Tift County High School Hy-Tek's MEET MANAGER 9:08 PM 4/28/2012 Page 1
Class AAAAA EAST Sectional (Regions 1,3,7,8) - 4/28/2012
Tift County High School
Results
Girls 100 Meter Dash Class AAAAA
============================================================================
State Meet: * 11.45 2008 Chalondra Goodman, Newnan
NFHS: ! 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks HS
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
Finals
1 Jasmine Abrams Grayson 11.95 11.94 1
2 Simone Glenn Brookwood 12.25 12.11 1
3 Sonya Franklin Coffee County 12.61 12.45 2
4 Tatiana Wayne Parkview 12.61 12.46 1
5 KeAndrea Ladson Bradwell Institu 12.61 12.47 1
6 Iceis Walker Mountain View 12.69 12.56 2
7 Jalissa Hall Valdosta 13.08 12.57 2
8 AmBria Horn Norcross 12.49 12.62 2
9 Takisha Russell Valdosta 12.95 12.71 1
10 Brittany Marshall Colquitt County 13.18 12.72 1
11 Allison Brady Collins Hill 12.83 12.77 1
12 Shacurea Dowdy Groves 12.74 12.82 2
13 Morgan Hill Savannah Arts 13.03 12.94 1
14 Emily Toomer North Gwinnett 13.06 13.07 2
15 Candace Blair Bradwell Institu 12.78 13.08 2
Girls 200 Meter Dash Class AAAAA
============================================================================
State Meet: * 23.63 2003 Courtney Champion, Collins Hill
NFHS: ! 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles Baptist
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Jasmine Abrams Grayson 24.12 24.07 1
2 Aliyah Abrams Grayson 24.44 24.11 1
3 Malayshia George Mill Creek 24.70 24.20 2
4 Stormm Phillips Valdosta 25.63 24.51 1
5 Akua Obeng-Akrofi Archer 25.41 24.70 2
6 Simone Glenn Brookwood 25.20 25.02 1
7 Terica Harris Johnson, Savan 25.30 25.10 2
8 Jalissa Hall Valdosta 26.93 25.82 2
9 Monique Bennett Collins Hill 25.88 25.85 2
10 AmBria Horn Norcross 26.02 26.26 2
11 Brittany Marshall Colquitt County 27.03 26.61 1
12 Iceis Walker Mountain View 26.40 26.62 1
13 Sonya Franklin Coffee County 26.46 26.78 1
14 Shacurea Dowdy Groves 26.34 27.00 2
15 Jasmine Mewborn Camden County 26.68 27.26 2
Girls 400 Meter Dash Class AAAAA
============================================================================
State Meet: * 53.65 2000 Stephanie Smith, Northeast, Macon
NFHS: ! 50.74 2000 Monique Henderson, Samuel F.B. Morse HS
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Aliyah Abrams Grayson 54.93 54.43 2
2 Malayshia George Mill Creek 54.20 55.17 1
3 Elexis Guster Berkmar 56.28 55.29 2
4 Sonikqua Walters Peachtree Ridge 54.98 55.50 1
5 Jacqueline Obi Grayson 57.80 56.93 2
6 Stormm Phillips Valdosta 58.05 57.30 1
7 Danielle Williams Camden County 57.11 57.56 2
8 Frantia Boudreaux Shiloh 56.93 58.10 1
9 Natalie Raia North Gwinnett 59.41 1:00.46 2
10 Tara Mayfield Mill Creek 59.44 1:00.94 1
11 Rhonisha Scott Groves 1:02.07 1:01.53 2
12 Asia Simpson Camden County 1:00.86 1:01.93 2
13 Marnisha Weston Groves 1:02.14 1:01.97 1
14 Jacki Pinkerton Lowndes County 1:01.89 1:02.47 1
15 Lanetra Edwards Valdosta 1:02.02 1:02.53 2
16 Alex Godfrey Lowndes County 1:00.99 1:10.00 1
Girls 800 Meter Run Class AAAAA
============================================================================
State Meet: * 2:08.75 1985 Susan Crisp, Brookwood
NFHS: ! 2:02.90 2008 Chanelle Price, Easton Area HS
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Jacki Pinkerton Lowndes County 2:21.58 2:19.20 2
2 QuanDra Shanks Brookwood 2:18.76 2:19.28 1
3 Claire Dunlap Brookwood 2:20.10 2:19.85 1
4 Paige Tucker Peachtree Ridge 2:22.87 2:22.10 2
5 Sonikqua Walters Peachtree Ridge 2:26.84 2:22.40 2
6 Natalie Raia North Gwinnett 2:27.28 2:25.84 2
7 Valerie Ward Parkview 2:25.17 2:26.09 1
8 Janet Detweiler Parkview 2:27.72 2:27.17 2
9 Taylor Vold Collins Hill 2:28.02 2:28.02 1
10 Dominique Hiatt Camden County 2:36.06 2:36.58 2
11 Aquilla Hayes Tift County 2:35.01 2:39.14 1
12 Aaliyah Howard Bradwell Institu 2:32.10 2:41.62 2
13 Lanetra Edwards Valdosta 2:38.33 2:42.02 2
14 Marnisha Weston Groves 2:39.31 2:42.80 1
Girls 1600 Meter Run Class AAAAA
=========================================================================
State Meet: * 4:44.97 2009 Amanda Winslow, Collins Hill
NFHS: ! 4:33.82 2008 Christine Babcock, Irvine Woodbridge
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Katherine Yost Norcross 5:11.59 5:14.87
2 Lauren Kelly Peachtree Ridge 5:11.30 5:15.86
3 Caroline Kissel Brookwood 5:16.74 5:18.24
4 QuanDra Shanks Brookwood 5:23.07 5:18.81
5 Laurel Wilson Peachtree Ridge 5:24.46 5:21.07
6 Sara Brown Parkview 5:18.83 5:23.04
7 Megan Charbeneau Lowndes County 5:32.00 5:23.58
8 Valerie Ward Parkview 5:33.81 5:26.35
9 Hannah Lopez Mill Creek 5:26.21 5:33.72
10 Alison Peters Lowndes County 5:46.00 5:51.34
11 Aaliyah Howard Bradwell Institu 5:55.14 5:51.94
12 Jackie Britten Savannah Arts 5:58.10 5:52.37
13 Hannah Moorman Coffee County 5:57.00 6:00.35
14 Dominique Hiatt Camden County 6:07.53 6:14.36
Girls 3200 Meter Run Class AAAAA
=========================================================================
State Meet: * 10:38.05 2006 Jackie Drouin, Collins Hill
NFHS: ! 9:48.59 1996 Kimberly Mortensen, Thousand Oaks H
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Katherine Yost Norcross 11:23.05 11:40.11
2 Megan Charbeneau Lowndes County 11:59.48 11:43.22
3 Sara Brown Parkview 11:32.44 11:44.05
4 Caroline Kissel Brookwood 11:10.60 11:45.32
5 Lauren Kelly Peachtree Ridge 11:10.72 11:46.11
6 Ashley Buda Brookwood 11:16.61 11:47.19
7 Laura Boswell Parkview 11:34.54 11:53.62
8 Addy Lippitt Peachtree Ridge 11:43.18 11:56.92
9 Courtney Czerniak North Gwinnett 11:47.61 12:09.60
10 Alison Peters Lowndes County 12:14.73 12:25.99
11 Jackie Britten Savannah Arts 13:01.31 13:03.40
12 Hannah Moorman Coffee County 13:08.32 13:12.54
13 Marki Wang Valdosta 13:39.51 14:01.56
14 Anna Lassiter Camden County 13:26.06 14:13.36
15 Alicia Santiago Bradwell Institu 14:14.96 15:04.69
Girls 100 Meter Hurdles Class AAAAA
============================================================================
State Meet: * 13.69 2009 Kendell Williams, Kell
NFHS: ! 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt. Pleasant HS
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Autumn Burnette Peachtree Ridge 14.19 14.15 1
2 Donjhae Jones Valdosta 14.73 14.67 2
3 Kamilah Bakari Norcross 14.60 14.78 1
4 Kendra Purifoye Peachtree Ridge 15.39 15.35 1
5 Zakirra Mckinnon Valdosta 15.53 15.37 2
6 Demichia Higgins Duluth 15.56 15.50 2
7 Moneice Watson Berkmar 15.77 15.69 1
8 Jazmyn Simmons Camden County 15.97 15.86 2
9 Allana Anderson Parkview 16.27 15.92 1
10 Claire Cashin Brookwood 16.65 16.02 1
11 Jennifer Abrams Brookwood 16.53 16.96 2
12 Tahjdralyn Johnson Tift County 16.53 17.45 1
13 Jabria Lewis Lowndes County 17.60 17.54 2
14 Desiree Allen Groves 18.04 17.71 2
15 Samantha Brown Beach 18.70 18.02 1
Girls 300 Meter Hurdles Class AAAAA
============================================================================
State Meet: * 41.30 2010 Kendell Williams, Kell
NFHS: ! 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Autumn Burnette Peachtree Ridge 42.39 42.61 1
2 Elexis Guster Berkmar 44.03 43.40 2
3 Donjhae Jones Valdosta 45.76 44.77 2
4 Kamilah Bakari Norcross 44.72 45.05 1
5 Nicolette Cerne Parkview 45.61 45.41 2
6 Megan Kimble North Gwinnett 47.39 46.14 2
7 Zakirra Mckinnon Valdosta 46.96 46.21 2
8 Jabria Lewis Lowndes County 47.40 46.31 2
9 Destinee Davis South Gwinnett 47.87 46.88 1
10 Ganiyat Bakare Berkmar 48.35 47.45 1
11 Shanon Jordan Mill Creek 46.94 47.52 1
12 Jazmyn Simmons Camden County 49.32 50.99 1
13 Desiree Allen Groves 51.04 52.52 2
14 Shilo Davis Bradwell Institu 53.34 54.69 1
15 Tahjdralyn Johnson Tift County 52.10 55.65 2
Girls 4x100 Meter Relay Class AAAAA
============================================================================
State Meet: * 46.50 2003/2011, Collins Hill/M.L. King
Brown,Champion,Ruiz,Tillman/Brown,Camper,Smith,Mar
NFHS: ! 44.50 2004 , Long Beach Poly HS
Solomon, Lee, Picott, Solomon
School Seed Finals H#
============================================================================
1 Berkmar High School (8aaaaa) 'A' 48.73 48.14 2
2 Parkview High School (8aaaaa) 'A' 48.64 48.35 1
3 Brookwood High School (8aaaaa) 'A' 48.20 48.52 1
4 Peachtree Ridge HS (7aaaaa) 'A' 49.04 48.88 2
5 Coffee County HS (1aaaaa) 'A' 49.46 49.29 1
6 Bradwell Institute (3aaaaa) 'A' 49.36 49.62 1
7 Lowndes County HS (1aaaaa) 'A' 50.20 49.75 1
8 Collins Hill HS (7aaaaa) 'A' 49.27 49.91 2
9 North Gwinnett HS (7aaaaa) 'A' 49.56 50.18 2
10 Tift County HS (1aaaa) 'A' 51.03 50.25 1
11 Johnson, Savannah HS (3aaaaa) 'A' 50.53 50.38 2
12 Camden County HS (3aaaaa) 'A' 49.45 50.40 2
13 Groves High School (3aaaaa) 'A' 50.11 50.75 1
14 Norcross High School (7aaaaa) 'A' 50.35 52.41 2
Girls 4x400 Meter Relay Class AAAAA
============================================================================
State Meet: * 3:45.55 1999 Stephenson, Stephenson
A. Taylor, M. Smith, H. George, K. Woodard
NFHS: ! 3:35.49 2004 , Long Beach Poly HS
Woods, Harris, Lee, Solomon
School Seed Finals H#
============================================================================
1 Grayson High School (8aaaaa) 'A' 3:52.52 3:48.56 1
2 Peachtree Ridge HS (7aaaaa) 'A' 4:01.51 3:56.05 1
3 Mill Creek HS (7aaaaa) 'A' 4:00.84 3:57.75 2
4 Valdosta High School (1aaaaa) 'A' 4:00.91 3:58.25 2
5 Parkview High School (8aaaaa) 'A' 4:03.00 4:00.05 2
6 Norcross High School (7aaaaa) 'A' 4:00.85 4:03.32 1
7 Collins Hill HS (7aaaaa) 'A' 4:02.35 4:03.86 2
8 Camden County HS (3aaaaa) 'A' 4:11.50 4:06.32 1
9 Lowndes County HS (1aaaaa) 'A' 4:07.98 4:06.73 2
10 Berkmar High School (8aaaaa) 'A' 4:03.39 4:08.06 1
11 Tift County HS (1aaaa) 'A' 4:13.29 4:11.00 1
12 Groves High School (3aaaaa) 'A' 4:20.81 4:13.10 1
13 Valdosta High School (1aaaaa) 'B' 4:18.49 4:29.55 2
Girls High Jump Class AAAAA
=========================================================================
State Meet: * 5-10.50 1997 Nakeitra Jones, Northeast, Macon
NFHS: ! 6-04 2009 Toni Young, Del City HS
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Malayshia George Mill Creek 5-06.00 5-08.00
2 Alexandria Johnson Mountain View 5-04.00 5-06.00
3 Jazmyn Johnson Peachtree Ridge 5-04.00 5-02.00
4 Caryn Ivey Central Gwinnett 5-02.00 J5-02.00
5 KeAndrea Ladson Bradwell Institu 5-00.00 5-00.00
6 Kaila Pearson Collins Hill 5-02.00 J5-00.00
7 Sharquavia Williams Tift County 4-08.00 4-10.00
8 Kiera Mitchell Parkview 5-00.00 J4-10.00
9 JaTaja Washington Berkmar 4-10.00 J4-10.00
10 Shauntashia Brown Lowndes County 4-08.00 J4-10.00
11 Keaundria Broomfield Coffee County 4-08.00 J4-10.00
12 Jabria Lewis Lowndes County 4-08.00 4-06.00
Girls Pole Vault Class AAAAA
=========================================================================
State Meet: * 12-00 2010 Samantha Becker, Milton
NFHS: ! 14-01 2007 Tori Anthony, Palo Alto Castilleja HS
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Katelyn Utley Tift County 11-06.00 11-07.00
2 Larsen Moore Mill Creek 8-06.00 9-00.00
3 Quen Moore Mill Creek 8-06.00 8-06.00
4 Cassidy Sawchuk Collins Hill 8-00.00 J8-06.00
5 Tiffany Kinard Peachtree Ridge 8-00.00 J8-06.00
Girls Long Jump Class AAAAA
=========================================================================
State Meet: * 19-10.75 1999 Tameisha King, Pebblebrook
NFHS: ! 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford Hoke Co HS
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Stormm Phillips Valdosta 17-06.50 18-00.00
2 Danielle Williams Camden County 17-10.25 17-06.00
3 Sonya Franklin Coffee County 17-02.00 17-05.00
4 Alexandra Frazier Central Gwinnett 17-02.00 17-01.50
5 Kamilah Bakari Norcross 16-09.50 17-01.25
6 Candace Blair Bradwell Institu 16-00.00 16-06.50
7 Tara Mayfield Mill Creek 16-05.00 16-04.25
8 Taylor Rencher Brookwood 16-03.50 16-02.00
9 Destini Byrd Tift County 16-07.00 16-01.50
10 Kelsey Gray Mill Creek 16-00.50 16-01.00
11 Shilo Davis Bradwell Institu 14-11.75 16-00.75
12 Keriah Daniels Grayson 16-05.00 16-00.50
12 Bola Hambolu Collins Hill 16-07.00 16-00.50
14 Rikki Wright Lowndes County 15-01.50 14-10.00
Girls Triple Jump Class AAAAA
=========================================================================
State Meet: * 41-07.75 2002 Julienne McKee, Lassiter
NFHS: ! 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling HS
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Donjhae Jones Valdosta 37-05.50 38-07.00
2 Daijah Cooke Berkmar 34-03.50 36-03.50
3 KeAndrea Ladson Bradwell Institu 36-00.50 36-01.00
4 Alia Orea Norcross 34-03.75 35-07.00
5 Chastini Byrd Tift County 33-06.00 35-03.00
6 Alex Godfrey Lowndes County 33-00.00 35-02.00
7 Danielle Williams Camden County 35-10.25 34-11.50
8 Pakitta Jackson Norcross 35-03.75 34-06.00
9 Cynthia Butler Shiloh 33-01.50 34-00.50
10 Marnisha Weston Groves 32-03.00 33-09.00
11 Amber Kennedy Camden County 33-04.00 33-05.00
12 Tiara James Grayson 33-01.50 33-01.50
13 Diamond Lockhart Coffee County 32-03.00 32-04.00
13 Allana Anderson Parkview 33-01.00 32-04.00
15 Rebecca Cherian Collins Hill 34-01.00 31-11.75
16 Alaina Hall North Gwinnett 34-04.75 29-05.00
Girls Shot Put Class AAAAA
=========================================================================
State Meet: * 47-03.50 2011 Ashley Johnson, Westlake
NFHS: ! 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak HS
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Jade Stokes Windsor Forest 42-08.00 42-11.50
2 Stephanie Amichia Peachtree Ridge 38-03.75 39-08.25
3 Dami Agboola Mill Creek 38-02.75 39-01.00
4 Staceyanna Murrell Tift County 35-01.50 38-04.50
5 Casidy Callahan Norcross 36-04.00 37-02.50
6 Queen Briggs Berkmar 34-04.00 35-08.00
7 Anna Machovec Dacula 37-04.50 35-06.50
8 Medena Bartley Beach 33-06.00 34-06.75
9 Paris Hunt Coffee County 33-06.00 34-04.00
10 Connor Lynch Parkview 35-06.00 32-10.00
11 Amari Jackson Groves 34-10.00 32-05.75
12 Ollie Steadman Beach 33-01.00 32-02.25
13 Alina Futch Brookwood 34-05.00 32-01.00
14 Mariah Fletcher Coffee County 35-02.50 31-07.75
15 Destiny Colvert Valdosta 33-02.50 31-01.75
Girls Discus Throw Class AAAAA
=========================================================================
State Meet: * 154-08 2002 Ronda Gullate, Sprayberry
NFHS: ! 190-03 2009 Ana Jelmini, Shafter HS
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Anna Machovec Dacula 120-09 125-08
2 Alliyah Williams Archer 108-10 118-06
3 Queen Briggs Berkmar 100-00 117-07
4 Casidy Callahan Norcross 119-02 110-03
5 Staceyanna Murrell Tift County 102-06 108-07
6 Madison Sears Peachtree Ridge 113-08 107-10
7 Stephanie Amichia Peachtree Ridge 105-09 107-01
8 Kelsey Gray Mill Creek 115-00 105-11
9 Medena Bartley Beach 89-02 97-04
10 Jade Stokes Windsor Forest 109-00 91-03
11 Jamesha McCray Tift County 93-10 85-05
12 Destiny Colvert Valdosta 93-07.50 85-02
13 Shelby Smith Grayson 104-08 81-02
14 Mariah Fletcher Coffee County 95-02 77-07
15 Demetria Jackson Bradwell Institu 75-01 75-01
16 Jalen Stevens Camden County 82-02.50 62-02
Boys 100 Meter Dash Class AAAAA
============================================================================
State Meet: * 10.41 2000 Ahmad Caroll, Douglass, Atlanta
NFHS: ! 10.15 1990 Henry Neal, Greenville HS
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Tyreek Hill Coffee County 10.67 10.32* 1
2 Edra Gipson Valdosta 10.78 10.52 1
3 Justin Leggett Camden County 11.02 10.92 2
4 Micah Reed Parkview 10.90 10.95 2
5 Cedric Asseh South Gwinnett 11.11 10.97 1
6 Mario Terry Collins Hill 11.20 10.98 1
7 Andrew Johnson Windsor Forest 11.05 10.99 2
8 Myles Campbell Duluth 11.26 11.03 1
9 Jordan Marshall Mill Creek 11.07 11.05 1
9 Fred Phillips Colquitt County 11.12 11.05 2
11 Devozea Felton Mill Creek 11.21 11.08 1
12 Kenrick Scott Grayson 11.12 11.12 2
13 Maleek Lewis Colquitt County 11.38 11.19 2
14 Daquan Joy Brookwood 11.10 11.20 2
15 Maynard Potter Beach 11.30 11.25 2
16 Corbin Mitchell Johnson, Savan 11.46 11.42 1
Boys 200 Meter Dash Class AAAAA
============================================================================
State Meet: * 21.15 2000 Brandon Hill, Mays
NFHS: ! 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt HS
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Tyreek Hill Coffee County 21.67 21.09* 1
2 Justin Leggett Camden County 21.87 21.72 2
3 Edra Gipson Valdosta 22.14 21.89 1
4 Micah Reed Parkview 21.82 22.02 2
5 Jovan Jones Shiloh 22.31 22.19 2
6 Jordan Marshall Mill Creek 22.37 22.22 1
7 Andrew Johnson Windsor Forest 22.21 22.26 2
8 Fred Phillips Colquitt County 23.07 22.29 1
9 Nelson Herring Valdosta 22.90 22.39 2
10 Marsalis Jackson Bradwell Institu 22.66 22.55 1
11 Tunde Hambolu Collins Hill 22.70 22.82 2
12 Zac Davis Mill Creek 22.38 22.88 1
13 Anthony Hosendolph Bradwell Institu 22.44 22.99 2
14 Mark Watts South Gwinnett 22.30 23.16 1
15 Anthony Assad North Gwinnett 22.68 23.95 1
Boys 400 Meter Dash Class AAAAA
============================================================================
State Meet: * 46.44 2003 Reggie Witherspoon, Wheeler
NFHS: ! 45.25 1993 Calvin Harrison, Salinas N. Salinas HS
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Mark Watts South Gwinnett 49.17 49.25 2
2 Anthony Hosendolph Bradwell Institu 48.92 49.40 1
3 Michael Cheeks Mill Creek 49.37 49.73 1
4 Zac Davis Mill Creek 49.07 49.98 2
5 Zabreon Mack Tift County 50.10 50.00 1
6 Kamoni Stovers Norcross 50.26 50.05 2
7 Tunde Hambolu Collins Hill 49.82 50.26 1
8 Bilal Abdullah Brookwood 50.25 50.51 2
9 Nelson Herring Valdosta 51.03 50.96 1
10 Justin Williams South Gwinnett 51.14 51.76 1
11 Erik Wiseman Lowndes County 50.90 52.00 1
12 Kevin Bivins Groves 51.68 52.25 2
13 Dartanya Bruin Groves 51.63 52.35 2
14 Markell McKee Bradwell Institu 50.74 52.98 2
15 Corey Moore Tift County 51.73 54.23 1
Boys 800 Meter Run Class AAAAA
============================================================================
State Meet: * 1:51.75 2000 Marcelo Dunning, Campbell
NFHS: ! 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens HS
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Andres Littig North Gwinnett 1:57.66 1:57.15 2
2 Jamin Mays Camden County 1:58.56 1:57.52 2
3 Kisean Smith Brookwood 1:56.18 1:57.97 1
4 Tyler Woodrome Mill Creek 1:57.67 1:59.54 1
5 Jeramey Hampton North Gwinnett 1:59.25 1:59.96 2
6 Bryan Kamau Shiloh 1:58.89 1:59.99 2
7 Zabreon Mack Tift County 2:05.24 2:00.48 1
8 Justin Philip Collins Hill 1:59.10 2:01.72 2
9 Drew Vander Wood Brookwood 1:58.98 2:04.38 1
10 Rashod Harris Bradwell Institu 2:02.43 2:04.98 1
11 Markell McKee Bradwell Institu 2:02.04 2:07.76 2
12 Richard Williams Lowndes County 2:06.54 2:08.03 2
13 Darian Rivera Tift County 2:06.51 2:09.49 1
14 Yardley Payne Valdosta 2:11.71 2:10.85 1
15 Derrick Bell Grayson 2:00.56 2:21.63 1
Boys 1600 Meter Run Class AAAAA
=========================================================================
State Meet: * 4:07.50 2007 Ben Hubers, McEachern
NFHS: ! 3:59.51 2001 Alan Webb, Reston S. Lakes HS
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Josh Brickell Peachtree Ridge 4:20.59 4:21.52
2 Morgan Malanoski Brookwood 4:25.10 4:27.23
3 Matthew McClintock Brookwood 4:29.11 4:28.00
4 Hunter Honeycutt Tift County 4:34.86 4:28.33
5 Kevin Mills Peachtree Ridge 4:24.19 4:28.63
6 Andres Littig North Gwinnett 4:23.77 4:28.73
7 Bryan Kamau Shiloh 4:26.90 4:28.80
8 Derrick Bell Grayson 4:32.61 4:30.37
9 Eric Westog Mill Creek 4:25.01 4:31.03
10 David Thornton Bradwell Institu 4:35.31 4:31.47
11 Sam Geha Benedictine 4:43.44 4:42.31
12 Wesley Worthy Bradwell Institu 4:34.29 4:43.98
13 Jamin Mays Camden County 4:33.57 4:44.15
14 Richard Smith Colquitt County 4:56.08 4:50.19
15 Austin Wallace Valdosta 4:53.88 4:54.69
16 Timmy Evans Valdosta 4:51.65 4:56.39
Boys 3200 Meter Run Class AAAAA
=========================================================================
State Meet: * 8:52.84 2010 Tyler Anyan, Brookwood
NFHS: ! 8:34.23 2008 German Fernandez, Riverbank HS
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Eric Westog Mill Creek 9:39.13 9:36.51
2 Josh Brickell Peachtree Ridge 9:24.66 9:40.05
3 Morgan Malanoski Brookwood 9:34.15 9:40.62
4 Matt Barudin Brookwood 9:39.92 9:40.92
5 Hunter Honeycutt Tift County 10:11.28 9:45.89
6 Kevin Mills Peachtree Ridge 9:27.47 9:46.26
7 David Thornton Bradwell Institu 10:07.29 9:48.86
8 Arman Rehmann Norcross 9:28.48 9:49.13
9 Nick Schofer Parkview 10:05.96 9:49.23
10 Wesley Worthy Bradwell Institu 10:09.09 10:21.09
11 Andrew Klassen Parkview 10:14.22 10:23.80
12 Austin Wallace Valdosta 10:39.64 10:49.92
13 Timmy Evans Valdosta 10:43.24 10:50.69
14 Sam Hannon Islands 10:58.94 10:54.23
15 Matthew Harper Jenkins 11:07.37 10:59.10
16 Tyler Thurman Lowndes County 10:52.95 11:09.08
Boys 110 Meter Hurdles Class AAAAA
============================================================================
State Meet: * 13.34 1996 Terrance Trammell, Southwest DeKalb
NFHS: ! 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar HS
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Devonte Watts Lowndes County 14.64 14.37 2
2 Jay Lawson Brookwood 15.06 14.67 2
3 Dennis Gillespie Norcross 14.59 14.70 1
4 Kynarji Tolbert Tift County 15.14 14.71 2
5 Sam Davies Collins Hill 14.74 14.84 1
6 Kenneth Moore Lowndes County 15.64 15.24 2
7 Tyran Meyers Camden County 15.77 15.28 1
8 Justin Pizarro Peachtree Ridge 15.26 15.35 1
9 Chase Brown Brookwood 15.69 15.40 2
10 Craig Sheffield Windsor Forest 15.17 15.41 1
11 Alex Steele Meadowcreek 15.76 15.54 2
12 Brandon McPherson Berkmar 15.88 15.88 1
13 Ryan Nimely Grayson 16.00 16.11 1
14 Damien Reynolds Valdosta 16.17 16.71 2
15 Michael Clayton Bradwell Institu 17.66 18.22 1
Boys 300 Meter Hurdles Class AAAAA
============================================================================
State Meet: * 35.68 2007 William Wynne, McEachern
NFHS: ! 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside La Sierra HS
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Sam Davies Collins Hill 38.27 39.07 1
2 Darian Horn Peachtree Ridge 38.57 39.57 1
3 Kynarji Tolbert Tift County 40.07 39.76 2
4 Dennis Gillespie Norcross 39.72 40.08 1
5 Daniel Louis Central Gwinnett 39.86 40.19 2
6 Devonte Watts Lowndes County 40.06 40.56 2
7 Craig Sheffield Windsor Forest 41.35 41.28 1
8 Christyan Ward Groves 40.92 41.44 1
9 Rashad Hall Berkmar 40.66 42.13 2
10 James Samuel Lowndes County 42.70 42.38 2
11 Christian Smith Grayson 39.33 42.79 2
12 Nathan Strother Norcross 41.33 43.71 1
13 Damien Reynolds Valdosta 42.00 44.03 2
14 Chris Miller Brookwood 40.21 44.60 2
15 Tyran Meyers Camden County 40.96 46.65 1
Boys 4x100 Meter Relay Class AAAAA
============================================================================
State Meet: * 40.66 1996 Southwest DeKalb, Southwest DeKalb
A. Taylor, A. Richard, C. Crenshaw, T. Trammell
NFHS: ! 39.76 1998 , Ft. Worth Wyatt HS
M.Wesley, Franklin, Clopton, D.Wesley
School Seed Finals H#
============================================================================
1 Valdosta High School (1aaaaa) 'A' 42.35 41.81 2
2 Shiloh High School (8aaaaa) 'A' 42.43 42.10 2
3 Mill Creek HS (7aaaaa) 'A' 42.01 42.30 1
4 Colquitt County HS (1aaaaa) 'A' 42.59 42.34 2
5 Coffee County HS (1aaaaa) 'A' 42.58 42.47 2
6 Norcross High School (7aaaaa) 'A' 42.42 42.49 1
7 Collins Hill HS (7aaaaa) 'A' 42.29 42.53 1
8 Grayson High School (8aaaaa) 'A' 42.92 42.54 2
9 Camden County HS (3aaaaa) 'A' 43.33 42.57 1
10 Tift County HS (1aaaa) 'A' 43.65 43.20 1
11 South Gwinnett HS (8aaaaa) 'A' 43.16 43.40 1
12 Duluth High School (7aaaaa) 'A' 43.84 44.20 2
13 Camden County HS (3aaaaa) 'B' 44.26 44.40 1
Boys 4x400 Meter Relay Class AAAAA
============================================================================
State Meet: * 3:13.21 1987 Southwest DeKalb, Southwest DeKalb
R. Hooks, K. Carter, H. Graham, E. Miller
NFHS: ! 3:07.40 1985 , Hawthorne HS
Marsh, Graham, Kelly, Thomas
School Seed Finals H#
============================================================================
1 South Gwinnett HS (8aaaaa) 'A' 3:20.64 3:21.04 1
2 Mill Creek HS (7aaaaa) 'A' 3:23.18 3:21.61 2
3 Grayson High School (8aaaaa) 'A' 3:21.64 3:21.77 1
4 Bradwell Institute (3aaaaa) 'A' 3:24.00 3:21.81 2
5 Brookwood High School (8aaaaa) 'A' 3:19.35 3:23.27 1
6 Norcross High School (7aaaaa) 'A' 3:23.83 3:24.01 2
7 Lowndes County HS (1aaaaa) 'A' 3:26.92 3:26.28 2
8 Valdosta High School (1aaaaa) 'A' 3:25.01 3:26.64 1
9 North Gwinnett HS (7aaaaa) 'A' 3:28.06 3:27.58 2
10 Tift County HS (1aaaa) 'A' 3:32.62 3:29.65 1
11 Mountain View HS (7aaaaa) 'A' 3:31.41 3:32.21 1
12 Bradwell Institute (3aaaaa) 'B' 3:34.80 3:39.10 2
13 Lowndes County HS (1aaaaa) 'B' 3:37.19 3:39.11 2
14 Camden County HS (3aaaaa) 'A' 3:31.32 4:00.28 1
15 Camden County HS (3aaaaa) 'B' 3:38.97 4:33.01 1
Boys High Jump Class AAAAA
=========================================================================
State Meet: * 7-03.50 1983 Dothel Edwards, Cedar Shoals
NFHS: ! 7-05.75 2009 James White, Grandview HS
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Bilal Abdullah Brookwood 6-02.00 6-08.00
2 John Paul Harley North Gwinnett 6-02.00 6-06.00
3 Bailey Vitatoe Brookwood 6-04.00 J6-06.00
4 Anthony Hosendolph Bradwell Institu 6-02.00 6-04.00
5 Shahid Mitchell Norcross 6-04.00 6-02.00
6 Darian Rivera Tift County 5-10.00 J6-02.00
7 Frederick Hill Mountain View 6-00.00 6-00.00
8 Tracy Fisher Central Gwinnett 5-10.00 J6-00.00
9 Michael Cheeks Mill Creek 5-10.00 J6-00.00
10 tramiane trawick Windsor Forest 5-08.00 5-10.00
11 Kentre Jackson Camden County 5-06.00 5-08.00
12 Kynarji Tolbert Tift County 5-10.00 J5-08.00
13 Yardley Payne Valdosta 5-08.00 J5-08.00
Boys Pole Vault Class AAAAA
=========================================================================
State Meet: * 16-00 2007 Cameron Cheek, Mill Creek
NFHS: ! 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield HS
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Matthew Morris Peachtree Ridge 14-00.00 15-02.00
2 Justin Grose Brookwood 14-06.00 14-00.00
3 Christian Wilson Mill Creek 13-06.00 13-06.00
4 Elijah Gregg Parkview 14-00.00 12-06.00
5 Josh Carswell Parkview 12-06.00 J12-06.00
6 Parker Kelley Collins Hill 12-00.00 12-00.00
7 Malik Hargro Meadowcreek 12-00.00 J12-00.00
8 Matt Intili Dacula 12-06.00 J12-00.00
9 Bowen Thornton Tift County 11-06.00 11-06.00
10 Dalton Ellis Tift County 9-00.00 9-06.00
11 Austin Wallace Valdosta 9-00.00 9-00.00
Boys Long Jump Class AAAAA
=========================================================================
State Meet: * 24-06.50 2009 Demar Forbes, M. L. King
NFHS: ! 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare HS
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Tyreek Hill Coffee County 21-10.25 23-10.00
2 Marsalis Jackson Bradwell Institu 22-06.50 23-02.50
3 Curtis Whisby Norcross 21-01.75 23-00.00
4 Dwayne Dash Johnson, Savan 22-04.00 22-11.50
5 Joshua McCullan Bradwell Institu 22-05.00 22-01.50
6 Jacorey Lewis Mill Creek 21-10.50 21-11.50
7 Aaron Taylor Central Gwinnett 21-07.00 21-07.50
8 Devin Monroe Collins Hill 20-08.00 21-03.00
9 Jacque Evangelister Dacula 20-08.50 20-10.00
10 Emmett Doe Meadowcreek 20-11.50 20-07.00
11 Anthony Goins Tift County 20-02.75 20-00.50
12 Edra Gipson Valdosta 20-00.00 20-00.25
Boys Triple Jump Class AAAAA
=========================================================================
State Meet: * 51-07.50 1975 Nate Cooper, Clarke Central
NFHS: ! 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena Muir HS
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Malcom Jackson North Gwinnett 45-09.00 46-10.00
2 J t Tolbert Norcross 45-03.00 46-02.50
3 Devin Monroe Collins Hill 44-04.00 45-06.50
4 Nelson Herring Valdosta 43-00.50 45-04.25
5 Dennis Gillespie Norcross 43-09.00 45-02.25
6 Markell McKee Bradwell Institu 45-06.00 45-01.00
7 Alex Reid Parkview 42-01.00 44-07.75
8 Jahlil Witt Bradwell Institu 42-02.50 44-07.50
9 Kishaun Taylor Colquitt County 44-03.50 44-03.50
10 Kenneth Moore Lowndes County 42-09.50 43-11.75
11 Damien Reynolds Valdosta 43-09.00 43-09.00
12 Keanu Mole Parkview 42-02.50 42-07.50
13 Corbin Mitchell Johnson, Savan 42-06.00 42-03.00
14 Mark Watts South Gwinnett 43-11.75 40-11.75
15 DeAndre Miller Groves 42-02.00 40-09.00
Boys Shot Put Class AAAAA
=========================================================================
State Meet: * 66-07 1966 Chip Kell, Avondale
NFHS: ! 77-00 1979 Michel Carter, Dallas Jefferson HS
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Trevor Joyce Mill Creek 49-10.50 50-07.75
2 Alex Armah Jr. Dacula 50-11.00 48-02.00
3 Durum Alarms Dacula 51-07.00 47-11.75
4 Shaquille Bryant Tift County 45-11.00 47-08.50
5 Jared Munday Brookwood 47-05.00 46-03.00
6 Stacey Wright Lowndes County 43-08.50 43-09.50
7 Kyle Brooks Archer 46-03.50 43-03.50
8 Stacey Daniels Coffee County 43-05.50 42-03.25
9 Erroll Allen North Gwinnett 44-02.00 42-03.00
10 Jamarcus Connally Norcross 45-07.00 41-11.25
11 Maverick Morris Coffee County 43-09.00 41-04.50
12 Devlyn Cousin Camden County 42-09.50 40-11.50
13 Sterling Burns Bradwell Institu 42-08.00 40-05.00
14 Jason Croom Norcross 47-05.50 39-10.25
15 Joseph Patterson Camden County 42-02.00 38-08.50
16 Jamario Stephens Groves 38-00.00 37-06.75
Boys Discus Throw Class AAAAA
=========================================================================
State Meet: * 197-04 2004 Antonio Lamar, Brookwood
NFHS: ! 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista HS
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Shaquille Bryant Tift County 69-00.50 170-08
2 Alex Armah Jr. Dacula 140-06 157-08
3 John Patterson Parkview 138-06 152-08
4 Durum Alarms Dacula 147-09 148-01
5 Robin Ji Brookwood 136-10 141-08
6 Stacey Daniels Coffee County 139-03 140-05
7 Devlyn Cousin Camden County 117-01 137-08
8 Trevor Joyce Mill Creek 142-11 131-08
9 Jamarcus Connally Norcross 122-05 128-11
10 Sterling Burns Bradwell Institu 131-09 127-05
11 Joseph Patterson Camden County 116-05 126-05
12 Cole Harrell Coffee County 127-06 124-03
13 Evan Beamon Johnson, Savan 109-11 116-11
14 Jason Croom Norcross 133-08 113-10