Opening ceremony at Bob Roller Invitational (photos by Dan McCauley)≈
Featured Meets
16th Annual Darlington Cross Country Festival
Darlington High School Rome, GA
Sep 28, 2019
1,562 Total Performances (1,521 GA)
Videos (7)
- Darlington JV Girls
- Darlington JV Boys
- Darlington Varsity Girls
- Darlington Varsity Boys
- Darlington Elementary Co-ed
- Darlington Middle School Girls
- Darlington Middle School Boys
Articles (4)
- Watch The Race Action From Darlington XC Festival
- Wade And Cadeau Win Overall Titles At Darlington
- HS Girls Virtual Meet Of The Darlington XC Festival
- HS Boys Virtual Meet Of The Darlington XC Festival
Elite Performances
Girls (22) | |||||
---|---|---|---|---|---|
3200m | F 1 1st | 12:07.80 | Morgan Grace Sheffield | Great Strides | |
3200m | F 1 2nd | 12:29.85 | Heidi Heppner | Georgia Elite Youth Running Club | |
3200m | F 1 3rd | 12:37.49 | Eva Murphy | Georgia Elite Youth Running Club | |
3200m | F 1 4th | 12:40.44 | Paige Harden | Great Strides | |
3200m | F 1 5th | 12:42.41 | Emily Hohl | Allatoona Junior Bucs | |
3200m | F 1 6th | 12:47.19 | Manon Fiorucci | Great Strides | |
3200m | F 1 7th | 12:55.74 | Jaylyn Rooks | Unattached (Club) | |
3200m | F 1 8th | 13:14.06 | Ava Quinto | Jr Mustangs XC | |
3200m | F 1 9th | 13:15.45 | Erin O'Brien | Brookwood Youth Running | |
3200m | F 1 10th | 13:28.87 | Anna Wickliffe | Westminster School | |
3200m | F 1 11th | 13:30.77 | Carolynn Dooley | Unattached (Club) | |
3200m | F 1 12th | 13:32.87 | Meredith Gaines | Cartersville MS | |
3200m | F 1 13th | 13:34.61 | Nishevitha Suresh | Great Strides | |
3200m | F 1 14th | 13:46.35 | Kaylana Ellis | Cartersville MS | |
3200m | F 1 15th | 13:46.58 | Kate Lewis | Great Strides | |
3200m | F 1 16th | 13:53.23 | Sylvia Beaver | Westminster School | |
3200m | F 1 17th | 13:56.50 | Eva Swales | Walker | |
5000m | F 1 1st | 19:26.88 | Madelynne Cadeau | South Forsyth High School | |
5000m | F 1 2nd | 20:04.42 | Sarah Burwell | Walton High School | |
5000m | F 1 3rd | 20:39.42 | Emma O'Connor | South Forsyth High School | |
5000m | F 1 4th | 20:40.31 | Reese Neumann | Holy Innocents' Episcopal School | |
5000m | F 1 5th | 20:56.96 | Carmel Yonas | South Forsyth High School | |
Boys (25) | |||||
3200m | F 1 1st | 11:10.38 | Hayden Nicholason | Great Strides | |
3200m | F 1 2nd | 11:10.42 | Reid Latimer | Great Strides | |
3200m | F 1 3rd | 11:19.54 | Kadin McAlister | Brookwood Youth Running | |
3200m | F 1 4th | 11:30.42 | Liam Nicholason | Great Strides | |
3200m | F 1 5th | 11:42.13 | Ben Owens | Saint Mary's Catholic School | |
3200m | F 1 6th | 11:43.57 | Ian Vinson | Great Strides | |
3200m | F 1 7th | 11:45.41 | Ryan Johnson | Cartersville MS | |
3200m | F 1 8th | 11:53.78 | Uriel Guzman | Cedartown Middle School | |
3200m | F 1 9th | 11:56.34 | Liam McCarthy | Atlanta Track Club | |
3200m | F 1 10th | 12:02.77 | Malachi Vosburgh | Cartersville MS | |
3200m | F 1 11th | 12:05.25 | Will Booker | Atlanta Track Club | |
3200m | F 1 12th | 12:06.30 | Seth Grogan | Cherokee Youth Track | |
3200m | F 1 13th | 12:07.52 | Ben Winn | Great Strides | |
3200m | F 1 14th | 12:15.34 | Adam Zorko | Great Strides | |
3200m | F 1 15th | 12:17.43 | Samuel Comsudes | Atlanta Track Club | |
3200m | F 1 16th | 12:17.54 | Esfan Daya | Westminster School | |
3200m | F 1 17th | 12:18.32 | Josh Hernandez | Rome MS | |
3200m | F 1 18th | 12:19.07 | Maddox Pyle | Darlington School | |
3200m | F 1 19th | 12:23.11 | Tyler Robinson | Westminster School | |
3200m | F 1 20th | 12:24.81 | Critton Grearhart | Cass MS | |
3200m | F 1 21st | 12:26.15 | Brett Maguire | Walker | |
3200m | F 1 22nd | 12:28.38 | Tommy Cowan | Darlington School | |
3200m | F 1 23rd | 12:29.81 | Gavin Miles | Holy Innocents' Episcopal School | |
5000m | F 1 1st | 15:57.27 | Devin Wade | Whitefield Academy | |
5000m | F 1 2nd | 16:31.05 | Brennan Bower | South Forsyth High School |
2019 IAAF World Championships
Khalifa Stadium Doha, QAT
Sep 27, 2019 Oct 6, 2019
1,196 Total Performances (5 GA)
Photo Albums (1)
Articles (2)
- Michael Cherry Anchors Mixed 4x4 To World Record & Gold
- Continually Improving, Hanna Green Is Ready For Doha
Elite Performances
No elite performances.
FLRUNNERS.COM INVITATIONAL 20
Holloway Park Lakeland, FL
Sep 27, 2019 Sep 28, 2019
3,398 Total Performances (125 GA)
Photo Albums (3)
- FLRUNNERS.COM INVITATIONAL 20 by Jason Byrne
- FLRUNNERS.COM INVITATIONAL 20 by Adair Lyden
- FLRUNNERS.COM INVITATIONAL 20 by DigitalPixel
Videos (21)
- MileSplit LIVE: FL Runners Invite Storylines
- Ormsby Surprised Herself With Her Stellar ROC Performance
- Cloud Pushed the ROC Pack From the Gun
- Geiger Drops Another Course Record of 15:39
- McNatt Cruises to New Course Record of 17:19
- Boys Race of Champions
- Girls Race of Champions
- Boys Invitational
- Girls Invitational
- Boys Unseeded
Articles (9)
- Belen Wins 8th ROC Title, Geiger Captures New CR at FLR20
- Behind the Lens: flrunners.com Invitational Photos
- Spectator Info Hub: flrunners.com Invitational 20
- flrunners.com Invite Races To Be Named After Jason Byrne
- MileSplit LIVE: Juicy Storylines For The FL Runners Invite
- Individual & Team Breakdown for All FLR20 Races
Elite Performances
Girls (9) | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000m | F 1 28th | 19:57.89 | Reese Saddler | Brookwood | |
5000m | F 1 3rd | 20:14.20 | Faith Bobak | Lyndon Academy | |
5000m | F 1 4th | 20:17.00 | Katelynn Dollar | Lyndon Academy | |
5000m | F 1 35th | 20:25.36 | Isabelle Hahn | Mill Creek High School | |
5000m | F 1 36th | 20:26.00 | Edith Kahiga | Mill Creek High School | |
5000m | F 1 40th | 20:35.87 | Andrea Montes | Mill Creek High School | |
5000m | F 1 47th | 20:50.14 | Allie Wardle | Brookwood | |
5000m | F 1 49th | 20:50.70 | Emma Ingalls | Brookwood | |
5000m | F 1 50th | 20:51.95 | Emily Thisdale | Brookwood | |
Boys (4) | |||||
5000m | F 1 13th | 16:23.89 | Brian Pelland | Mill Creek High School | |
5000m | F 1 16th | 16:25.63 | Will Bray | Brookwood | |
5000m | F 1 26th | 16:35.56 | Luke McNeil | Brookwood | |
5000m | F 1 39th | 16:51.25 | Seth Wheeler | Brookwood |
36th Annual Greensboro XC Invitational
Hagan Stone Park Pleasant Garden, NC
Sep 28, 2019
1,276 Total Performances (0 GA)
Photo Albums (1)
Videos (7)
- Girls Championship
- Girls JV
- Boys Invitational
- Girls Developmental
- Girls Invitational
- Boys Championship
- Boys Developmental
Articles (4)
- Who Were The Fastest Teams From The Weekend?
- Greensboro XC Invitational Photos By Jeff Sides
- Girls Virtual Meet: 36th Greensboro Invitational
- Boys Virtual Meet: 36th Greensboro Invitational
Elite Performances
No elite performances.
Southern Georgia XC Championship
Jeff Davis MS Hazlehurst, GA
Sep 25, 2019
1,121 Total Performances
Elite Performances
Boys (4) | |||||
---|---|---|---|---|---|
3200m | F 1 1st | 11:16.82 | Tyler Phillips | South Effingham MS | |
3200m | F 1 2nd | 11:41.39 | Sawyer McGinnis | Crisp County MS | |
3200m | F 1 3rd | 12:08.42 | Memphis Rich | Richmond Hill Middle School | |
3200m | F 1 4th | 12:08.48 | Pierce Parlor | Jeff Davis MS |
Ocean State Invitational
Goddard Park East East Greenwich, RI
Sep 27, 2019 Sep 28, 2019
3,018 Total Performances (14 GA)
Articles (1)
Elite Performances
Girls (1) | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000m | F 1 8th | 20:49.33 | Tristen Crosby | Bleckley County High School |
More Meets
MCSD Meet for September 24, 2019
Kinnett Stadium Columbus, Ga
Sep 24, 2019
584 Total Performances
Elite Performances
No elite performances.
Apple Hawkins Invite
Apalachee HS Winder, GA
Sep 28, 2019
514 Total Performances
Elite Performances
Girls (3) | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000m | F 1 1st | 19:39.50 | Ashley Thompson | Gainesville High School | |
5000m | F 1 2nd | 19:48.00 | Ashley Sosa | Gainesville High School | |
5000m | F 1 3rd | 20:38.20 | Karsyn Rodney | Dacula | |
Boys (2) | |||||
5000m | F 1 1st | 16:27.30 | Ben Butcher | Dacula | |
5000m | F 1 2nd | 16:39.90 | Thomas Hotard | Habersham Central High School |
The Rock Ranch Invitational
The Rock Ranch Yatesville, GA
Sep 26, 2019
481 Total Performances
Elite Performances
Girls (1) | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000m | F 1 1st | 20:06.62 | Laney Doster | Jones County High School | |
Boys (1) | |||||
5000m | F 1 1st | 16:43.56 | Kyle Harkabus | East Coweta |
Buford Invitational 2019
Buford High School Buford, GA
Sep 25, 2019
479 Total Performances
Elite Performances
Girls (1) | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000m | F 1 1st | 20:22.50 | Madison Watts | Mountain View HS |
Wesleyan Middle School Meet #2
Wesleyan School Norcross, GA
Sep 26, 2019
461 Total Performances
Elite Performances
No elite performances.
Raider Invitational
Savannah Christian School Savannah, GA
Sep 24, 2019
440 Total Performances
Elite Performances
Girls (2) | |||||
---|---|---|---|---|---|
3200m | F 1 1st | 13:50.29 | Eva Beauchamp | Savannah Country Day School | |
5000m | F 1 1st | 20:50.28 | Kendall Lynes | Savannah Christian Prep | |
Boys (1) | |||||
3200m | F 1 1st | 11:43.46 | John Dodson | St. James Catholic School |
Bob Roller HS/MS Invitational
Lamar Murphy Park Jefferson, GA
Sep 28, 2019
355 Total Performances
Elite Performances
Girls (7) | |||||
---|---|---|---|---|---|
3200m | F 1 1st | 13:18.81 | Isabella Pacheco | Summerour Middle School | |
3200m | F 1 2nd | 13:28.13 | Courtney Cameron | East Jackson MS | |
5000m | F 1 1st | 18:39.01 | Katherine (Katy) Earwood | Evans High School | |
5000m | F 1 2nd | 19:09.36 | Madison Kennedy | Evans High School | |
5000m | F 1 3rd | 19:46.42 | Simone Rojas | Evans High School | |
5000m | F 1 4th | 20:09.82 | Luna McCauley | Paideia | |
5000m | F 1 5th | 20:47.00 | Megan Walter | Paideia | |
Boys (9) | |||||
3200m | F 1 1st | 11:47.96 | Sawyer Cripps | Evans MS | |
3200m | F 1 2nd | 12:03.26 | Carlos Sanchez | East Jackson MS | |
3200m | F 1 3rd | 12:14.33 | Glenn Graves | Evans MS | |
3200m | F 1 4th | 12:17.80 | Cole Harper | Paideia | |
3200m | F 1 5th | 12:18.80 | Anthony Escalera | Evans MS | |
5000m | F 1 1st | 15:07.51 | Graham Blanks | Athens Academy | |
5000m | F 1 2nd | 16:18.55 | Jonathan Greene | Evans High School | |
5000m | F 1 3rd | 16:34.73 | Evan Prince | Tallulah Falls | |
5000m | F 1 4th | 16:59.99 | Elijah McCauley | Paideia |
Athens Academy MS Home Meet 2
Athens Academy Watkinsville, GA
Sep 26, 2019
383 Total Performances
Elite Performances
No elite performances.
Redskin XC Invitational
Social Circle High School Social Circle, GA
Sep 26, 2019
315 Total Performances
Elite Performances
No elite performances.
Marion Co. XC Invitational
Marion County HS Buena Vista, Ga
Sep 28, 2019
303 Total Performances
Elite Performances
No elite performances.
Mill Springs Academy Meet #2
Mill Springs Academy Alpharetta, GA
Sep 26, 2019
291 Total Performances
Elite Performances
No elite performances.
APS Series-4
Grant Park Atlanta, Ga
Sep 25, 2019
204 Total Performances
Photo Albums (1)
Elite Performances
No elite performances.
Westminster School XC Home Meet #2
The Westminster Schools XC Course Atlanta, GA
Sep 24, 2019
220 Total Performances
Elite Performances
Girls (4) | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000m | F 1 1st | 19:19.00 | Mira Srinivasa | Westminster School | |
5000m | F 1 2nd | 20:03.00 | Elle Mezzio | Riverwood International Charter School | |
5000m | F 1 3rd | 20:13.00 | Alexa Hoppenfeld | Riverwood International Charter School | |
5000m | F 1 4th | 20:57.00 | Palmer Walstad | Westminster School |
Kona Ice Trinity XC Fall Classic
Trinity Christian School - Sharpsburg, GA Sharpsburg, GA
Sep 28, 2019
247 Total Performances (234 GA)
Elite Performances
Girls (1) | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000m | F 1 2nd | 19:32.06 | Sovi Wellons | The Heritage School |
Battle of the Knights
St. Francis High School Alpharetta, GA
Sep 25, 2019
237 Total Performances
Elite Performances
No elite performances.
Forsyth County MS XC Invitational
Vickery Creek MS Cumming, GA
Sep 26, 2019
230 Total Performances
Elite Performances
No elite performances.
Hall County Championships
North Hall Community Center Gainesville, GA
Sep 26, 2019
203 Total Performances
Elite Performances
Girls (1) | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000m | F 1 1st | 19:56.00 | Caylee Wagner | North Hall | |
Boys (2) | |||||
5000m | F 1 1st | 16:37.70 | Andrew Jones | North Hall | |
5000m | F 1 2nd | 16:54.80 | Luke Gaddis | Chestatee |
Douglas County Cross Country Championship
Clinton Farms Western Douglas County, Ga
Sep 26, 2019
165 Total Performances
Elite Performances
Girls (5) | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000m | F 1 1st | 18:19.13 | McKenna Croft | Douglas County | |
5000m | F 1 2nd | 20:20.78 | Jazzmin Taylor | Alexander | |
5000m | F 1 3rd | 20:26.51 | Kennedy R Crawford | Alexander | |
5000m | F 1 4th | 20:46.84 | Frances Butts | Chapel Hill High School | |
5000m | F 1 5th | 20:53.31 | Alexia Allen | New Manchester High School | |
Boys (2) | |||||
5000m | F 1 1st | 16:50.90 | Amir Dayal | Alexander | |
5000m | F 1 2nd | 16:58.48 | Kaden Harris | Alexander |
Galloway MS Meet (MAAC only Schools)
The Galloway Schools Athletic Fields Atlanta, GA
Sep 26, 2019
191 Total Performances
Elite Performances
No elite performances.
Martha Puckett Middle School Meet
Wayne County HS XC Jesup, GA
Sep 24, 2019
160 Total Performances
Elite Performances
Girls (1) | |||||
---|---|---|---|---|---|
3200m | F 1 1st | 13:37.81 | Molly Smith | Waycross MS | |
Boys (4) | |||||
3200m | F 1 1st | 11:51.96 | Peyton Chambless | Brantley Co. MS | |
3200m | F 1 2nd | 11:56.84 | Eli Wolfe | Pierce County MS | |
3200m | F 1 3rd | 12:08.27 | Juan Rameriz | Appling County MS | |
3200m | F 1 4th | 12:12.52 | Alan Rameriz | Appling County MS |
McCallie Cross Country Invitational
Woodland Park Baptist Church Chattanooga, TN
Sep 28, 2019
383 Total Performances (94 GA)
Photo Albums (1)
Videos (3)
- McCallie Invitational Varsity Boys Winner
- McCallie Invitational Varsity Girls Winner
- McCallie Invitational Varsity Girls Winner
Elite Performances
No elite performances.
Denmark Dual
Chattahoochee Point Park Suwanee, GA
Sep 26, 2019
109 Total Performances
Elite Performances
Girls (2) | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000m | F 1 1st | 20:49.75 | Jade Lopez | Denmark High School | |
5000m | F 1 2nd | 20:56.87 | Meleah Lockwood | Lambert HS | |
Boys (3) | |||||
5000m | F 1 1st | 16:32.13 | Karthik Kochuparambil | Denmark High School | |
5000m | F 1 2nd | 16:36.69 | Ethan Ashley | Denmark High School | |
5000m | F 1 3rd | 16:44.78 | Colin Chapman | Lambert HS |
Rock Springs Christian Academy
Liberty Hill Ranch Milner, GA
Sep 28, 2019
129 Total Performances (125 GA)
Elite Performances
Girls (1) | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000m | F 1 1st | 20:22.30 | Mackenzie Mayer | Konos Academy |
2019 Carney Classic Invitational
Lake Chatuge Course Hayesville, NC
Sep 26, 2019
412 Total Performances (116 GA)
Elite Performances
Girls (1) | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000m | F 1 1st | 20:12.80 | Zoe Sanchez | Union County HS |
DEKALB COUNTY JV CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS
Druid Hills MS Decatur, GA
Sep 26, 2019
110 Total Performances
Elite Performances
No elite performances.
Willie Laster Invitational
Albany State Albany, GA
Sep 28, 2019
130 Total Performances (105 GA)
Elite Performances
No elite performances.
DEKALB COUNTY REGULAR SEASON MEET 6
Arabia Mountain Course Lithonia, GA
Sep 24, 2019
101 Total Performances
Elite Performances
No elite performances.
Queen City Invitational
McAlpine Greenway Park Charlotte, NC
Sep 27, 2019
635 Total Performances (89 GA)
Elite Performances
No elite performances.
Clayton Cross Country Series #1
Mundy's Mill High School Jonesboro, GA
Sep 24, 2019
87 Total Performances
Elite Performances
No elite performances.
Clayton State Cross Country Challenge
Clayton State Morrow, GA
Sep 27, 2019
74 Total Performances
Elite Performances
No elite performances.
Rick Boulis Invitational
Wood Park (formerly Heritage) Madison, GA
Sep 28, 2019
71 Total Performances
Elite Performances
No elite performances.
The Hebron Lions Showcase Invitational
Hebron Christian XC Course Dacula, GA
Sep 28, 2019
56 Total Performances
Elite Performances
Girls (2) | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000m | F 1 1st | 19:09.21 | Reagan Mahoney | Atlanta International School | |
5000m | F 1 2nd | 19:15.35 | Cara Joyce | Atlanta International School |
South Metro Classic #4
Westlake HS Atlanta, GA
Sep 24, 2019
65 Total Performances (54 GA)
Elite Performances
No elite performances.
UWG Home Cross Country Invitational
UWG Carrollton, GA
Sep 27, 2019
74 Total Performances (52 GA)
Elite Performances
No elite performances.
4th Annual Walker Co. XC Championship
LaFayette High School LaFayette, GA
Sep 24, 2019
67 Total Performances (46 GA)
Elite Performances
Girls (1) | |||||
---|---|---|---|---|---|
5000m | F 0 1st | 19:58.00 | Gracie O'Neal | Gordon Lee High School |
Frank Horton "Night" Invitational
Shelby Farms Park Memphis, TN
Sep 27, 2019 Sep 28, 2019
728 Total Performances (0 GA)
Videos (2)
Articles (1)
Elite Performances
No elite performances.
Baker County Run to the River 5K (Newton, GA)
Baker County Middle/High School Newton, GA
Sep 28, 2019
35 Total Performances
Elite Performances
No elite performances.
2019 Maryville College Invitational
Maryville College Maryville, TN
Sep 28, 2019
73 Total Performances (23 GA)
Elite Performances
No elite performances.
Sewanee Invitational
Sewanee Golf Course Sewanee, TN
Sep 28, 2019
43 Total Performances (10 GA)
Elite Performances
No elite performances.
Craig Speziale Invitational
Ponte Vedra HS Track Ponte Vedra Beach, FL
Sep 28, 2019
678 Total Performances (1 GA)
Elite Performances
No elite performances.
Greenwave Invitational (Cancelled??)
Spencer HS Columbus, GA
Sep 28, 2019
Elite Performances
No elite performances.
Hurry Back Invitational
Gilmer County HS , Ga
Sep 24, 2019
Elite Performances
No elite performances.
Rangers XC Invitational
Frogtown Trail Cumming, GA
Sep 28, 2019
Elite Performances
No elite performances.
Piedmont Cross Country Challenge
Athens Academy Watkinsville, GA
Sep 28, 2019
Elite Performances
No elite performances.
Rock Springs Christian Academy
Liberty Hill Ranch Milner, GA
Sep 26, 2019
Elite Performances
No elite performances.
Ram Invitational (cancelled)
Monsignor Donovan Catholic Athens, GA
Sep 28, 2019
Elite Performances
No elite performances.
18th Annual Tift Invitational
Abraham Baldwin Agricultural College Tifton, GA
Sep 28, 2019
Elite Performances
No elite performances.