31st Annual Westover Invitational - 2012-10-06
Robert Cross Middle School, Albany, GA
HS Girls 5000 Meter Run
====================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------
1 Megan Charbeneau 12 Lowndes High School 18:36.59 1
2 Natalie Kile 12 Blessed Trinity 18:48.26 2
3 Abby Booth 11 Perry High School 19:00.82 3
4 Alison Peters 11 Lowndes High School 19:02.05 4
5 Ericka Taylor 12 Westover High School 19:05.09 5
6 Courtney Czerniak 11 North Gwinnett 19:09.47 6
7 Miracle Stanley 10 Wayne County 19:18.62 --
8 Jacki Pinkerton 11 Lowndes High School 19:18.85 7
9 Bailey Willett 11 Blessed Trinity 19:39.41 8
10 Sabrina Seibel 9 Dacula 19:49.29 9
11 Taylor Long 12 West Hall 19:52.75 10
12 Helen Marchuk 11 Blessed Trinity 19:53.15 11
13 Morgan Ryffe 12 Northside Columbus 19:55.40 12
14 Kenya Gonzalez 12 Shaw High School 20:03.48 13
15 Madison Honeycutt 9 Tift County High Sch 20:04.51 14
16 Kayleigh Green 8 Smiths Station 20:06.95 15
17 Brealle Henry 10 Northside Columbus 20:07.52 16
18 Natalie Raia 11 North Gwinnett 20:12.81 17
19 Ashley Powell 11 Lowndes High School 20:17.05 18
20 Jilly Paul 9 Pace Academy 20:17.66 19
21 Sidney Sheppard 10 North Gwinnett 20:19.14 20
22 Paige Braswell 11 Bainbridge High Scho 20:28.33 --
23 Katie McConnell 10 Blessed Trinity 20:29.55 21
24 MaryClair Solomon 9 Blessed Trinity 20:29.83 22
25 Caroline Butler 12 Lovett 20:40.36 23
26 Ryan Sharry 12 West Hall 20:41.47 24
27 Alex Haun 12 Lowndes High School 20:45.57 25
28 Kendal King 12 Tift County High Sch 20:45.93 26
29 Raja Gonzalez 10 Columbus High School 20:51.53 27
30 Hailey Branch 11 Lovett 20:51.92 28
31 Caroline Shimkus 12 North Gwinnett 20:52.76 29
32 Blakeley Bergeron 10 Tift County High Sch 20:56.13 30
33 Caroline Mills 10 Pace Academy 21:00.97 31
34 Aaisha Parson 11 Thomas County Centra 21:01.62 32
35 Katie Russell 11 Colquitt County 21:02.57 33
36 Shy'keya Wimberly 11 Smiths Station 21:04.93 34
37 Olivia Piscano 9 Blessed Trinity 21:06.08 35
38 Megan Lawhead 12 Ola High School 21:06.62 36
39 Peyton Raley 11 Northside, Warner Ro 21:09.36 37
40 Kathleen Wilson 10 North Gwinnett 21:10.84 38
41 Shania McCracken 8 Smiths Station 21:11.50 39
42 Claire Keyes 11 North Gwinnett 21:15.48 40
43 Lizzy Kidney 12 North Gwinnett 21:19.81 41
44 Emma Highfield 12 North Gwinnett 21:21.20 --
45 Elle Stang 11 Pace Academy 21:22.53 42
46 Lacey O'sullivan 10 Pace Academy 21:25.62 43
47 Courtney Pillert 11 Dacula 21:28.14 44
48 Charlotte Lee 9 Lovett 21:29.89 45
49 Tessa Allen 10 Lovett 21:30.59 46
50 suzanne wynn 12 Lee County 21:36.22 47
51 Toiannah Campbell 12 Westover High School 21:36.93 48
52 Emily Hood 11 Veterans HS 21:40.44 49
53 Bethanie Bailey 10 Veterans HS 21:44.55 50
54 Clara Easterlin 11 Lovett 21:46.21 51
55 Shambria Smith 11 Northside, Warner Ro 21:47.19 52
56 Maggie-Laine Powell 12 Lowndes High School 21:47.49 53
57 Kimberly Haggins 11 Thomas County Centra 21:47.97 54
58 Kelly Higgins 11 Blessed Trinity 21:50.01 55
59 Natalie Leonard 11 Dacula 21:52.14 56
60 Paige Porterfield 9 Smiths Station 21:53.43 57
61 Aubrey Suddarth 12 Lowndes High School 21:54.01 58
62 Autumn Johnson-Glynn 10 Houston Bears 21:55.55 59
63 Avery Moore 9 Blessed Trinity 21:57.92 --
64 Tiera Roberts 12 Northside Columbus 22:01.81 60
65 Kelsey Ewald 11 Westover High School 22:04.59 61
66 Kayla McGuire 9 Shaw High School 22:06.33 62
67 Meg Williams 12 Columbus High School 22:07.32 63
68 Alexis Raia 11 North Gwinnett 22:07.74 --
69 Sarah Willis 10 Tift County High Sch 22:08.80 64
70 Jazzmine Gonzalez 12 Shaw High School 22:13.82 65
71 Brianna Moore 10 Tift County High Sch 22:17.55 66
72 Bridget Nabb 12 North Gwinnett 22:19.30 --
73 Ellie George 12 Lovett 22:21.70 67
74 Emily Drake 10 Lovett 22:25.40 68
75 Keandra Hill 12 Jordan 22:31.21 69
76 Amelia Coletti 12 Lovett 22:31.45 --
77 Cassie Ray 10 Northside Columbus 22:31.71 70
78 Aaliyah Parson 11 Thomas County Centra 22:33.09 71
79 Carolyn Bland 9 Lovett 22:35.60 --
80 Chiarra Palazzolo 10 Westover High School 22:37.50 72
81 Rachael Nagy 9 Lee County 22:39.36 73
82 Meagan Partridge 11 Columbus High School 22:40.89 74
83 Ferree Buck 11 Heritage High School 22:41.45 75
84 Tamia Mills 11 Lee County 22:43.01 76
85 Maya Lee 9 Valdosta HS 22:44.04 77
86 Josie Mazurkiewicz 11 Lowndes High School 22:44.54 --
87 Lia Hovezak 12 Veterans HS 22:44.77 78
88 Autumn Wasden 10 Veterans HS 22:45.82 79
89 Selena Bentley 9 Northside Columbus 22:46.11 80
90 Katie Williamson 11 Pace Academy 22:47.56 81
91 Katie Owens 11 Thomas County Centra 22:48.23 82
92 Emma Hibble 10 Blessed Trinity 22:53.09 --
93 Sierra Basti 11 Veterans HS 22:53.34 83
94 Riley Okeson 9 Lovett 22:53.66 --
95 Zakirra McKinnon 10 Valdosta HS 22:54.01 84
96 Samantha Kielma 9 Valdosta HS 22:55.30 85
97 Sara Taylor 12 Valdosta HS 22:56.28 86
98 Morgan Stockdil 9 Columbus High School 22:57.58 87
99 Katie Russell 11 Colquitt County 22:58.97 88
100 Sarah Lettes 10 Pace Academy 22:59.37 89
101 Morgan Washburn 11 Valdosta HS 23:00.29 90
102 Brenda Rico 10 Dacula 23:00.99 91
103 Bre'nikki Reese Monroe Albany 23:04.16 92
104 Shamicah Tardy 12 Westover High School 23:04.44 93
105 Rachel Much 10 Pace Academy 23:05.52 94
106 Emily Taylor 11 Heritage High School 23:06.77 95
107 Katelyn Chancey 12 Ware County HS Gator 23:07.83 --
108 Jamilah Nelson 12 Ware County HS Gator 23:10.29 --
109 Kaitlyn Burns 10 Smiths Station 23:10.60 96
110 Brianne Martin 9 Smiths Station 23:14.57 97
111 Madison DeFoor 11 Houston Bears 23:16.58 98
112 Savannah Strickland 11 Lee County 23:17.83 99
113 Tori Favela-Parra 12 Lee County 23:18.65 100
114 Serra Johnson 12 Colquitt County 23:21.40 101
115 Samantha Dupre 9 Perry High School 23:24.57 102
116 Kaitlyn Forehand 10 Westover High School 23:26.00 103
117 Sydney Borg 12 Heritage High School 23:26.42 104
118 Brianna Johnson 12 Lowndes High School 23:29.61 --
119 Kelcy O'Barr 10 Ola High School 23:30.35 105
120 Akheema Miller Monroe Albany 23:31.09 106
121 Kateria Taylor 9 Westover High School 23:32.97 107
122 Janae' Taylor 10 Smiths Station 23:34.92 108
123 Emmie Ruth Wise 10 Columbus High School 23:36.34 109
124 Denae Cheatham 11 Westover High School 23:39.71 --
125 Kaylee Shaver 11 Thomas County Centra 23:40.35 110
126 Marianne Walker 9 Tift County High Sch 23:40.63 111
127 Kathryn Wirth 10 Columbus High School 23:42.48 112
128 Carson Minor 12 Thomas County Centra 23:45.13 113
129 Alden Walker 10 Valdosta HS 23:45.78 114
130 Lauryn Griffin 9 West Hall 23:47.55 115
131 Cora Pyles 10 Lowndes High School 23:48.28 --
132 Emily Reid 9 Perry High School 23:50.76 116
133 Heather Haight 12 Columbus High School 23:52.05 117
134 Mary Jane Yarbrough 9 Veterans HS 23:52.37 118
135 Emily Goggin 9 Veterans HS 23:54.24 119
136 Erin Moore 10 Columbus High School 23:55.11 --
137 Ann Johnson 11 Columbus High School 23:55.83 --
138 Erin Carter 11 Heritage High School 24:03.77 120
139 Shakyra Horton 9 Westover High School 24:07.72 --
140 Tiffany Smith 9 Colquitt County 24:09.46 121
141 Latisha Hicks 12 Jordan 24:10.71 122
142 Kristina Scott 10 Colquitt County 24:13.05 123
143 Skyla Crawford 10 Northside, Warner Ro 24:14.58 124
144 Chenhui Bergl 11 Houston Bears 24:15.58 125
145 Kaylie Hanks 9 Houston Bears 24:19.70 126
146 Erin Aler 10 Veterans HS 24:20.09 --
147 Selena Tomas 10 West Hall 24:22.29 127
148 Leah Michael 10 Valdosta HS 24:24.36 128
149 Kayley Tudor 10 Thomas County Centra 24:24.78 129
150 Cheney Bryant 11 Thomas County Centra 24:25.16 --
151 Lee Taylor 10 Berrien County HS 24:25.59 --
152 Alyssa Ontiveros 9 Ola High School 24:26.89 130
153 Jenny Jefcoat 11 Dacula 24:29.45 131
154 Elizabeth Mata 10 West Hall 24:31.60 132
155 Amber Myers 12 Ola High School 24:37.36 133
156 Rebekah Musgrove 12 Ware County HS Gator 24:38.01 --
157 Haylee Williamson 11 Perry High School 24:40.23 134
158 Katie Irvin 12 Ola High School 24:41.24 135
159 Josie Fallin 10 Lee County 24:45.44 136
160 Monica Medaris 9 Shaw High School 24:46.72 137
161 Amber Rojas 9 Heritage High School 24:55.09 138
162 Jamie Pate 11 Northside Columbus 24:56.67 139
163 Hayley Reynolds 11 Howard High School 24:57.82 140
164 Meg Kelley 9 Tift County High Sch 24:59.79 141
165 Madellyn Kraft 9 Columbus High School 25:00.16 --
166 Malisa Jasso 9 Heritage High School 25:04.03 142
167 Janah Hatcher Monroe Albany 25:08.18 143
168 Sarah Whiddon 11 Perry High School 25:08.54 144
169 Dove Daniels 10 Howard High School 25:17.29 145
170 Delaney Foster 11 Perry High School 25:22.28 146
171 Rebekah Wood 9 Perry High School 25:24.05 147
172 Shani Minter 11 Howard High School 25:24.67 148
173 Kiyah Johnson Monroe Albany 25:30.18 149
174 Kendall Raley 9 Northside, Warner Ro 25:30.58 150
175 Patricia Iniguez 10 West Hall 25:32.24 151
176 Shakira Fletcher Monroe Albany 25:36.39 152
177 Mikayla Nolden 11 Heritage High School 25:36.78 153
178 Toneah Martin 9 Northside, Warner Ro 25:37.96 154
179 Angellica Robertson 9 Ware County HS Gator 25:47.23 --
180 Courtney Beck 11 Lee County 25:52.91 155
181 D'yonna Thomas Monroe Albany 25:54.42 156
182 Ashley Collins 12 Perry High School 25:54.73 --
183 Katie Carr 10 Tift County High Sch 25:55.00 --
184 Candace Clyde Monroe Albany 26:01.99 157
185 Tia Williams 11 Northside, Warner Ro 26:03.27 158
186 Kariann Lamon 9 Colquitt County 26:04.83 159
187 Mekhaela Witherspoon 10 Northside, Warner Ro 26:05.70 160
188 Sarah Thorne 12 Northside Columbus 26:06.73 161
189 Lexi Pate 9 Northside Columbus 26:07.01 --
190 Anna-Therese Duenas 12 Hardaway 26:07.65 --
191 Janai Jackson 11 Hardaway 26:08.01 --
192 Stephanie Holton 12 Northside Columbus 26:14.33 --
193 Torie McRee 11 Ola High School 26:17.13 162
194 Betsy Booth 11 Colquitt County 26:23.19 163
195 Ariel Crespo 9 Berrien County HS 26:26.21 --
196 Karen Cook 10 Howard High School 26:28.49 164
197 Breck Small 10 Ola High School 26:31.02 165
198 Cammi Waltman 9 Worth County HS 26:31.64 --
199 Delaney Doolittle 12 Howard High School 26:41.69 166
200 Keysha Rucker 11 Tift County High Sch 26:45.98 --
201 Deja Turner 10 Northside, Warner Ro 26:47.30 --
202 Krystyna Woodworth 11 Worth County HS 26:53.23 --
203 Katie Braddy 10 Fitzgerald 26:56.46 --
204 Rebecca Zangenberg 12 Northside Columbus 27:00.11 --
205 Claire Kirkpatrick 11 Valdosta HS 27:00.60 --
206 Cristen Myrick 9 Howard High School 27:13.09 167
207 Loraine Fish 11 Jordan 27:16.09 168
208 Sarah Geigler 9 Howard High School 27:20.08 169
209 Anna Beuerlein 10 Ola High School 27:20.36 --
210 Lia Martinez 9 Colquitt County 27:26.82 --
211 Kirste Floyd 12 West Hall 27:29.53 170
212 Sandybell Reyes 12 Thomas County Centra 27:35.91 --
213 Martha Michael 12 Valdosta HS 27:39.75 --
214 Tamera Fann 10 Northside, Warner Ro 27:50.62 --
215 Toleah Martin 9 Northside, Warner Ro 27:53.31 --
216 Tavashia Williams 9 Worth County HS 28:06.97 --
217 Kiaira Jackson 11 Houston Bears 28:14.29 171
218 Logan Beever 10 Thomas County Centra 28:14.66 --
219 Madeline Pioli 11 Howard High School 28:29.34 --
220 Madelyn Principe 9 Heritage High School 28:30.26 --
221 Linda Garrett 12 Howard High School 28:40.86 --
222 Jenna Arnold 10 Howard High School 29:05.47 --
223 Brooke Griffin 9 Berrien County HS 29:08.19 --
224 Estrella Bailon 9 Heritage High School 29:38.78 --
225 Jordan Graham 9 Bainbridge High Scho 29:57.05 --
226 Bailey Hughes 11 Berrien County HS 30:08.17 --
227 Kiara Harris 11 Jordan 30:59.29 172
228 Shelby Smith 11 Jordan 30:59.71 173
229 Yasmeen Alim 12 Hardaway 31:29.70 --
230 Marissa Carlson 10 Perry High School 31:34.64 --
231 Suzie Moss 11 Shaw High School 31:40.74 174
232 Maddie Nix 12 Valdosta HS 31:41.27 --
233 Nikeya Marshall Monroe Albany 31:51.49 --
234 Anna Roberts 10 Americus -Sumter Hig 31:58.68 --
235 Hayley Copher 9 West Hall 32:30.91 --
236 Erica Alba Albany 33:31.41 --
237 Ariel Houston 10 Albany 33:38.38 --
238 Daphne Symonette 12 Albany 34:26.16 --
239 Zoe Marquez 9 Shaw High School 34:47.52 175
240 Thalia Garcia 10 Americus -Sumter Hig 36:11.07 --
241 Sierra Berry 11 Americus -Sumter Hig 37:11.00 --
242 Emily Whitehead 11 Worth County HS 37:52.00 --
243 Shamari Garcia 10 Albany 39:22.00 --
HS Girls 5000 Meter Run Team Scores
====================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
====================================================================
1 Lowndes High School 55 1 4 7 18 25 53 58
Total Time: 1:38:01 Average: 19:36.03 1-5 Split: 2:09
2 Blessed Trinity 64 2 8 11 21 22 35 55
Total Time: 1:39:21 Average: 19:52.04 1-5 Split: 1:42
3 North Gwinnett 110 6 17 20 29 38 40 41
Total Time: 1:41:46 Average: 20:21.01 1-5 Split: 2:02
4 Lovett 193 23 28 45 46 51 67 68
Total Time: 1:46:19 Average: 21:15.80 1-5 Split: 1:06
5 Tift County High Sch 200 14 26 30 64 66 111 141
Total Time: 1:46:13 Average: 21:14.59 1-5 Split: 2:14
6 Pace Academy 216 19 31 42 43 81 89 94
Total Time: 1:46:55 Average: 21:22.87 1-5 Split: 2:30
7 Northside Columbus 238 12 16 60 70 80 139 161
Total Time: 1:47:23 Average: 21:28.51 1-5 Split: 2:51
8 Smiths Station 241 15 34 39 57 96 97 108
Total Time: 1:47:28 Average: 21:29.49 1-5 Split: 3:04
9 Westover High School 279 5 48 61 72 93 103 107
Total Time: 1:48:29 Average: 21:41.71 1-5 Split: 3:60
10 Dacula 331 9 44 56 91 131 - -
Total Time: 1:50:41 Average: 22:08.01 1-5 Split: 4:41
11 Veterans HS 339 49 50 78 79 83 118 119
Total Time: 1:51:49 Average: 22:21.79 1-5 Split: 1:13
12 Thomas County Centra 349 32 54 71 82 110 113 129
Total Time: 1:51:52 Average: 22:22.26 1-5 Split: 2:39
13 Columbus High School 360 27 63 74 87 109 112 117
Total Time: 1:52:14 Average: 22:26.74 1-5 Split: 2:45
14 Lee County 395 47 73 76 99 100 136 155
Total Time: 1:53:36 Average: 22:43.02 1-5 Split: 1:43
15 West Hall 408 10 24 115 127 132 151 170
Total Time: 1:53:16 Average: 22:39.14 1-5 Split: 4:39
16 Valdosta HS 422 77 84 85 86 90 114 128
Total Time: 1:54:30 Average: 22:53.99 1-5 Split: 17
17 Shaw High School 451 13 62 65 137 174 175 -
Total Time: 2:00:52 Average: 24:10.22 1-5 Split: 11:38
18 Colquitt County 466 33 88 101 121 123 159 163
Total Time: 1:55:46 Average: 23:09.09 1-5 Split: 3:11
19 Perry High School 499 3 102 116 134 144 146 147
Total Time: 1:56:05 Average: 23:12.99 1-5 Split: 6:08
20 Northside, Warner Ro 517 37 52 124 150 154 158 160
Total Time: 1:58:20 Average: 23:39.94 1-5 Split: 4:29
21 Heritage High School 532 75 95 104 120 138 142 153
Total Time: 1:58:14 Average: 23:38.70 1-5 Split: 2:14
22 Ola High School 539 36 105 130 133 135 162 165
Total Time: 1:58:23 Average: 23:40.50 1-5 Split: 3:35
23 Houston Bears 579 59 98 125 126 171 - -
Total Time: 2:02:02 Average: 24:24.34 1-5 Split: 6:19
24 Monroe Albany 642 92 106 143 149 152 156 157
Total Time: 2:02:50 Average: 24:34.00 1-5 Split: 2:33
25 Jordan 704 69 122 168 172 173 - -
Total Time: 2:15:58 Average: 27:11.41 1-5 Split: 8:29
26 Howard High School 763 140 145 148 164 166 167 169
Total Time: 2:08:50 Average: 25:46.00 1-5 Split: 1:44