DNF 3
-- Crowder, SonCerae Duluth 16.00 DNF 3
Girls Distance Medley
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Brookwood \'A\' 13:50.00 13:50.32 10
2 Flowery Branch High School \'A\' 13:36.00 14:09.16 8
3 Spalding \'A\' 13:50.00 14:30.72 6
4 Mill Creek High School \'A\' 14:20.00 14:38.53 4
5 North Atlanta High School \'A\' 13:20.00 15:35.07 2
6 North Forsyth High School \'A\' 16:26.00 15:42.16 1
7 Madison County High School \'A\' 28:36.00 15:43.16
8 Chestatee High School \'A\' 14:50.00 15:45.16
-- Duluth High School \'A\' 14:00.00 DNF
Girls High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Marlowe, Tiffany Chestatee 5-06.00 J5-08.00 10
2 Byers, Brandi Brookwood 5-02.00 J5-04.00 8
3 Smigelsky, K. West Hall 5-00.00 J5-00.00 6
4 Smith, Kayla Mill Creek 4-10.00 J4-10.00 3
4 Bagley, Mary Beth North Forsyth 4-10.00 J4-10.00 3
6 Kern, Taylor North Forsyth 4-08.00 J4-08.00 0.3
6 Hurdin, Maggie Brookwood 4-08.00 J4-08.00 0.3
6 Pittman, Kiyana Spalding 4-06.00 J4-08.00 0.3
7 Salyers, Samantha Flowery Branch 4-10.00 J4-08.00
8 Patterson, Jovelle North Atlanta 5-00.00 J4-08.00
-- Cheeks, Tori Flowery Branch 4-08.00 NH
-- Totman, Shannon Griffin 4-07.00 NH
-- Lawson, L. Griffin 4-00.00 NH
-- Windom, Kaylis North Atlanta 5-00.00 NH
-- Peacock, K. West Hall 4-06.00 NH
-- Wyatt, Michelle Madison County 5-04.00 NH
-- Jefferson, Melissa Spalding 4-06.00 NH
-- Phillips, Alex Duluth 4-10.00 NH
-- Adebayo, Daphne Duluth 4-10.00 NH
-- Rakestraw, Kayla Madison County 5-02.00 NH
Girls Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Farr, Lindsay North Forsyth 11-03.00 11-01.00 10
2 Smith, Teresa North Forsyth 9-00.00 8-06.00 7
2 Stravglan, Jenna Brookwood 8-00.00 8-06.00 7
4 Hill, Megan Brookwood 7-06.00 8-00.00 3
4 Courtois, Katie Spalding 7-06.00 8-00.00 3
6 Holcomb, Becca Flowery Branch 8-00.00 7-06.00 .333333
6 Gordon, Meghan Mill Creek 7-06.00 7-06.00 .333333
6 Frazier, Ale Mill Creek 8-06.00 7-06.00 .333333
-- Nelms, Bethany Spalding 6-06.00 NH
-- Wilkes, Emily Chestatee 7-06.00 NH
-- Rice, Sara Duluth 8-00.00 NH
-- Dunning, Jessica Duluth 9-00.00 NH
Girls Long Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Arthur, Jill Chestatee 18-04.00 17-11.00 10
2 Hastings, Chyna Spalding 15-00.00 16-03.25 8
3 Totman, Shannon Griffin 15-02.00 15-09.00 6
4 Holloway, Kanita North Atlanta 16-10.00 15-08.50 4
5 Tucker, Kanmesha North Atlanta 16-05.00 15-02.75 2
6 Harper, Jessica Flowery Branch 16-08.00 15-00.25 1
7 Robinson, Lashay Spalding 15-00.00 14-08.50
8 Taylor, Kendria Kelly Brookwood 16-00.00 14-08.00
9 Maxwell, Nicole Flowery Branch 15-01.00 14-06.00
10 Meadows, A K Madison County 15-04.00 14-05.00
11 Wolfe, Kaitlyn North Forsyth 14-11.00 14-02.50
12 Brown, Tia Chestatee 14-06.00 13-08.50
13 Valenzuela, Vanessa Brookwood 15-00.00 13-07.00
14 Gray, A. West Hall 13-09.00 13-04.50
15 Wiley, Bailey North Forsyth 13-09.75 13-04.00
16 Simpson, Carson Mill Creek 13-06.00 13-01.75
17 Lawson, L. Griffin 12-00.00 12-09.25
-- Hammond, B. West Hall 13-00.00 ND
-- Crowder, SonCerae Duluth 16-00.00 ND
-- Frazier, Ale Mill Creek 16-00.75 ND
-- Hamilton, Cherise Duluth 15-00.00 ND
Girls Triple Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Arthur, Jill Chestatee 36-04.00 36-07.00 10
2 Jones, Ventenisha Spalding 32-11.00 34-03.50 8
3 Jordan, Antoinetle Spalding 33-10.50 J34-03.50 6
4 Totman, Shannon Griffin 32-00.00 33-00.00 4
5 Taylor, Kendria Kelly Brookwood 32-08.00 32-05.00 2
6 Meadows, A K Madison County 31-10.00 31-00.00 1
7 Cheeks, Tori Flowery Branch 31-09.00 30-09.50
8 Wicks, Jeanelle Brookwood 32-05.00 30-07.00
9 Bagley, Mary Beth North Forsyth 28-00.00 29-11.00
10 Lawson, L. Griffin 27-02.00 28-05.00
11 Wiley, Bailey North Forsyth 29-03.75 27-06.50
12 Moss, Tangie Flowery Branch 30-04.00 27-03.50
13 Wilkerson, Lilly Mill Creek 27-00.00 27-03.00
14 White, Alyson Mill Creek 27-00.00 26-02.50
15 Gray, A. West Hall 28-00.00 26-00.00
-- Hammond, B. West Hall 27-00.00 ND
-- Sale, Kristen Duluth 28-00.00 ND
Girls Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Robertson, Ashley Mill Creek 30-03.00 34-00.50 10
2 Shouppe, Samanatha Habersham 34-00.00 32-00.25 8
3 Taylor, Maggie North Forsyth 30-06.00 31-10.50 6
4 Brewer, Emily Brookwood 26-05.00 31-09.75 4
5 Arthur, Jody Chestatee 34-05.00 30-06.00 2
6 Sheehan, Jennifer Mill Creek 30-09.00 29-11.00 1
7 Cheatam, Catie Brookwood 26-06.00 28-08.00
8 Exel, Jasmine Van Spalding 30-00.00 27-07.00
9 Holbrooks, Kalee North Forsyth 29-06.00 27-05.50
10 Barrett, Mia Madison County 27-02.00 27-01.00
11 Harper, Kristy Flowery Branch 29-11.00 26-06.00
12 Hall, Brittany Madison County 32-06.00 26-01.50
13 Kitchens, Katie Habersham 28-00.00 24-11.50
14 Dickson, Nikki Spalding 28-03.00 24-10.50
15 Perez, Yanelly Chestatee 24-08.00
16 Breesman, N. West Hall 23-00.00 23-05.00
16 Barkley, A. Griffin 20-00.00 23-05.00
18 Cheeley, B. West Hall 23-00.00 23-03.50
19 Brown, Kia Flowery Branch 25-00.00 22-09.50
20 Fambro, A. Griffin 30-02.00 21-10.00
21 Zimmerman, Katja North Atlanta 28-00.00 20-10.00
-- Lee, Trish Duluth 30-00.00 ND
-- Scott, Jasmine Duluth 33-00.00 ND
Girls Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Cantrell, Courtney Habersham 114-00 112-03 10
2 Bottoms, Mary North Forsyth 101-00 104-05 8
3 Robertson, Ashley Mill Creek 109-09 103-00 6
4 Brewer, Emily Brookwood 74-01 97-04 4
5 Quinn, Lauren Mill Creek 99-09 97-01 2
6 Cheatam, Catie Brookwood 90-03 94-01 1
7 Hall, Brittany Madison County 91-06 86-00
8 Exel, Jasmine Van Spalding 95-07 84-02
9 Kitchens, Katie Habersham 89-00 80-07
10 Dickson, Nikki Spalding 86-00 80-00
11 Arthur, Jody Chestatee 78-01
12 Breesman, N. West Hall 73-00 77-09
13 Glenn, Seria Flowery Branch 70-00 75-08
14 Cheeley, B. West Hall 83-00 74-05
15 Mayfield, Porschia Flowery Branch 76-00 73-09
16 Barkley, A. Griffin 65-09 72-06
17 Kicko, Ann North Forsyth 66-05 62-00
18 Zimmerman, Katja North Atlanta 70-00 60-10
19 Williams, Brooke Chestatee 59-07
20 Fambro, A. Griffin 100-00 51-07
21 Barrett, Mia Madison County 75-02 49-10
-- Dunning, Jessica Duluth 80-00 ND
-- Lee, Trish Duluth 80-00 ND
Women - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
1) Brookwood 50.33 2) Chestatee High School 48
3) North Forsyth High School 39.33 4) Mill Creek High School 34.66
5) Spalding 31.33 6) North Atlanta High School 20
7) Flowery Branch High School 19.33 8) Habersham Central High Sc 18
9) Griffin High School 10 10) West Hall High School 6
11) Madison County High School 2