2010-2011 GHSA Girls State Track Meet
Albany, GA
May 12-14, 2011
Classification AAA
GIRLS HS LONG JUMP
===================================================================================================
Place Name School Finals Points
===================================================================================================
1 Mimieux Land Monroe 19-02.00 10
2 Kaitlyn Taylor Sandy Creek 18-09.00 8
3 Adrianna Brown Rutland 18-07.00 6
4 Anasterasia Terrell Howard 18-04.00 5
5 Mia Adams Eagle's Landing 18-00.75 4
6 Whitley Swinton Stephens County 17-05.50 3
7 Torrenzia Lyles Shaw 17-01.00 2
8 Jacquie Williams-Perry Franklin County 16-11.50 1
GIRLS HS SHOT PUT
===================================================================================================
Place Name School Finals Points
===================================================================================================
1 Shelby Ashe St. Pius X 45-00.00 10
2 Char'De Washington Burke County 38-08.00 8
3 Laporscha Wells Josey 37-10.00 6
4 Shannon Williams Towers 36-10.00 5
5 Kabreanna Smith LaGrange 34-05.50 4
6 Ashley Strong Southeast Whitfield 34-04.00 3
7 Shontisnia Eady Dougherty 33-06.00 2
8 Alexandria Childs Monroe 33-02.00 1
GIRLS HS 4x400 METER RELAY Heat Number 1
===================================================================================================
Place School Prelims
===================================================================================================
1 Eastside 3:51.01
2 Carrollton 4:03.94
3 Cross Creek 4:07.73
4 Washington 4:09.45
5 Dalton 4:11.07
6 Cairo 4:13.08
7 Westside-Macon 4:16.39
GIRLS HS 4x400 METER RELAY Heat Number 2
===================================================================================================
Place School Prelims
===================================================================================================
1 Eagle's Landing 3:58.02
2 Cedar Grove 4:00.80
3 Monroe 4:01.85
4 Shaw 4:05.19
5 Veterans 4:12.07
6 Richmond Academy 4:14.86
7 Allatoona 4:15.53
8 Monroe Area 4:17.76
GIRLS HS 4x400 METER RELAY
===================================================================================================
Place School Finals Points
===================================================================================================
1 Eastside 3:48.57 10
2 Monroe 3:55.58 8
3 Cedar Grove 3:57.22 6
4 Eagle's Landing 4:00.42 5
5 Carrollton 4:04.38 4
6 Shaw 4:04.39 3
7 Washington 4:08.51 2
8 Cross Creek 4:09.37 1
GIRLS HS DISCUS
===================================================================================================
Place Name School Finals Points
===================================================================================================
1 Alexandria Childs Monroe 142-04.00 10
2 Shelby Ashe St. Pius X 131-01.00 8
3 Khadeja Fanning Thomson 118-09.00 6
4 Avana Story Woodward Academy 117-04.00 5
5 Joi Iverson Columbus 113-09.00 4
6 Briana Sosebee Southeast Whitfield 108-08.00 3
7 Khadiyja Kemp-Masters Monroe Area 108-01.00 2
8 Vanshayla Johnson Monroe 107-09.00 1
GIRLS HS 4x100 METER RELAY Heat Number 1
===================================================================================================
Place School Prelims
===================================================================================================
1 Shaw 48.49
2 Eastside 48.60
3 Cedar Grove 49.03
4 Rutland 49.42
5 Monroe Area 49.53
6 Glenn Hills 49.69
7 Allatoona 50.23
8 Dougherty 50.50
GIRLS HS 4x100 METER RELAY Heat Number 2
===================================================================================================
Place School Prelims
===================================================================================================
1 Monroe 47.81
2 Washington County 48.01
3 Carrollton 48.25
4 Sandy Creek 48.82
5 West Hall 49.21
6 Veterans 49.33
7 North Springs 49.45
8 Dalton 50.87
GIRLS HS 4x100 METER RELAY
===================================================================================================
Place School Finals Points
===================================================================================================
1 Monroe 47.83 10
2 Sandy Creek 48.02 8
3 Shaw 48.28 6
4 Washington County 48.38 5
5 Carrollton 48.53 4
6 Eastside 48.54 3
7 Cedar Grove 48.92 2
8 Rutland 49.72 1
GIRLS HS 100 METER DASH Heat Number 1
===================================================================================================
Place Name School Prelims
===================================================================================================
1 Jasmine Smith Jackson 11.92
2 Javianne Oliver Monroe Area 12.14
3 Tyler Ragin Rutland 12.43
4 Jade Bentley Carrollton 12.49
5 Cierra Hardy Allatoona 12.54
6 Jade Perry Monroe 12.56
7 Kim Thurmond Cross Creek 12.85
8 Alivia Cromartie Arabia Mountain 12.98
GIRLS HS 100 METER DASH Heat Number 2
===================================================================================================
Place Name School Prelims
===================================================================================================
1 Maia Booker West Hall 12.13
2 Jermesh Kellogg Washington 12.17
3 Victoria Parker Sandy Creek 12.47
4 Morgan Jordan Washington County 12.63
5 Keondria Simmons Peach County 12.71
6 Lamaya Edmonds Shaw 13.07
7 Samaria Aluko Allatoona 13.41
GIRLS HS 100 METER DASH
===================================================================================================
Place Name School Finals Points
===================================================================================================
1 Jasmine Smith Jackson 11.80 10
2 Maia Booker West Hall 12.03 8
3 Jermesh Kellogg Washington 12.10 6
4 Javianne Oliver Monroe Area 12.14 5
5 Jade Bentley Carrollton 12.31 4
6 Morgan Jordan Washington County 12.42 3
7 Tyler Ragin Rutland 12.46 2
8 Victoria Parker Sandy Creek 12.51 1
GIRLS HS 200 METER DASH Heat Number 1
===================================================================================================
Place Name School Prelims
===================================================================================================
1 Jasmine Smith Jackson 24.41
2 Maia Booker West Hall 25.47
3 Vanessa Providence Arabia Mountain 25.56
4 Jade Perry Monroe 25.59
5 Jade Bentley Carrollton 25.61
6 Kim Thurmond Cross Creek 25.62
7 Annalee Houston Dalton 27.30
GIRLS HS 200 METER DASH Heat Number 2
===================================================================================================
Place Name School Prelims
===================================================================================================
1 Maikea Davis Monroe 24.22
2 Kimberly Thomas Eastside 24.59
3 Javianne Oliver Monroe Area 24.71
4 Jermesh Kellogg Washington 25.19
5 Torrenzia Lyles Shaw 25.40
6 Jasmine Riley Veterans 25.99
7 Shakeyla Faulks Glenn Hills 26.06
8 Cierra Hardy Allatoona 26.66
GIRLS HS 200 METER DASH
===================================================================================================
Place Name School Finals Points
===================================================================================================
1 Jasmine Smith Jackson 24.20 10
2 Maikea Davis Monroe 24.28 8
3 Maia Booker West Hall 24.78 6
4 Jermesh Kellogg Washington 24.90 5
5 Kimberly Thomas Eastside 24.97 4
6 Javianne Oliver Monroe Area 24.99 3
7 Vanessa Providence Arabia Mountain 25.81 2
8 Jade Perry Monroe 25.82 1
GIRLS HS 400 METER DASH Heat Number 1
===================================================================================================
Place Name School Prelims
===================================================================================================
1 Kimberly Thomas Eastside 56.44
2 Christian Pryor Cedar Grove 58.03
3 Gabriel Strickland Carrollton 58.95
4 Annalee Houston Dalton 59.99
5 Kendsey Chappelear Franklin County 1:00.68
6 Jasmine Lavant Dougherty 1:00.95
7 Chealsea Brammer Richmond Academy 1:01.06
8 Stenencia Troutman Westside-Macon 1:02.50
GIRLS HS 400 METER DASH Heat Number 2
===================================================================================================
Place Name School Prelims
===================================================================================================
1 Maikea Davis Monroe 56.78
2 Dallas Worthy Eastside 57.26
3 Torrenzia Lyles Shaw 58.60
4 Lindsey Peterson Cross Creek 59.32
5 Courtney Harrison Baldwin 1:00.88
6 Deishane Honeycutt Stone Mountain 1:01.31
7 Alisha Lee North Hall 1:05.75
GIRLS HS 400 METER DASH
===================================================================================================
Place Name School Finals Points
===================================================================================================
1 Maikea Davis Monroe 55.71 10
2 Kimberly Thomas Eastside 55.74 8
3 Dallas Worthy Eastside 56.89 6
4. Christian Pryor Cedar Grove 57.03 5
5 Torrenzia Lyles Shaw 57.44 4
6 Gabriel Strickland Carrollton 59.48 3
7 Annalee Houston Dalton 59.61 2
8 Lindsey Peterson Cross Creek 1:00.86 1
GIRLS HS 800 METER RUN Heat Number 1
===================================================================================================
Place Name School Prelims
===================================================================================================
1 Jenna Wesley Spalding 2:16.11
2 Christian Pryor Cedar Grove 2:20.45
3 Kiera Johnson Hephzibah 2:27.03
4 Sara Hayes Gainesville 2:28.02
5 Lindsey Anderson Cartersville 2:31.51
6 Jazzmine Gonzalez Shaw 2:33.99
7 Alashawn Grigley Baldwin 2:38.97
8 Akeema Miller Monroe 2:50.12
GIRLS HS 800 METER RUN Heat Number 2
===================================================================================================
Place Name School Prelims
===================================================================================================
1 Kayla Pryor Cedar Grove 2:19.67
2 Shantia Wilson Eagle's Landing 2:21.16
3 Kristina Delpesche Columbus 2:21.30
4 Destiny Collins Monroe 2:21.47
5 Adrianna Brown Rutland 2:21.75
6 Natalie Buckshaw Allatoona 2:30.66
7 Ryan Sharry West Hall 2:31.21
8 Erika Mountain Butler 2:39.26
GIRLS HS 800 METER RUN
===================================================================================================
Place Name School Finals Points
===================================================================================================
1 Jenna Wesley Spalding 2:16.21 10
2 Kayla Pryor Cedar Grove 2:19.56 8
3 Christian Pryor Cedar Grove 2:22.50 6
4 Sara Hayes Gainesville 2:23.65 5
5 Shantia Wilson Eagle's Landing 2:24.28 4
6 Destiny Collins Monroe 2:25.81 3
7 Kiera Johnson Hephzibah 2:27.40 2
GIRLS HS 1600 METER RUN
===================================================================================================
Place Name School Finals Points
===================================================================================================
1 Kristina Delpesche Columbus 5:10.71 10
2 Ericka Taylor Westover 5:18.66 8
3 Devon Dabney St. Pius X 5:19.58 6
4 Jenna Wesley Spalding 5:19.87 5
5 Erin Osment St. Pius X 5:23.04 4
6 Sara Hayes Gainesville 5:25.43 3
7 Carino Nieto Dalton 5:26.92 2
8 Jessie Dotson White County 5:27.54 1
9 Anna Leigh Nix Veterans 5:29.70
10 Emily Dunn Allatoona 5:36.10
11 India Milling Eagle's Landing 5:43.85
12 Rio Watson Columbus 5:48.51
13 Astacia Watkins Central-Macon 5:58.24
14 Shanequa Turner Glenn Hills 6:12.73
15 Elizabeth Golinski Westover 6:28.51
16 Shaniqua Wilkes Cross Creek 6:31.72
GIRLS HS 3200 METER RUN
===================================================================================================
Place Name School Finals Points
===================================================================================================
1 Erin Osment St. Pius X 11:14.34 10
2 Devon Dabney St. Pius X 11:42.51 8
3 Victoria Rogers North Hall 11:44.78 6
4 Jessie Dotson White County 11:45.38 5
5 Anna Leigh Nix Veterans 12:05.07 4
6 Carino Nieto Dalton 12:08.26 3
7 Astacia Watkins Central-Macon 12:20.33 2
8 India Milling Eagle's Landing 12:28.89 1
9 Emily Menendez Columbus 12:43.05
10 Rio Watson Columbus 12:45.06
11 Lianne Harris Spalding 13:14.30
12 Hannah Turner LaFayette 13:46.64
13 Elizabeth Golinski Westover 14:33.72
14 Olivia Blackmon Westside-Augusta 15:27.40
15 Kierra Cobb Glenn Hills 15:57.52
GIRLS HS 100 METER INTERMEDIATE HURDLES Heat Number 1
===================================================================================================
Place Name School Prelims
===================================================================================================
1 Anasterasia Terrell Howard 14.61
2 Adeola Popoola Stockbridge 15.26
3 Caroline Haupt Cartersville 15.50
4 Chante Kahn Towers 15.71
5 Adrienne Parnell Shaw 15.84
6 Jessica Matthews Monroe Area 16.67
7 Aamiyra Bryant Glenn Hills 16.70
8 Shawntasia Crawford Westover 17.22
GIRLS HS 100 METER INTERMEDIATE HURDLES Heat Number 2
===================================================================================================
Place Name School Prelims
===================================================================================================
1 Ashley Ivey Washington County 14.56
2 LeNiesha Kearse West Hall 14.83
3 Ariel Truitt Sandy Creek 15.18
4 Laterria Staton Shaw 15.31
5 Macy Wilson Dalton 15.49
6 Ayanna Toomer Grady 15.72
7 Chazma Stanley West Laurens 17.91
8 Chakerah Fletcher Monroe 17.98
GIRLS HS 100 METER INTERMEDIATE HURDLES
===================================================================================================
Place Name School Finals Points
===================================================================================================
1 Ashley Ivey Washington County 14.33 10
2 Anasterasia Terrell Howard 14.50 8
3 LeNiesha Kearse West Hall 14.96 6
4 Ariel Truitt Sandy Creek 15.00 5
5 Laterria Staton Shaw 15.32 4
6 Caroline Haupt Cartersville 15.40 3
7 Adeola Popoola Stockbridge 15.49 2
8 Chante Kahn Towers 15.78 1
GIRLS HS TRIPLE JUMP
===================================================================================================
Place Name School Finals Points
===================================================================================================
1 Mimieux Land Monroe 40-01.50 10
2 Ashley Ivey Washington County 40-00.50 8
3 Anasterasia Terrell Howard 39-09.50 6
4 Mia Adams Eagle's Landing 37-01.00 5
5 Kaitlyn Taylor Sandy Creek 37-00.00 4
6 Unteuna Luke Carrollton 36-01.00 3
7 Jacquie Williams-Perry Franklin County 35-03.50 2
8 Amber Townsend Cedar Grove 35-00.00 1
GIRLS HS 300 METER LOW HURDLES Heat Number 1
===================================================================================================
Place Name School Prelims
===================================================================================================
1 Kristian Austell Eagle's Landing 45.47
2 Courtney Harrison Baldwin 46.20
3 LeNiesha Kearse West Hall 46.22
4 Kayla Byerly Central-Carroll 46.41
5 Caroline Haupt Cartersville 47.28
6 Javona Oakman Towers 48.62
7 Rynnecia Walker Burke County 49.41
8 Chakerah Fletcher Monroe 51.06
GIRLS HS 300 METER LOW HURDLES Heat Number 2
===================================================================================================
Place Name School Prelims
===================================================================================================
1 Laterria Staton Shaw 45.30
2 Adrianna Brown Rutland 45.52
3 Adeola Popoola Stockbridge 45.67
4 Susan Meinders Dalton 45.91
5 Khadijah Powell Johnson-Augusta 46.21
6 Kayla Pryor Cedar Grove 47.44
7 Jenny Arthur Chestatee 48.63
8 Zanstasha Green Monroe 49.01
GIRLS HS 300 METER LOW HURDLES
===================================================================================================
Place Name School Finals Points
===================================================================================================
1 Adrianna Brown Rutland 44.75 10
2 Kristian Austell Eagle's Landing 45.03 8
3 Adeola Popoola Stockbridge 45.60 6
4 Courtney Harrison Baldwin 45.65 5
5 LeNiesha Kearse West Hall 45.82 4
6 Laterria Staton Shaw 46.32 3
7 Susan Meinders Dalton 46.43 2
8 Kayla Byerly Central-Carroll 46.86 1
GIRLS HS HIGH JUMP
===================================================================================================
Place Name School Finals Points
===================================================================================================
1 Mimieux Land Monroe 5-06.00 10
2 Dessa Legros Allatoona 5-04.00 8
3 Tamara Nance Henry County 5-02.00 6
4 Ashley Ivey Washington County 5-02.00 3.5
5 Kiana Coleman Henry County 5-00.00 3.5 3.5
5 Whitley Swinton Stephens County 5-00.00 3.5 3
7 Martinique Edwards St. Pius X 5-00.00 2
8 Ashari Terry Westside-Macon 5-00.00 1
GIRLS HS POLE VAULT
===================================================================================================
Place Name School Finals Points
===================================================================================================
1 Elise Moffatt Allatoona 10-06.00 10
2 Kathryn Woodruff Woodward Academy 10-00.00 8
3 Alysia Potts Westover 10-00.00 6
4 Danielle Penk St. Pius X 9-06.00 5
5 Megan Dixon Pickens 9-00.00 4
6 Katelyn Lewis Chestatee 9-00.00 3
7 Gabrielle Hoffman North Hall 8-06.00 2
8 Kayla Kirkland Westover 8-06.00 1
Team Results
1. Monroe 82
2. St. Pius X 53
3. Washington County 31
3. Eastside 31
4. Cedar Grove 28
5. Eagle's Landing 27
6. Sandy Creek 26
7. West Hall 24
8. Shaw 22
9. Jackson 20
10. Howard 19
10. Rutland 19
11. Allatoona 18
11. Carrollton 18
12. Westover 15
12. Spalding 15
13. Columbus 14
14. Washington 13
14. Woodward Academy 13
15. Monroe Area 10
16. Henry County 9.5
17. Dalton 9
18. North Hall 8
18. Gainesville 8
18. Stockbridge 8
18. Burke County 8
19. Stephens County 6.5
20. Southeast Whitfield 6
20. Josey 6
20. Thomson 6
20. Towers 6
20. White County 6
21. Baldwin 5
22. Veterans 4
22. LaGrange 4
22. Pickens 4
23. Chestatee 3
23. Franklin County 3
23. Cartersville 3
24. Central-Macon 2
24. Arabia Mountain 2
24. Cross Creek 2
24. Dougherty 2
24. Hephzibah 2
25. Central-Carroll 1
25. Westside-Macon 1