GHSA Sectional 6A, Regions 2,4,5,6 2016

Roswell, GA

Elite Performances

158 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 13.40 Tia Jones Walton High School
100 Meter Hurdles Finals 13.49 Cortney Jones Rockdale Co.
100 Meter Hurdles Finals 14.88 Antonia Frazier Tucker
100 Meter Hurdles Finals 14.97 Ebony Forbes Newton
100 Meter Hurdles Finals 14.98 Elasia Campbell Walton High School
100 Meter Dash Finals 11.90 Hope Glenn Pope High School
100 Meter Dash Finals 11.94 Kaylah Lumsden Tucker
100 Meter Dash Finals 12.02 Nilaja Florence McEachern High School
100 Meter Dash Finals 12.17 Imani Clark Lovejoy
100 Meter Dash Finals 12.17 Quantasia Perry Alcovy
100 Meter Dash Finals 12.18 Laniya Rogers Newton
1600 Meter Run Finals 4:58.88 Savannah Carnahan South Forsyth High School
1600 Meter Run Finals 4:59.87 Lindsay Billings Northview High School
1600 Meter Run Finals 5:00.81 Riley Burr Milton High School
1600 Meter Run Finals 5:04.09 Emoni Coleman Tucker
1600 Meter Run Finals 5:04.55 Alaina "Corrie" Smith Lakeside HS, DeKalb
1600 Meter Run Finals 5:06.72 Kaylee DuPont South Forsyth High School
1600 Meter Run Finals 5:10.19 Tiffany Yue Northview High School
1600 Meter Run Finals 5:12.29 Brynne Sumner Woodstock High School
1600 Meter Run Finals 5:12.55 Kira Stanley Harrison High School
200 Meter Dash Finals 24.46 Sterling Lester Marietta High School
200 Meter Dash Finals 24.50 Kaylah Lumsden Tucker
200 Meter Dash Finals 24.52 Tia Jones Walton High School
200 Meter Dash Finals 24.70 Makenzie Dunmore McEachern High School
200 Meter Dash Finals 24.77 Brianna Hayden Newton
200 Meter Dash Finals 24.89 Hope Glenn Pope High School
300 Meter Hurdles Finals 44.26 Nilaja Florence McEachern High School
300 Meter Hurdles Finals 44.85 Danielle Okonta Lassiter High School
300 Meter Hurdles Finals 45.06 Isabella Tremble Johns Creek HS
300 Meter Hurdles Finals 45.48 Reese Crawford Centennial
300 Meter Hurdles Finals 46.11 Kylan Rice Wheeler High School
300 Meter Hurdles Finals 46.31 Brandi McGrady Hillgrove
3200 Meter Run Finals 10:38.12 Lindsay Billings Northview High School
3200 Meter Run Finals 11:08.37 Savannah Carnahan South Forsyth High School
3200 Meter Run Finals 11:15.03 Macki Walsh Etowah
3200 Meter Run Finals 11:16.36 Kaylee DuPont South Forsyth High School
3200 Meter Run Finals 11:17.74 Liz Galarza West Forsyth High School
400 Meter Dash Finals 54.48 Sterling Lester Marietta High School
400 Meter Dash Finals 55.62 Makenzie Dunmore McEachern High School
400 Meter Dash Finals 56.47 Tamiya Roberts McEachern High School
400 Meter Dash Finals 56.51 Brianna Hayden Newton
400 Meter Dash Finals 57.12 Dominiq Delisser Lambert HS
400 Meter Dash Finals 57.46 Kiera Washington Tucker
400 Meter Dash Finals 57.59 Cecily Mohammed Chattahoochee High School
400 Meter Dash Finals 57.88 Bari Love Walton High School
4x100 Meter Relay Finals 46.55 Relay Team McEachern High School
4x100 Meter Relay Finals 47.11 Relay Team Tucker
4x100 Meter Relay Finals 47.61 Relay Team Rockdale Co.
4x100 Meter Relay Finals 47.64 Relay Team Hillgrove
4x100 Meter Relay Finals 47.75 Relay Team North Cobb High School
4x100 Meter Relay Finals 47.89 Relay Team Lovejoy
4x100 Meter Relay Finals 47.91 Relay Team Newton
4x400 Meter Relay Finals 3:48.38 Relay Team McEachern High School
4x400 Meter Relay Finals 3:53.91 Relay Team Tucker
4x400 Meter Relay Finals 3:54.77 Relay Team Lambert HS
800 Meter Run Finals 2:10.93 Riley Burr Milton High School
800 Meter Run Finals 2:14.79 Emoni Coleman Tucker
800 Meter Run Finals 2:16.99 Kiera Washington Tucker
800 Meter Run Finals 2:17.49 Ani Henderson Marietta High School
800 Meter Run Finals 2:17.70 Brittany Powell Pope High School
800 Meter Run Finals 2:18.23 Anna Burnett Woodstock High School
800 Meter Run Finals 2:19.68 Brynne Sumner Woodstock High School
High Jump Finals 5-6 Sydne Wiggins Harrison High School
High Jump Finals 5-6 Cortney Jones Rockdale Co.
Long Jump Finals 17-8.25 Mikayla Santiago McEachern High School
Long Jump Finals 17-10.5 Tia Jones Walton High School
Long Jump Finals 17-11.5 Victoria Willetts Walton High School
Long Jump Finals 18-0 Danielle Okonta Lassiter High School
Long Jump Finals 18-1.5 Victoria Agyin McEachern High School
Long Jump Finals 18-2.5 Ashley Johnson Lambert HS
Long Jump Finals 18-4.5 Emma Francis Chattahoochee High School
Pole Vault Finals 10-6 Kara Vining Pope High School
Shot Put Finals 38-8 Ariel McLean Alcovy
Shot Put Finals 43-8 Nia Seldon Marietta High School
Triple Jump Finals 36-5 Denise Issah Pope High School
Triple Jump Finals 36-7.5 Abigail Chanase Centennial
Triple Jump Finals 37-1 Morayo Bhadmos Hillgrove
Triple Jump Finals 37-1.5 Isabella Tremble Johns Creek HS
Triple Jump Finals 37-3.25 Brianna Hayden Newton
Triple Jump Finals 38-0.75 Royce Johnson McEachern High School
Triple Jump Finals 38-2.25 Olivia Malone Centennial
Triple Jump Finals 39-0.5 Victoria Agyin McEachern High School
HS Boys Mark Athlete Team
100 Meter Dash Finals 10.50 Tyson Spears Roswell High School
100 Meter Dash Finals 10.74 Devon Henderson Marietta High School
100 Meter Dash Finals 10.76 Tyler Simmons McEachern High School
100 Meter Dash Finals 10.80 Alex Sands Newton
110 Meter Hurdles Finals 14.37 Sierra Williams Walton High School
110 Meter Hurdles Finals 14.45 Paris Williams Centennial
110 Meter Hurdles Finals 14.47 Jeremiah Bridges Hillgrove
1600 Meter Run Finals 4:19.63 Jonathan Schwind Lambert HS
1600 Meter Run Finals 4:22.55 David Savic Marietta High School
1600 Meter Run Finals 4:23.13 Jack Bluth Milton High School
1600 Meter Run Finals 4:23.57 Khayvonn Benson Marietta High School
1600 Meter Run Finals 4:23.76 Davis Stockwell Lakeside HS, DeKalb
1600 Meter Run Finals 4:24.60 Andrew KENT Lakeside HS, DeKalb
200 Meter Dash Finals 21.26 Tyson Spears Roswell High School
200 Meter Dash Finals 21.27 Elija Godwin Newton
200 Meter Dash Finals 21.43 Alex Sands Newton
200 Meter Dash Finals 21.60 Brian Herron Lakeside HS, DeKalb
200 Meter Dash Finals 21.99 Aaron Goodwin Roswell High School
300 Meter Hurdles Finals 38.91 Caden Ciul Johns Creek HS
300 Meter Hurdles Finals 39.18 Jordan Oballe Johns Creek HS
3200 Meter Run Finals 9:21.41 Andrew KENT Lakeside HS, DeKalb
3200 Meter Run Finals 9:23.00 Jonathan Schwind Lambert HS
3200 Meter Run Finals 9:26.69 Davis Stockwell Lakeside HS, DeKalb
3200 Meter Run Finals 9:27.00 Jack Bluth Milton High School
3200 Meter Run Finals 9:29.00 David Savic Marietta High School
3200 Meter Run Finals 9:29.29 Ben Patterson Marietta High School
3200 Meter Run Finals 9:36.58 John Green West Forsyth High School
3200 Meter Run Finals 9:38.43 Sam Bowers Milton High School
3200 Meter Run Finals 9:39.34 Blake Beavers Etowah
400 Meter Dash Finals 46.25 Elija Godwin Newton
400 Meter Dash Finals 46.77 Brian Herron Lakeside HS, DeKalb
400 Meter Dash Finals 48.43 Marcus Alvarez North Forsyth
400 Meter Dash Finals 48.45 Brian Evans McEachern High School
400 Meter Dash Finals 48.69 Kuune Mini Marietta High School
400 Meter Dash Finals 48.83 Garrett Shedrick Hillgrove
400 Meter Dash Finals 48.86 Aaron Goodwin Roswell High School
400 Meter Dash Finals 49.35 Derrick Brooks Rockdale Co.
4x100 Meter Relay Finals 40.71 Relay Team Newton
4x100 Meter Relay Finals 41.36 Relay Team McEachern High School
4x100 Meter Relay Finals 41.87 Relay Team Marietta High School
4x100 Meter Relay Finals 41.96 Relay Team Chattahoochee County
4x100 Meter Relay Finals 42.04 Relay Team North Paulding HS
4x400 Meter Relay Finals 3:18.54 Relay Team Newton
4x400 Meter Relay Finals 3:19.72 Relay Team Marietta High School
4x400 Meter Relay Finals 3:20.92 Relay Team Lakeside HS, DeKalb
4x400 Meter Relay Finals 3:21.18 Relay Team Hillgrove
4x400 Meter Relay Finals 3:21.39 Relay Team Pope High School
4x400 Meter Relay Finals 3:21.98 Relay Team North Paulding HS
4x400 Meter Relay Finals 3:22.16 Relay Team Roswell High School
4x400 Meter Relay Finals 3:22.27 Relay Team North Forsyth
4x400 Meter Relay Finals 3:22.49 Relay Team McEachern High School
800 Meter Run Finals 1:53.81 Ryne Bevan North Paulding HS
800 Meter Run Finals 1:53.87 Khayvonn Benson Marietta High School
800 Meter Run Finals 1:54.77 John Fravel Milton High School
800 Meter Run Finals 1:55.25 Michael McCarthy Milton High School
800 Meter Run Finals 1:56.20 William Edmonds Pope High School
800 Meter Run Finals 1:56.56 Montgomery Tavares Hillgrove
800 Meter Run Finals 1:56.95 Stephan Gardener North Cobb High School
800 Meter Run Finals 1:57.29 Sulaimane Bangura Rockdale Co.
Discus Finals 150-6 Varian Martin Marietta High School
Discus Finals 150-9 Brian Marshall Marietta High School
Discus Finals 160-3 Quin Lyles-Woods Milton High School
High Jump Finals 6-6 Caleb Guidry Roswell High School
Long Jump Finals 22-11 Jeremiah Bridges Hillgrove
Pole Vault Finals 14-2 Koby Cormier West Forsyth High School
Shot Put Finals 52-0.5 Varian Martin Marietta High School
Shot Put Finals 53-1.5 Brian Marshall Marietta High School
Triple Jump Finals 45-4 Elija Godwin Newton
Triple Jump Finals 45-5.5 Kiyani Anderson Lovejoy
Triple Jump Finals 45-8.5 John Anthony Chattahoochee High School
Triple Jump Finals 45-9.5 William Molette Cherokee
Triple Jump Finals 45-10 Paris Williams Centennial
Triple Jump Finals 45-11 Jeremiah Bridges Hillgrove
Triple Jump Finals 46-3.5 Tylen Noel Wheeler High School
Triple Jump Finals 46-7 Jeremiah Holloman Newton
Triple Jump Finals 46-11.5 Cedric Williams McEachern High School