2011 GHSA Boys State Track Meet
Jefferson, GA
May 5-7, 2011
Classification AA
Classification:AA
BOYS HS 100 METER DASH Heat Number 1
======================================================================================
Place Name School Prelims
======================================================================================
1 CJ Moore Buford 11.070
2 Jordan Vann Appling 11.240
3 Perfect Robinson Northeast 11.290
4 Darius Wright Screven County 11.320
5 Gabe Johnson Model 11.330
6 Tevin Fleming Elbert County 11.340
7 William West Spencer 11.370
BOYS HS 100 METER DASH Heat Number 2
======================================================================================
Place Name School Prelims
======================================================================================
1 Jacob Hughes Southwest 10.830
2 Chris Jones Brooks County 10.920
3 Marquice Dye Elbert County 10.930
4 Tevin Fedrick Appling 11.050
5 Andrew Slaton Calhoun 11.170
6 Jaquan Johnson Avondale 11.200
7 Gemonte Williams Spencer 11.550
BOYS HS 100 METER DASH
======================================================================================
Place Name School Finals Points
======================================================================================
1 CJ Moore Buford 10.890 10
2 Marquice Dye Elbert County 10.920 8
3 Jacob Hughes Southwest 10.980 6
4 Chris Jones Brooks County 11.020 5
5 Tevin Fedrick Appling 11.080 4
6 Jordan Vann Appling 11.200 3
7 Darius Wright Screven County 11.250 2
8 Perfect Robinson Northeast 11.430 1
BOYS HS 200 METER DASH Heat Number 1
======================================================================================
Place Name School Prelims
======================================================================================
1 Cordarrell Thomas Jefferson County 21.820
2 Terrio Leverett Spencer 22.140
3 Carl Buckner Putnam County 22.440
4 Chris Jones Brooks County 22.520
5 Jordan Vann Appling 22.600
6 Christian Cornell Westminster 22.640
7 Marquice Dye Elbert County 22.820
8 Gabe Johnson Model 22.850
BOYS HS 200 METER DASH Heat Number 2
======================================================================================
Place Name School Prelims
======================================================================================
1 Jacob Hughes Southwest 22.040
2 Karnorris Benson Therrell 22.170
3 Camry Flowers Early County 22.620
4 Darius Wright Screven County 22.710
5 Tevin Fedrick Appling 22.760
6 William West Spencer 23.490
7 Devonte Watkins Model 23.610
8 Tevin Fleming Elbert County 23.770
BOYS HS 200 METER DASH
======================================================================================
Place Name School Finals Points
======================================================================================
1 Karnorris Benson Therrell 21.880 10
2 Cordarrell Thomas Jefferson County 21.900 8
3 Terrio Leverett Spencer 21.980 6
4 Jacob Hughes Southwest 22.030 5
5 Camry Flowers Early County 22.510 4
6 Darius Wright Screven County 22.860 3
BOYS HS 400 METER DASH Heat Number 1
======================================================================================
Place Name School Prelims
======================================================================================
1 Jalil Braxton Lovett 50.110
2 Tishawn Mitchell McIntosh County Academy 51.270
3 Brandon Higdon Lamar County 51.690
4 Alfreddie Brooks Spencer 51.740
5 K'Taro Cade Elbert County 52.270
6 Brandon Perkins Laney 52.360
7 Michael Troutman Fitzgerald 52.780
8 Trey Jackson Pepperell 55.690
BOYS HS 400 METER DASH Heat Number 2
======================================================================================
Place Name School Prelims
======================================================================================
1 Sidney Brown Jackson-Atlanta 50.310
2 Garrick Jackson Brantley County 50.480
3 Raheem Cowan Hart County 50.500
4 Terrell Paulson Southeast Bulloch 52.130
5 Toriano Mullins Putnam County 52.480
6 Tyre Means Early County 52.700
7 Travis Hall Calhoun 52.970
8 Terrio Leverett Spencer 53.170
BOYS HS 400 METER DASH
======================================================================================
Place Name School Finals Points
======================================================================================
1 Jalil Braxton Lovett 48.710 10
2 Sidney Brown Jackson-Atlanta 48.760 8
3 Raheem Cowan Hart County 50.080 6
4 Garrick Jackson Brantley County 50.210 5
5 Tishawn Mitchell McIntosh County Academy 50.960 4
6 Terrell Paulson Southeast Bulloch 51.130 3
7 Alfreddie Brooks Spencer 51.590 2
8 Brandon Higdon Lamar County 52.200 1
BOYS HS 110 METER HIGH HURDLES Heat Number 1
======================================================================================
Place Name School Prelims
======================================================================================
1 Valdon Cooper Elbert County 14.850
2 Jimmy Robinson Early County 15.300
3 Tharius Pryor Laney 15.430
4 Cameron Seward Westminster 15.550
5 Brandon Cole Putnam County 15.860
6 Keyth Fightmaster Calhoun 17.020
BOYS HS 110 METER HIGH HURDLES Heat Number 2
======================================================================================
Place Name School Prelims
======================================================================================
1 Tyler Harrison Blessed Trinity 15.390
2 Dondre Ruff Greene County 15.420
3 Kendrick Presley Oglethorpe County 16.010
4 Waymon Stanford Swainsboro 16.140
5 Andrew Slaton Calhoun 16.310
6 Trevor Shell Temple 16.760
7 Joseph Jay Fitzgerald 17.340
BOYS HS 110 METER HIGH HURDLES
======================================================================================
Place Name School Finals Points
======================================================================================
1 Valdon Cooper Elbert County 14.370 10
2 Cameron Seward Westminster 15.170 8
3 Dondre Ruff Greene County 15.420 6
4 Tyler Harrison Blessed Trinity 15.450 5
5 Tharius Pryor Laney 15.630 4
6 Kendrick Presley Oglethorpe County 15.640 3
7 Jimmy Robinson Early County 16.020 2
8 Waymon Stanford Swainsboro 16.520 1
BOYS HS 300 METER INTERMEDIATE HURDLES Heat Number 1
======================================================================================
Place Name School Prelims
======================================================================================
1 Kerry Mata East Hall 39.280
2 Tyler Harrison Blessed Trinity 39.860
3 Lawrence Austin Lamar County 40.210
4 Jimmy Robinson Early County 40.290
5 Kevin Johnson Appling 40.610
6 Tharius Pryor Laney 41.390
7 Justin Harrison Calhoun 42.450
8 Taliq Quarterman Carver Columbus 45.900
BOYS HS 300 METER INTERMEDIATE HURDLES Heat Number 2
======================================================================================
Place Name School Prelims
======================================================================================
1 Dewayne Belfield Kendrick 39.970
2 Davion Shackleford Elbert County 40.670
3 Peter Rhodes Lovett 40.910
4 Jacquille Johnson Fitzgerald 41.090
5 Shannon Hand Northeast 43.860
6 Sharti Berry Tattnall County 43.910
7 Michael Llop Calhoun 45.350
BOYS HS 300 METER INTERMEDIATE HURDLES
======================================================================================
Place Name School Finals Points
======================================================================================
1 Kerry Mata East Hall 39.080 10
2 Tyler Harrison Blessed Trinity 39.500 8
3 Dewayne Belfield Kendrick 39.670 6
4 Davion Shackleford Elbert County 40.110 5
5 Jimmy Robinson Early County 40.230 4
6 Lawrence Austin Lamar County 40.470 3
7 Peter Rhodes Lovett 40.690 2
8 Jacquille Johnson Fitzgerald 45.740 1
BOYS HS 800 METER RUN Heat Number 1
======================================================================================
Place Name School Prelims
======================================================================================
1 Ian Wraga North Oconee 2:01.970
2 Travis Hall Calhoun 2:02.840
3 Djiby Sy Decatur 2:02.990
4 Zack Williams Appling 2:03.060
5 Jerry Butler Northeast 2:03.310
6 Jerrod Williams Albany 2:08.540
7 Nathan Summerville Temple 2:14.430
8 DeVaughn Bryant Screven County 2:33.340
BOYS HS 800 METER RUN Heat Number 2
======================================================================================
Place Name School Prelims
======================================================================================
1 Jabrelle Crawford Putnam County 1:59.730
2 Parker Whitlock Lovett 2:02.230
3 Macobia Phillips Tattnall County 2:04.200
4 Ethan Alexander Elbert County 2:05.130
5 Saul Gonzalez Cook 2:05.320
6 Anthony Brinson Jefferson County 2:06.200
7 Phillip Williams Lakeview-Ft. Oglethorpe 2:07.570
8 Sidney Seay Carver-Columbus 2:19.570
BOYS HS 800 METER RUN
======================================================================================
Place Name School Finals Points
======================================================================================
1 Jabrelle Crawford Putnam County 1:55.040 10
2 Ian Wraga North Oconee 1:56.270 8
3 Parker Whitlock Lovett 1:58.820 6
4 Ethan Alexander Elbert County 2:00.030 5
5 Macobia Phillips Tattnall County 2:01.288 4
6 Djiby Sy Decatur 2:01.294 3
7 Zack Williams Appling 2:05.510 2
BOYS HS 1600 METER RUN
======================================================================================
Place Name School Finals Points
======================================================================================
1 Tripp Hurt North Oconee 4:20.580 10
2 Ian Wraga North Oconee 4:22.570 8
3 Jordan Flowers Westminster 4:26.470 6
4 Leonel Ayala Cross Keys 4:31.890 5
5 Zack Williams Appling 4:41.090 4
6 Grif Rutherford Thomasville 4:42.300 3
7 Irving Melo Tattnall County 4:44.770 2
8 Chris Akins Model 4:45.340 1
9 Pedro Martinez Fitzgerald 4:47.110
10 Jabrelle Crawford Putnam County 4:53.100
11 Wyatt Howard Morgan County 4:54.320
12 Sergio Romano Pepperell 4:54.450
13 Orlando Burgois Heard County 4:58.450
14 Anthony Brinson Jefferson County 5:07.950
15 DeVaughn Bryant Screven County 5:16.120
16 Nigel Dixon Jordan 5:16.350
BOYS HS 3200 METER RUN
======================================================================================
Place Name School Finals Points
======================================================================================
1 Tripp Hurt North Oconee 9:47.920 10
2 Leonel Ayala Cross Keys 9:49.180 8
3 Grif Rutherford Thomasville 9:55.890 6
4 Sean Smith Westminster 10:01.350 5
5 Isaac Pacheco North Murray 10:14.720 4
6 Chris Akins Model 10:15.540 3
7 Ethan Alexander Elbert County 10:32.870 2
8 Pedro Martinez Fitzgerald 10:37.090 1
9 Irving Melo Tattnall County 10:42.910
10 Wyatt Howard Morgan County 10:43.870
11 Caleb Teachout Pike County 10:55.600
12 Anthony Jones Bleckley County 10:57.260
13 Orlando Burgois Heard County 11:08.060
14 Nigel Dixon Jordan 11:11.730
15 Colten Sloan Pierce County 11:34.150
BOYS HS 4x100 METER RELAY Heat Number 1
======================================================================================
Place School Prelims
======================================================================================
1 Buford 42.390
2 Elbert County 42.720
3 Swainsboro 43.390
4 Early County 43.430
5 Northeast 43.530
6 Gordon Central A 43.980
7 Tattnall County 44.280
8 Kendrick 44.640
BOYS HS 4x100 METER RELAY Heat Number 2
======================================================================================
Place School Prelims
======================================================================================
1 Appling 42.500
2 Jefferson County 43.480
3 Spencer 43.700
4 Jackson-Atlanta 43.710
5 Lamar County 44.020
6 Oglethorpe County 44.380
7 Gordon Central B 45.370
BOYS HS 4x100 METER RELAY
======================================================================================
Place School Finals Points
======================================================================================
1 Appling 42.156 10
2 Buford 42.184 8
3 Jackson-Atlanta 42.873 6
4 Early County 42.982 5
5 Jefferson County 43.051 4
6 Spencer 43.414 3
7 Swainsboro 43.898 2
BOYS HS 4x400 METER RELAY Heat Number 1
======================================================================================
Place School Prelims
======================================================================================
1 Putnam County 3:25.070
2 Jackson-Atlanta 3:28.000
3 Elbert County 3:28.720
4 Appling 3:28.920
5 Albany 3:32.420
6 Dublin 3:33.480
7 Calhoun 3:37.810
8 Kendrick 3:37.860
BOYS HS 4x400 METER RELAY Heat Number 2
======================================================================================
Place School Prelims
======================================================================================
1 Lovett 3:23.510
2 North Oconee 3:24.490
3 Northeast 3:31.530
4 Fitzgerald 3:34.740
5 Carver-Columbus 3:35.690
6 Pepperell 3:39.400
7 Laney 3:39.510
8 Tattnall County 3:40.020
BOYS HS 4x400 METER RELAY
======================================================================================
Place School Finals Points
======================================================================================
1 Putnam County 3:21.090 10
2 Lovett 3:22.290 8
3 North Oconee 3:22.380 6
4 Jackson-Atlanta 3:27.880 5
5 Elbert County 3:32.090 4
6 Appling 3:33.760 3
7 Northeast 4:05.960 2
BOYS HS HIGH JUMP
======================================================================================
Place Name School Finals Points
======================================================================================
1 Duveriux Jones Oglethorpe County 6-06.00 10
2 Hosea Barnes Sonoraville 6-06.00 8
3 Taj Letman Elbert County 6-04.00 5
3 Corinthians Brown Laney 6-04.00 5
3 Nelson Horne Pierce County 6-04.00 5
6 Brady Swilling North Murray 6-04.00 3
7 Jarvis Bentley Carver-Columbus 6-02.00 2
8 Peter Rhodes Lovett 6-02.00 0.33
8 Jalil Braxton Lovett 6-02.00 0.33
8 Jadarrell Sullivan Northeast 6-02.00 0.33
BOYS HS LONG JUMP
======================================================================================
Place Name School Finals Points
======================================================================================
1 Valdon Cooper Elbert County 22-09.00 10
2 Terrio Leverett Spencer 22-05.50 8
3 Deric Herring Brooks County 21-07.50 6
4 Raheem Cowan Hart County 21-02.75 5
5 Nick Overton Tattnall County 21-01.50 4
6 Claude Berry Tattnall County 20-11.75 3
7 Perfect Robinson Northeast 20-06.00 2
8 Carey Cooper Cross Keys 20-05.50 1
BOYS HS POLE VAULT
======================================================================================
Place Name School Finals Points
======================================================================================
1 Mason Hamrick Jefferson 13-00.00 10
2 Isaac Toney North Oconee 12-06.00 8
3 Jacob Echols Bleckley County 12-06.00 6
4 Aaron Cutbirth Westminster 12-06.00 5
5 Chris Henderson Brooks County 12-00.00 4
6 Brody Rutledge Gordon Central 12-00.00 3
7 Nathan Landrum Bleckley County 11-06.00 2
8 Shivam Patel Albany 11-00.00 1
BOYS HS SHOT PUT
======================================================================================
Place Name School Finals Points
======================================================================================
1 Roscoe Bryd Albany 53-04.50 10
2 Kyle Harris Pepperell 52-08.50 8
3 Dakota Ball Pepperell 50-05.50 6
4 Antonio Kohn Clarkston 49-09.50 5
5 Leonard Floyd Dodge County 48-11.75 4
6 Edward Brentnall Lovett 48-05.50 3
7 Jonathan Jenkins Southwest 47-01.00 2
8 Ishamel Jordan Tattnall County 46-11.75 1
BOYS HS TRIPLE JUMP
======================================================================================
Place Name School Finals Points
======================================================================================
1 Raheem Cowan Hart County 47-02.50 10
2 Valdon Cooper Elbert County 46-00.00 8
3 Timothy Pierce Albany 45-08.25 6
4 Jamario Dunwoody McIntosh County Academy 43-11.25 5
5 Deric Herring Brooks County 42-10.50 4
6 Joey Howard Dublin 42-10.50 3
7 Toriano Mullins Putnam County 42-05.50 2
8 Marquis Henderson Jackson-Atlanta 42-02.75 1
BOYS HS DISCUS
======================================================================================
Place Name School Finals Points
======================================================================================
1 Nick Fulks East Jackson 149-08.00 10
2 Austin Joel Westminster 148-08.00 8
3 Jontavious Morris Albany 148-01.00 6
4 Ronald Blair Greene County 147-11.00 5
5 Roscoe Bryd Albany 146-03.00 4
6 Jamal Johnson Southeast Bulloch 143-10.00 3
7 Quayvon Hicks Pierce County 135-04.00 2
8 Alex Noakes North Oconee 132-04.00 1
==============================================
AA Team Scores Points
1. Elbert County 57
2. North Oconee 51
3. Westminster 32
4. Lovett 29.67
5. Albany 27
6. Appling 26
7. Putnam County 22
8. Hart County 21
9. Jackson-Atlanta 20
10. Spencer 19
10. Brooks County 19
11. Buford 18
12. Early County 15
13. Cross Keys 14
13. Tattnall County 14
13. Pepperell 14
14. Oglethorpe County 13
14. Southwest 13
14. Blessed Trinity 13
15. Jefferson County 12
16. Greene County 11
17. Therrell 10
17. Jefferson 10
17. East Jackson 10
17. East Hall 10
18. Laney 9
18. McIntosh County Academy 9
18. Thomasville 9
19. Sonoraville 8
19. Bleckley County 8
20. North Murray 7
20. Pierce County 7
21. Kendrick 6
21. Southeast Bulloch 6
22. Northeast 5.33
23. Brantley County 5
23. Screven County 5
23. Clarkston 5
24. Dodge County 4
24. Lamar County 4
24. Model 4
25. Swainsboro 3
25. Gordon Central 3
25. Dublin 3
25. Decatur 3
26. Carver-Columbus 2
26. Fitzgerald 2