Event 2 Boys Shot Put
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Worley, Chase Southeast Whitfield 45-06.50
2 Lumpkin, Alan Sonoraville 43-01.00
3 Perez, Christian Southeast Whitfield 38-08.00
4 Sims, Luke Heritage 38-01.50
5 Hughes, Cody Heritage 36-01.50
5 Devine, Justin Lafayette 36-01.50
7 Gadd, John Ridgeland 35-07.50
8 Capehart, Zack Silverdale Baptist 35-05.25
9 Wilson, Tucker Lakeview- Ft. O 34-02.50
10 Holt, Randy Dade County 33-08.00
11 Flowers, Dylan Lakeview- Ft. O 33-05.50
12 Wimpee, Matthew Gordon Lee 33-03.75
13 Jackson, Isaiah Sonoraville 33-03.25
14 Berry, David Gordon Lee 32-11.25
15 Weldon, Micah Dade County 31-02.00
16 Hanson, Wade Lafayette 29-11.25
17 Shoemaker, Kendall Silverdale Baptist 29-02.25
Event 4 Boys Discus Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Adams, Seth Ridgeland 130-02
2 Perez, Christian Southeast Whitfield 127-07
3 Bowling, Josh Sonoraville 125-00
4 Lumpkin, Alan Sonoraville 120-09
5 Capehart, Zack Silverdale Baptist 105-11
6 Perez, Jayro Southeast Whitfield 99-08
7 Gill, Jacob Lafayette 96-07.50
8 Mize, Aaron Gordon Lee 96-04
9 Gadd, John Ridgeland 94-10
10 Hughes, Cody Heritage 91-08
11 Loach, Tommy Lafayette 90-07
12 Wimpee, Matthew Gordon Lee 90-04.50
13 Abernathy, Cameron Heritage 86-04
14 Wilson, Tucker Lakeview- Ft. O 84-08
15 Calderon, Pepe Dade County 83-08
16 Weldon, Micah Dade County 83-07
17 Ervin, Robbie Silverdale Baptist 70-09
18 Lewis, Zach Lakeview- Ft. O 63-01
Event 6 Boys High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Barnes, Hosea Sonoraville 6-05.00
2 Roberts, Derek Gordon Lee 5-10.00
2 Marsh, Deonte Ridgeland 5-10.00
2 Tallent, Jordan Heritage 5-10.00
2 Mize, Aaron Gordon Lee 5-10.00
6 Porter, Torrie Ridgeland 5-06.00
7 Bohannon, Amon Sonoraville 5-04.00
....Event 6 Boys High Jump
7 Harris, Dezmond Ringgold 5-04.00
7 Reeves, Morgan Heritage 5-04.00
10 Coates, Justin Lakeview- Ft. O 5-02.00
10 Gadd, Robby Dade County 5-02.00
10 Tittle, Jake Lakeview- Ft. O 5-02.00
-- Core, Travis Dade County NH
Event 8 Boys Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Simpson, Damarcus Lafayette 22-01.00
2 Zachary, Justin Sonoraville 21-09.25
3 Law, Desmond Ringgold 20-04.50
4 Ferguson, Gage Sonoraville 20-04.25
5 Harrison, Dewaun Ridgeland 19-11.00
6 Holland, Kalyb Heritage 18-03.00
7 Giaconne, Brandon Heritage 17-09.00
8 Coates, Justin Lakeview- Ft. O 16-07.00
9 Core, Travis Dade County 16-06.75
10 Burch, Coty Southeast Whitfield 16-06.50
11 Green, Tucker Southeast Whitfield 16-03.75
12 Reynolds, Blake Gordon Lee 15-05.50
13 Jewell, Cory Gordon Lee 15-03.75
14 Gadd, Robby Dade County 15-02.00
15 Bennett, Blaine Lafayette 11-08.50
-- Smith, Micah Lakeview- Ft. O ND
-- Cooper, Jarrod Ringgold ND
Event 10 Boys Triple Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Worley, Josh Sonoraville 40-03.50
2 Washington, Zach Sonoraville 39-05.00
3 Rayborn, David Southeast Whitfield 37-03.00
4 Smith, Micah Lakeview- Ft. O 37-02.00
5 Turner, Dominique Lakeview- Ft. O 35-07.50
6 Allen, Austin Heritage 35-05.00
7 Core, Travis Dade County 34-04.50
8 Holland, Kalyb Heritage 34-02.00
9 Reynolds, Blake Gordon Lee 33-06.00
10 Smith, Aaron Dade County 30-11.00
11 Bennett, Blaine Lafayette 26-04.00
Event 12 Boys Pole Vault
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Roberts, Derek Gordon Lee 14-00.00
2 Evans, Micah Heritage 10-06.00
3 Parrish, Tucker Ringgold 10-00.00
4 Withrow, Kelby Sonoraville 9-06.00
4 McKee, Zack Lakeview- Ft. O 9-06.00
4 Hall, Cory Sonoraville 9-06.00
....Event 12 Boys Pole Vault
4 Holcomb, Sterling Heritage 9-06.00
8 Payne, Mason Lakeview- Ft. O 9-00.00
9 Parrish, Hunter Ringgold 8-00.00
Event 14 Boys 3200 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Limas, Josue Southeast Whitfield 11:01.00
2 Hacherl, Ryan Heritage 11:10.00
3 Luna, Omar Southeast Whitfield 11:45.00
4 Childers, Blake Heritage 11:50.00
5 Davenport, Jacob Ringgold 11:57.00
6 Strickland, Jonathan Lafayette 11:59.00
7 Fuller, Zach Gordon Lee 12:20.00
8 Black, Garrett Lakeview- Ft. O 12:21.00
9 Murphy, Tim Dade County 12:25.00
10 Evatt, Jacob Lakeview- Ft. O 12:35.00
11 Ledford, Preston Ringgold 12:46.00
Event 16 Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Bowman, Devin Ridgeland 15.34 1
2 Cook, Nathaniel Lakeview- Ft. O 16.32 2
3 Roberts, Derek Gordon Lee 16.75 1
4 Evans, Micah Heritage 16.85 2
5 Worley, Josh Sonoraville 17.45 2
6 Gant, Tyler Ringgold 18.02 2
6 Allen, Austin Heritage 18.02 2
8 Owens, Jordan Ringgold 18.12 2
9 Hardy, Dustin Lakeview- Ft. O 18.55 1
10 Smith, Dante Ridgeland 18.78 1
11 Tramble, William Lafayette 22.12 1
-- Gross, Vincent Sonoraville DQ 1
Event 18 Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Simpson, Damarcus Lafayette 11.37 3
2 Law, Desmond Ringgold 11.77 3
3 Harris, Dezmond Ringgold 11.80 3
4 Benitez, Joel Southeast Whitfield 11.84 2
5 McAfee, Shaqueal Sonoraville 11.90 2
6 Barnes, Hosea Sonoraville 12.07 3
7 Wilson, Chase Heritage 12.13 3
8 Smith, Aaron Dade County 12.23 3
9 Giaconne, Brandon Heritage 12.24 2
10 Brumbelow, Cody Southeast Whitfield 12.70 2
11 Coates, Justin Lakeview- Ft. O 12.84 2
12 Rollen, Jerami Ridgeland 13.04 2
13 Harper, Lamar Lakeview- Ft. O 13.04 1
14 Hiemer, Jered Gordon Lee 13.44 1
....Event 18 Boys 100 Meter Dash
15 Brown, Jamella Lafayette 13.48 1
16 Ervin, Robbie Silverdale Baptist 13.78 1
17 Weldon, Micah Dade County 14.38 1
18 Hill, Tanner Gordon Lee 15.61 1
Event 20 Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Ridgeland 'A' 43.99 2
2 Lafayette 'A' 44.49 2
3 Heritage 'A' 45.03 2
1) Burns, Ketwun 2) Luthy, Tyler
3) Giaconne, Brandon 4) Wilson, Chase
4 Southeast Whitfield 'A' 45.38 2
1) Benitez, Joel 2) Bishop, Jeremy
3) Rayborn, David 4) Rogers, Preston
5 Lakeview- Ft. O 'A' 47.30 1
6 Sonoraville 'B' 47.84 1
1) Bohannon, Amon 2) Washington, Zach
3) Worley, Josh 4) Zachary, Justin
7 Gordon Lee 'A' 48.97 1
1) Roberts, Derek 2) Mize, Aaron
3) Shields, Devin 4) Kay, Cory
8 Lakeview- Ft. O 'B' 49.54 1
-- Sonoraville 'A' DQ 2
1) Kime, Josh 2) Ferguson, Gage
3) Barnes, Hosea 4) McAfee, Shaqueal
-- Ringgold 'A' DQ 2
-- Southeast Whitfield 'B' DQ 1
1) Brumbelow, Cody 2) Burch, Coty
3) Soto, Marcos 4) Southerland, Kevin
Event 22 Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Cooper, Jarrod Ringgold 23.47 4
2 Neilson, Joey Ringgold 23.54 4
3 Ferguson, Gage Sonoraville 23.57 4
4 Covington, Sheldon Lafayette 23.87 1
5 Rogers, Preston Southeast Whitfield 24.14 4
6 Rayborn, David Southeast Whitfield 24.31 3
7 Burns, Ketwun Heritage 24.38 3
8 Wilson, Chase Heritage 24.41 4
9 Covington, Trey Lafayette 24.47 1
10 Washington, Zach Sonoraville 25.45 3
11 Smith, Aaron Dade County 25.49 2
12 Shamblin, Ethan Silverdale Baptist 25.86 2
13 Kerin, Christian Lakeview- Ft. O 27.82 3
14 Ervin, Robbie Silverdale Baptist 28.74 1
15 Breeden, Zach Dade County 30.75 1
Event 24 Boys 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Neilson, Joey Ringgold 52.43 3
2 Pichardo, Andy Southeast Whitfield 54.33 3
3 Kay, Cory Gordon Lee 54.77 3
4 Craig, Josh Ringgold 55.10 3
5 Bishop, Jeremy Southeast Whitfield 56.77 3
6 Stallion, Jimmy Lafayette 56.97 2
7 Shamblin, Ethan Silverdale Baptist 58.07 2
8 Campbell, Bobby Lakeview- Ft. O 58.10 2
9 Mobley, Brian Sonoraville 58.47 2
10 Allen, Jermichael Ridgeland 58.73 1
11 Bramlett, Connor Sonoraville 58.74 2
12 Hardy, Dustin Lakeview- Ft. O 59.17 3
13 Davis, Josh Ridgeland 1:01.76 1
14 Irwin, Paul Heritage 1:03.83 1
15 Gibson, Quintin Heritage 1:08.24 1
16 Goode, Alex Dade County 1:10.24 1
17 West, Jordan Dade County 1:16.08 1
Event 26 Boys 800 Meter Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Williams, Phillip Lakeview- Ft. O 2:09.00 4
2 Cobb, Caleb Heritage 2:10.00 1
3 Coffman, Kevin Heritage 2:12.00 4
4 Morales, Carlos Southeast Whitfield 2:18.00 4
5 Tavares, Ryan Southeast Whitfield 2:19.00 4
6 Walker, Ryan Ridgeland 2:21.00 3
7 Hall, Cory Sonoraville 2:22.00 3
8 Hurtado, Estaban Ringgold 2:22.50 3
9 Kay, Cory Gordon Lee 2:23.00 3
10 Curtis, Adam Lakeview- Ft. O 2:28.00 4
11 Frost, Logan Gordon Lee 2:31.00 2
12 Treine, Ben Ringgold 2:35.00 2
13 Mizell, Mitchell Silverdale Baptist 2:40.00 1
14 Gadd, Robby Dade County 2:44.00 2
15 McDaniel, Bryant Ridgeland 2:51.00 2
16 Goode, Alex Dade County 2:52.00 1
17 Burrage, Kaleb Lafayette 2:52.50 1
18 Randolph, Parker Silverdale Baptist 2:55.00 1
18 Bennett, Blaine Lafayette 2:55.00 2
Event 28 Boys 1600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Coffman, Kevin Heritage 4:57.00
2 Limas, Josue Southeast Whitfield 4:59.00
3 Walker, Ryan Ridgeland 5:12.00
4 Chambers, Zach Dade County 5:17.00
5 Hacherl, Ryan Heritage 5:19.00
6 Luna, Omar Southeast Whitfield 5:22.00
7 Williams, Dillion Lafayette 5:28.00
....Event 28 Boys 1600 Meter Run
8 Mullinax, Jameson Gordon Lee 5:38.00
9 Orrison, Zack Silverdale Baptist 5:40.00
10 Strickland, Jonathan Lafayette 5:42.00
11 Vance, Dallas Ridgeland 5:43.00
12 Treine, Ben Ringgold 5:43.50
13 Frost, Logan Gordon Lee 5:48.00
14 Black, Garrett Lakeview- Ft. O 6:02.00
15 Breeden, Zach Dade County 6:41.00
-- Whittemore, Jacob Sonoraville NT
-- Mizell, Mitchell Silverdale Baptist NT
-- Curtis, Adam Lakeview- Ft. O NT
Event 30 Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Adams, DJ Ridgeland 41.25 2
2 Evans, Micah Heritage 42.51 2
3 Didinato, Nick Southeast Whitfield 43.51 2
4 Peterson, Taylor Lakeview- Ft. O 44.31 2
5 Smith, Dante Ridgeland 44.82 1
6 Worley, Josh Sonoraville 44.85 1
7 Allen, Austin Heritage 45.95 2
8 Owens, Jordan Ringgold 47.16 1
9 Hiemer, Jered Gordon Lee 50.06 1
Event 32 Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Ringgold 'A' 3:41.10 2
2 Lafayette 'A' 3:41.20 2
3 Southeast Whitfield 'A' 3:41.30 2
1) Bishop, Jeremy 2) Pichardo, Andy
3) Rayborn, David 4) Southerland, Kevin
4 Lakeview- Ft. O 'A' 3:49.00 1
4 Southeast Whitfield 'B' 3:49.00 1
1) Limas, Josue 2) Luna, Omar
3) Morales, Carlos 4) Tavares, Ryan
6 Ridgeland 'A' 3:50.00 2
7 Sonoraville 'A' 3:52.00 2
1) Bramlett, Connor 2) Hall, Cory
3) Mobley, Brian 4) Worley, Josh
8 Heritage 'A' 3:53.00 2
1) Tant, Jordan 2) Cobb, Caleb
3) Coffman, Kevin 4) Luthy, Tyler
9 Sonoraville 'B' 4:09.00 1
1) Ferguson, Barak 2) Blaylock, Josh
3) Thornton, Nate 4) Whittemore, Jacob
10 Lafayette 'B' 4:16.00 1
11 Heritage 'B' 4:33.00 1
1) Morton, Kyle 2) Irwin, Paul
3) Childers, Blake 4) Owenby, Blake