Georgia Olympics

Jefferson, GA

4A Boys Revised

2011 GHSA Boys State Track Meet
                                    Jefferson, GA
                                   May 5-7, 2011
                                 Classification AAAA




Classification:AAAA


BOYS HS 100 METER DASH Heat Number 1
======================================================================================
Place   Name                        School                        Prelims
======================================================================================
1       Quenshaun Watson            Clarke Central                10.740
2       Josh Mercer                 South Effingham               10.830
3       Dazel Claytor               Dunwoody                      10.910
4       Jameel Abdul-Mateen         Alcovy                        10.930
5       Contereze Pierce            Jonesboro                     11.030
6       Chris Johnson               Chattahoochee                 11.040
7       Devonair Jackson            South Paulding                11.160
8       Broderick Sharpe            Thomas Co. Central            11.210

BOYS HS 100 METER DASH Heat Number 2
======================================================================================
Place   Name                        School                        Prelims
======================================================================================
1       Dequadis Tucker             Carver Atlanta                10.890
2       Jeremy Hughes               Clarke Central                10.940
3       Avery Sweeting              Brunswick                     11.010
4       Alex Phillips               Fayette County                11.020
5       Friday Goerge               Banneker                      11.030
6       Vashawn Samuel              Bainbridge                    11.070
7       Pj Stone                    Sprayberry                    11.270
8       Matt Azemar                 Johns Creek                   11.340

BOYS HS 100 METER DASH
======================================================================================
Place   Name                        School                        Finals       Points
======================================================================================
1       Dequadis Tucker             Carver Atlanta                10.600       10
2       Quenshaun Watson            Clarke Central                10.730       8
3       Josh Mercer                 South Effingham               10.816       6
4       Jameel Abdul-Mateen         Alcovy                        10.824       5
5       Alex Phillips               Fayette County                10.825       4
6       Jeremy Hughes               Clarke Central                10.853       3
7       Dazel Claytor               Dunwoody                      10.870       2
8       Avery Sweeting              Brunswick                     10.948       1

BOYS HS 200 METER DASH Heat Number 1
======================================================================================
Place   Name                        School                        Prelims
======================================================================================
1       Quenshaun Watson            Clarke Central                21.740
2       Michael Newton              Sprayberry                    21.890
3       Jevon Watson                Lovejoy                       22.040
4       Matt Azemar                 Johns Creek                   22.090
5       Vashawn Samuel              Bainbridge                    22.160
6       Avery Sweeting              Brunswick                     22.430
7       Dazel Claytor               Dunwoody                      22.630

BOYS HS 200 METER DASH Heat Number 2
======================================================================================
Place   Name                        School                        Prelims
======================================================================================
1       Dequadis Tucker             Carver Atlanta                21.660
2       Ayrian Evans                Morrow                        21.690
3       Josh Mercer                 South Effingham               21.810
4       Jeremy Hughes               Clarke Central                21.940
5       Chandler Worthy             Griffin                       22.440
6       Brian Randolph              Kell                          22.520
7       Louis Torrence              Hardaway                      22.660
8       Johnathan Roddey            Johns Creek                   23.010

BOYS HS 200 METER DASH
======================================================================================
Place   Name                        School                        Finals       Points
======================================================================================
1       Dequadis Tucker             Carver Atlanta                21.350       10
2       Ayrian Evans                Morrow                        21.640       8
3       Quenshaun Watson            Clarke Central                21.670       6
4       Michael Newton              Sprayberry                    21.820       5
5       Josh Mercer                 South Effingham               21.900       4
6       Jeremy Hughes               Clarke Central                22.050       3
7       Jevon Watson                Lovejoy                       22.220       2
8       Matt Azemar                 Johns Creek                   22.510       1

BOYS HS 400 METER DASH Heat Number 1
======================================================================================
Place   Name                        School                        Prelims
======================================================================================
1       Ayrian Evans                Morrow                        48.540
2       Miles Harris                Tucker                        49.360
3       Isaiah Lay                  Villa Rica                    49.520
4       Antwuan Poole               Jones County                  49.620
5       Curtis Brooks               Thomas Co. Central            50.620
6       Jonathan Willman            Northwest Whitfield           51.940
7       Telvin Fleming              Cedar Shoals                  52.940
8       Joseph Mainer               Statesboro                    53.060

BOYS HS 400 METER DASH Heat Number 2
======================================================================================
Place   Name                        School                        Prelims
======================================================================================
1       Michael Newton              Sprayberry                    48.450
2       Louis Torrence              Hardaway                      49.180
3       Cole Rice                   Loganville                    49.460
4       Cedric Colson               Tucker                        50.080
5       Adolphus Gray               Morrow                        50.400
6       Jeff Greene                 Starr's Mill                  50.730
7       Travis Marshall             Chattahoochee                 51.450
8       Zaquavian Smith             Statesboro                    52.530

BOYS HS 400 METER DASH
======================================================================================
Place   Name                        School                        Finals       Points
======================================================================================
1       Michael Newton              Sprayberry                    47.490       10
2       Ayrian Evans                Morrow                        47.670       8
3       Louis Torrence              Hardaway                      48.490       6
4       Miles Harris                Tucker                        48.720       5
5       Isaiah Lay                  Villa Rica                    49.060       4
6       Cole Rice                   Loganville                    49.180       3
7       Cedric Colson               Tucker                        49.670       2
8       Antwuan Poole               Jones County                  50.190       1

BOYS HS 110 METER HIGH HURDLES Heat Number 1
======================================================================================
Place   Name                        School                        Prelims
======================================================================================
1       Jordan Moore                Union Grove                   13.740
2       Devon Williams              Kell                          14.560
3       Joshua Burnham              Northside Columbus            14.990
4       Cedrick Carroll             Brunswick                     15.090
5       Chris Morris                Southwest DeKalb              15.190
6       Loren Drayton               Cass                          15.410
7       Stanley McLaughlin          Lovejoy                       15.660
8       Terrell Bradshaw            Clarke Central                15.980

BOYS HS 110 METER HIGH HURDLES Heat Number 2
======================================================================================
Place   Name                        School                        Prelims
======================================================================================
1       Tye Richardson              Sprayberry                    14.380
2       Luke Woodason               Northwest Whitfield           14.850
3       Dez Byrd                    Glynn Academy                 14.860
4       Demetri Sawyer              Alcovy                        14.890
5       Darrick Coleman             Banneker                      14.910
6       Troy Howard                 Redan                         14.940
7       Dontarius Jackson           Bainbridge                    15.280
8       Tydricus Burton             Cedar Shoals                  15.760

BOYS HS 110 METER HIGH HURDLES
======================================================================================
Place   Name                        School                        Finals       Points
======================================================================================
1       Jordan Moore                Union Grove                   14.380       10
2       Devon Williams              Kell                          14.520       8
3       Tye Richardson              Sprayberry                    14.600       6
4       Demetri Sawyer              Alcovy                        14.830       5
5       Luke Woodason               Northwest Whitfield           14.840       4
6       Dez Byrd                    Glynn Academy                 15.000       3
7       Joshua Burnham              Northside Columbus            15.100       2
8       Cedrick Carroll             Brunswick                     17.370       1

BOYS HS 300 METER INTERMEDIATE HURDLES Heat Number 1
======================================================================================
Place   Name                        School                        Prelims
======================================================================================
1       Devon Williams              Kell                          39.210
2       Chris Morris                Southwest DeKalb              39.390
3       Luke Woodason               Northwest Whitfield           39.490
4       Octavius Scott              Bainbridge                    39.510
5       Darrick Colemen             Banneker                      39.560
6       Joseph Mainer               Statesboro                    40.060
7       Jeff Greene                 Starr's Mill                  40.910
8       Terrell Bradshaw            Clarke Central                42.560

BOYS HS 300 METER INTERMEDIATE HURDLES Heat Number 2
======================================================================================
Place   Name                        School                        Prelims
======================================================================================
1       Demetri Sawyer              Alcovy                        39.330
2       Stanley McLaughlin          Lovejoy                       39.600
3       Tye Richardson              Sprayberry                    40.250
4       Deo Adams                   Woodland-Cartersville         40.330
5       Shaquille Clinton           Heritage-Conyers              41.150
6       Rick Barry                  Hardaway                      41.740
7       Shawann Crumpler            Greenbrier                    42.470

BOYS HS 300 METER INTERMEDIATE HURDLES
======================================================================================
Place   Name                        School                        Finals       Points
======================================================================================
1       Demetri Sawyer              Alcovy                        38.440       10
2       Stanley McLaughlin          Lovejoy                       38.600       8
3       Devon Williams              Kell                          38.800       6
4       Chris Morris                Southwest DeKalb              39.220       5
5       Tye Richardson              Sprayberry                    39.310       4
6       Deo Adams                   Woodland-Cartersville         41.070       3
7       Octavius Scott              Bainbridge                    41.270       2
8       Luke Woodason               Northwest Whitfield           44.140       1

BOYS HS 800 METER RUN Heat Number 1
======================================================================================
Place   Name                        School                        Prelims
======================================================================================
1       Shaquille Walker            Richmond Hill                 1:54.230
2       Tim Snow                    Warner Robins                 1:56.160
3       Kuaniyal Chol               Dunwoody                      1:56.460
4       Damontae Ivey               Alcovy                        1:57.010
5       Adonis Gaines               Chapel Hill                   1:57.800
6       Derrick Tucker              Morrow                        1:58.700
7       Maurice Riden               Flowery Branch                2:00.880
8       Justin Whitaker             Creekview                     2:03.390

BOYS HS 800 METER RUN Heat Number 2
======================================================================================
Place   Name                        School                        Prelims
======================================================================================
1       Austin Erickson             Chattahoochee                 1:56.220
2       Antoino Carter              Miller Grove                  1:56.270
3       Dontavius Wright            Salem                         1:56.420
4       Brandon Coombs              Greenbrier                    1:56.530
5       Joseph Ausgood              Bainbridge                    1:56.570
6       Gerald Demeunynck           Pope                          2:02.070
7       Jelani Courtney             Whitewater                    2:04.610
8       Lerone Jackson              Creekside                     2:07.940

BOYS HS 800 METER RUN
======================================================================================
Place   Name                        School                        Finals       Points
======================================================================================
1       Shaquille Walker            Richmond Hill                 1:53.270     10
2       Kuaniyal Chol               Dunwoody                      1:53.610     8
3       Brandon Coombs              Greenbrier                    1:53.650     6
4       Antoino Carter              Miller Grove                  1:54.790     5
5       Tim Snow                    Warner Robins                 1:55.390     4
6       Dontavius Wright            Salem                         1:56.220     3
7       Austin Erickson             Chattahoochee                 1:56.330     2
8       Damontae Ivey               Alcovy                        1:56.460     1

BOYS HS 1600 METER RUN
======================================================================================
Place   Name                        School                        Finals       Points
======================================================================================
1       James Dwyer                 Dunwoody                      4:15.380     10
2       Austin Ulich                Chattahoochee                 4:18.430     8
3       Gerald Demeunynck           Pope                          4:18.830     6
4       Wade Voyles                 Chapel Hill                   4:19.300     5
5       Sid Vaughn                  Lakeside-Evans                4:25.640     4
6       Brandon Coombs              Greenbrier                    4:25.720     3
7       Dontavius Wright            Salem                         4:25.770     2
8       John Ewing                  Lakeside-DeKalb               4:25.920     1
9       Austin Erickson             Chattahoochee                 4:27.770
10      Maurice Riden               Flowery Branch                4:31.440
11      Nathan Reeves               McIntosh                      4:36.180
12      Derrick Tucker              Morrow                        4:40.070
13      Dacosta Smith               Union Grove                   4:40.120
14      Nicholas Wilcox             Warner Robins                 4:43.590
15      Jervon Pack                 Morrow                        4:51.430
16      Ben Morris                  Houston County                4:57.120

BOYS HS 3200 METER RUN
======================================================================================
Place   Name                        School                        Finals       Points
======================================================================================
1       Austin Ulich                Chattahoochee                 9:21.210     10
2       James Dwyer                 Dunwoody                      9:22.000     8
3       Wade Voyles                 Chapel Hill                   9:33.460     6
4       Sid Vaughn                  Lakeside-Evans                9:34.130     5
5       Trevor Grant                Lambert                       9:37.940     4
6       John Ewing                  Lakeside-DeKalb               9:38.990     3
7       Patrick Fleming             Pope                          9:44.440     2
8       Daniel Broadhead            Wayne County                  9:45.310     1
9       Kenny Slavik                Flowery Branch                9:58.820
10      Brad Hort                   McIntosh                      10:00.000
11      Dacosta Smith               Union Grove                   10:02.610
12      Drew Garland                Flowery Branch                10:30.930
13      Jacob Kennedy               Lee County                    10:33.430
14      Nicholas Wilcox             Warner Robins                 10:41.390
15      Felix Sams                  Lovejoy                       11:12.940
16      Tyrone Stewart              Jonesboro                     11:40.410

BOYS HS 4x100 METER RELAY Heat Number 1
======================================================================================
Place                               School                        Prelims
======================================================================================
1                                   Creekside                     41.400
2                                   Clarke Central                41.490
3                                   Griffin                       42.070
4                                   Mays                          42.440
5                                   Sprayberry                    42.570
6                                   Statesboro                    42.800
7                                   Bainbridge                    43.650

BOYS HS 4x100 METER RELAY Heat Number 2
======================================================================================
Place                               School                        Prelims
======================================================================================
1                                   Kell                          42.220
2                                   Jones County                  42.650
3                                   Redan                         42.800
4                                   Hardaway                      42.890
5                                   Chattahoochee                 43.420
6                                   Liberty County                43.740
7                                   Cedar Shoals                  43.870
8                                   Lovejoy                       50.380

BOYS HS 4x100 METER RELAY
======================================================================================
Place                               School                        Finals       Points
======================================================================================
1                                   Creekside                     41.136       10
2                                   Clarke Central                41.408       8
3                                   Jones County                  42.426       6
4                                   Mays                          42.447       5
5                                   Kell                          42.499       4
6                                   Griffin                       42.649       3
7                                   Redan                         42.867       2
8                                   Hardaway                      43.154       1

BOYS HS 4x400 METER RELAY Heat Number 1
======================================================================================
Place                               School                        Prelims
======================================================================================
1                                   Tucker                        3:21.770
2                                   Banneker                      3:22.530
3                                   Starr's Mill                  3:22.800
4                                   Richmond Hill                 3:23.610
5                                   Clarke Central                3:26.580
6                                   Sprayberry                    3:29.940
7                                   Hardaway                      3:36.090
8                                   Northwest Whitfield           3:36.520

BOYS HS 4x400 METER RELAY Heat Number 2
======================================================================================
Place                               School                        Prelims
======================================================================================
1                                   Morrow                        3:21.180
2                                   Mays                          3:22.490
3                                   Jones County                  3:23.700
4                                   Villa Rica                    3:25.670
5                                   Johns Creek                   3:27.230
6                                   Thomas Co. Central            3:27.590
7                                   Evans                         3:29.400
8                                   Loganville                    3:33.330

BOYS HS 4x400 METER RELAY
======================================================================================
Place                               School                        Finals       Points
======================================================================================
1                                   Morrow                        3:16.960     10
2                                   Tucker                        3:17.760     8
3                                   Banneker                      3:18.510     6
4                                   Starr's Mill                  3:18.690     5
5                                   Jones County                  3:19.620     4
6                                   Richmond Hill                 3:22.580     3
7                                   Mays                          3:23.030     2
8                                   Villa Rica                    3:24.700     1

BOYS HS HIGH JUMP
======================================================================================
Place   Name                        School                        Finals       Points
======================================================================================
1       Michael Hamilton            Effingham County              6-04.00      10
2       Joey Eliezer                North Paulding                6-04.00      8
3       Marquis Curry               Jones County                  6-02.00      5
3       Chris Darden                Clarke Central                6-02.00      5
3       Malcolm Brock               Southwest DeKalb              6-02.00      5
6       Rodshem V Cosby             Bainbridge                    6-02.00      3
7       Fred Orange                 Ware County                   6-00.00      2
8       Austin Smith                Mt. Zion-Jonesboro            6-00.00      0.5
8       Trevor Shuler               Jones County                  6-00.00      0.5

BOYS HS LONG JUMP
======================================================================================
Place   Name                        School                        Finals       Points
======================================================================================
1       Corrigan Miller             Harris County                 23-04.25     10
2       Austin Smith                Mt. Zion-Jonesboro            22-08.75     8
3       Jameel Abdul-Mateen         Alcovy                        22-07.50     6
4       Myles Everett               Pope                          22-06.00     5
5       Myles McDavid               Evans                         22-04.00     4
6       Chris Darden                Clarke Central                22-01.75     3
7       Jamar Sims                  Redan                         22-01.25     2
8       Maurice Gaines              Bainbridge                    21-10.00     1

BOYS HS POLE VAULT
======================================================================================
Place   Name                        School                        Finals       Points
======================================================================================
1       Austin Eckenroth            Flowery Branch                15-01.00     10
2       Derrell Dukes               Madison County                13-06.00     8
3       Luke Woodason               Northwest Whitfield           13-00.00     6
4       Timothy Jackson             Effingham County              13-00.00     5
5       Nathan Daniel               Marist                        13-00.00     4
6       Kyle Fee                    Lakeside-Evans                12-06.00     3
7       Chase Ames                  Union Grove                   12-06.00     2
8       Daniel Arias                Marist                        12-06.00     1

BOYS HS SHOT PUT
======================================================================================
Place   Name                        School                        Finals       Points
======================================================================================
1       Jordan Chambers             Kell                          61-07.50     10
2       Courtland Garrett           Pope                          58-05.00     8
3       McClain Head                Whitewater                    57-05.50     6
4       Ray Drew                    Thomas Co. Central            53-11.50     5
5       Josh Clemons                Whitewater                    53-09.00     4
6       Steven Crowell              Bainbridge                    50-03.00     3
7       Antonio Whitfield           Glynn Academy                 50-03.00     2
8       Dewey Hilliard              Ware County                   50-02.75     1

BOYS HS TRIPLE JUMP
======================================================================================
Place   Name                        School                        Finals       Points
======================================================================================
1       Delonte Martistee           Bainbridge                    47-02.50     10
2       Ventavius Sears             Northside Columbus            46-10.00     8
3       Jameel Abdul-Mateen         Alcovy                        46-05.75     6
4       Kenneth Fisher              Tri-Cities                    45-11.25     5
5       Traylnn McCular             Lovejoy                       45-05.50     4
6       Myles McDavid               Evans                         45-02.25     3
7       Wesley Wong                 Habersham Central             44-06.00     2
8       Jamario Calhoun             Cedar Shoals                  44-05.00     1

BOYS HS DISCUS
======================================================================================
Place   Name                        School                        Finals       Points
======================================================================================
1       Ray Drew                    Thomas Co. Central            183-07.00    10
2       Javon Bennett               Liberty County                165-02.00    8
3       Courtland Garrett           Pope                          163-05.00    6
4       Tim Simonton                Apalachee                     159-01.00    5
5       Jordan Chambers             Kell                          155-08.00    4
6       Nathan Loe                  Woodland-Cartersville         154-06.00    3
7       Dewayne Gurley              Bainbridge                    152-06.00    2
8       Dewey Hilliard              Ware County                   148-10.00    1


==============================================
        AAAA Team Scores            Points
1.      Clarke Central              36
2.      Alcovy                      33
3.      Kell                        32
4.      Dunwoody                    28
5.      Pope                        27
6.      Morrow                      26
7.      Sprayberry                  25
8.      Bainbridge                  21
9.      Carver Atlanta              20
9.      Chattahoochee               20
10.     Jones County                16.5
11.     Thomas Co. Central          15
11.     Tucker                      15
11.     Effingham County            15
12.     Lovejoy                     14
13.     Richmond Hill               13
14.     Lakeside-Evans              12
14.     Union Grove                 12
15.     Northwest Whitfield         11
15.     Chapel Hill                 11
16.     Whitewater                  10
16.     Flowery Branch              10
16.     Southwest DeKalb            10
16.     Northside Columbus          10
16.     Creekside                   10
16.     South Effingham             10
16.     Harris County               10
17.     Greenbrier                  9
18.     Mt. Zion-Jonesboro          8.5
19.     Liberty County              8
19.     Madison County              8
19.     North Paulding              8
20.     Hardaway                    7
20.     Evans                       7
20.     Mays                        7
21.     Banneker                    6
21.     Woodland-Cartersville       6
22.     Glynn Academy               5
22.     Marist                      5
22.     Villa Rica                  5
22.     Apalachee                   5
22.     Salem                       5
22.     Miller Grove                5
22.     Tri-Cities                  5
22.     Starr's Mill                5
23.     Lakeside-DeKalb             4
23.     Fayette County              4
23.     Warner Robins               4
23.     Lambert                     4
23.     Ware County                 4
23.     Redan                       4
24.     Loganville                  3
24.     Griffin                     3
25.     Habersham Central           2
25.     Brunswick                   2
26.     Johns Creek                 1
26.     Wayne County                1
26.     Cedar Shoals                1