Georgia HS and MS Track and Field Week in Review

Featured Meets

Bojangles Track & Field Classic

Spring Valley High School Columbia, SC
Apr 13, 2018 Apr 14, 2018
3,002 Total Performances (101 GA)

Photo Albums (4)

Videos (255)

Articles (41)

Elite Performances

Girls (5)
800m F 1 1st 2:11.97 Anna Marian Block Athens Academy
800m F 1 2nd 2:13.60 Emoni Coleman Miller Grove High School
Mile F 5 10th 5:15.32 Madelynne Cadeau South Forsyth High School
4x800m F 3 1st 9:26.56 South Forsyth High School
TJ F 5 1st 38-9 Jasmine Barrow Athens Academy
Boys (14)
100m F 2 3rd 10.51 Seth Holloway Fayette County
100m p 1 2nd 10.56 Seth Holloway Fayette County
200m F 1 2nd 21.23 Seth Holloway Fayette County
200m F 1 6th 21.76 Trey Johnson Fayette County
200m p 1 2nd 21.65 Seth Holloway Fayette County
200m p 1 10th 21.96 Trey Johnson Fayette County
400m F 12 1st 47.26 Trey Johnson Fayette County
400m F 11 2nd 49.37 Josh Dupree Fayette County
3200m F 1 14th 9:38.19 Graham Blanks Athens Academy
4x100m F 8 2nd 41.68 Fayette County
4x400m F 7 1st 3:16.09 Fayette County
4x800m F 3 5th 8:01.38 Grayson High School
PV F 1 6th 15-0 Brian Hauch Parkview High School
S F 1 1st 67-3.5 LenNeth Whitehead Athens Academy

Athens City-Area Championships

North Oconee HS Bogart, GA
Apr 11, 2018
332 Total Performances

Elite Performances

Girls (5)
100m F 2 1st 12.08 Sheleah Harris North Oconee
200m F 3 1st 24.83 Sheleah Harris North Oconee
800m F 2 1st 2:14.92 Anna Marian Block Athens Academy
3200m F 1 1st 11:14.67 Nicole Pachuta Oconee County High School
TJ F 1 1st 39-2.5 Jasmine Barrow Athens Academy
Boys (4)
800m F 2 1st 1:56.29 Alex Thomas North Oconee
800m F 2 2nd 1:57.15 Wesley John Oconee County High School
1600m F 1 1st 4:23.12 Alex Thomas North Oconee
S F 1 1st 61-0.5 LenNeth Whitehead Athens Academy

The Outback Steakhouse Eagle's Landing Region Tuneup

Eagle\'s Landing High School McDonough, GA
Apr 13, 2018
904 Total Performances

Photo Albums (1)

Videos (25)

Articles (1)

Elite Performances

Girls (14)
100m F 7 1st 12.11 Miriam Waters Woodward Academy
100m F 7 2nd 12.20 Phoenix Armstead Buford High School
200m F 6 1st 24.04 Kimberly Harris Buford High School
200m F 6 2nd 24.42 Alexa Rossum Buford High School
200m F 6 3rd 24.88 Trinity Rossum Buford High School
300H F 4 1st 43.58 Faith McDowell Stockbridge High School
300H F 4 2nd 45.35 Jayda Burkett Union Grove
4x100m F 4 1st 46.82 Stockbridge High School
4x100m F 4 2nd 47.73 Buford High School
HJ F 1 1st 5-4 Jada Blanton Luella High school
TJ F 1 1st 36-10 Jada Grant LaGrange
TJ F 1 2nd 36-8 Savannah Simms Woodward Academy
TJ F 1 3rd 36-4 Angelia Allen Eagle's Landing High School
D F 1 1st 126-6 Kamaria Horton Eagle's Landing High School
Boys (9)
400m F 7 1st 48.90 Yvner Frederic Locust Grove High School
400m F 7 2nd 48.91 Issac Teasley Riverside Military Academy
800m F 5 1st 1:56.68 Zack Burnett Union Grove
110H F 5 1st 14.49 Latrell Murray Luella High school
300H F 5 1st 38.78 Aj Hale Sandy Creek
300H F 5 2nd 39.07 Antaures Jackson Eagle's Landing High School
HJ F 1 1st 6-6 Torenio Davis Bleckley County High School
HJ F 1 2nd 6-6 Sultan Simms Woodward Academy
TJ F 1 1st 45-0 Nicolas Toomer Sandy Creek

McEachern Invitational

McEachern High School Powder Springs, GA
Apr 14, 2018
902 Total Performances

Photo Albums (1)

Articles (1)

Elite Performances

Girls (27)
100m F 6 1st 12.11 Jataria Jackson Rome High School
100m F 6 2nd 12.14 Kennedy Price Westlake
100m F 6 3rd 12.17 Tamiya Roberts McEachern High School
100m F 6 4th 12.25 Erefa Ewo Westlake
200m F 6 1st 24.75 Nilaja Florence McEachern High School
400m F 6 1st 56.95 Kyndall Hudson Kennesaw Mountain
800m F 3 1st 2:15.86 Reagan Mahoney Atlanta International School
800m F 3 2nd 2:17.10 Ilene Soleyn Chapel Hill High School
800m F 3 3rd 2:17.41 Riley Perlakowski Harrison High School
800m F 3 4th 2:17.63 Kira Stanley Harrison High School
1600m F 2 1st 5:03.80 Reagan Mahoney Atlanta International School
100H F 3 1st 14.94 Trinity Williams Westlake
300H F 4 1st 44.02 kylan rice Campbell High School
300H F 4 2nd 44.67 Trinity Williams Westlake
300H F 4 3rd 45.31 Keyara Robinson Hiram High School
4x100m F 5 1st 47.26 Westlake
4x100m F 5 2nd 47.99 Campbell High School
HJ F 1 1st 5-6 Alana Simpson Harrison High School
LJ F 1 1st 19-1 Kennedy Simon Westlake
LJ F 1 2nd 18-0.5 Kayla Alexander Chapel Hill High School
TJ F 1 1st 36-2.5 Keyara Robinson Hiram High School
TJ F 1 2nd 36-1.5 Aalayla Farr Pebblebrook High School
PV F 1 1st 12-6 Ariel Arbiv The Weber School
PV F 1 2nd 12-0 MacKenzie Gignilliat Walker
PV F 1 3rd 11-9 Payton Phillips Carrollton High School
PV F 1 4th 11-0 Rachael Gould Kennesaw Mountain
D F 1 1st 122-11 Kassidy Amerson-Fox Chapel Hill High School
Boys (15)
100m F 6 1st 10.37 Sterling Warner Archer HS
100m F 6 2nd 10.72 Christian Royalston Langston Hughes HS
200m F 6 1st 21.78 Sterling Warner Archer HS
400m F 6 1st 49.11 Robbie Ruppel Alpharetta
400m F 6 2nd 49.30 Shawn Langley Chapel Hill High School
400m F 6 3rd 49.33 Andre Valcin Mill Creek High School
110H F 4 1st 14.66 Rainey Anderson Westlake
110H F 4 2nd 14.66 Chidi Okebalama Archer HS
300H F 5 1st 38.85 Chidi Okebalama Archer HS
4x100m F 5 1st 41.88 Chapel Hill High School
4x100m F 5 2nd 41.90 Alpharetta
4x800m F 2 1st 8:04.24 Archer HS
TJ F 1 1st 45-5.5 Jordan Jones Hiram High School
PV F 1 1st 14-5 Adam Keller Mountain View HS
D F 1 1st 162-10 Jamal Ellis Alpharetta

Patriots Region Tune-Up

Heritage HS Conyers, GA
Apr 10, 2018
961 Total Performances

Elite Performances

Girls (15)
400m F 8 1st 57.82 Imani Flanagan Rockdale Co.
1600m F 1 1st 5:07.35 Reese Rathur Druid Hills
100H F 4 1st 14.42 Darci Khan Stockbridge High School
300H F 4 1st 44.94 Darci Khan Stockbridge High School
4x100m F 4 1st 46.66 MLK
4x100m F 4 2nd 46.74 Stockbridge High School
4x100m F 4 3rd 47.64 Stephenson High School
HJ F 1 1st 5-5 Imani Flanagan Rockdale Co.
LJ F 1 1st 18-9.5 Simone Harper Stephenson High School
LJ F 1 2nd 18-1.5 Alexia Boyd Heritage High School
LJ F 1 3rd 17-10.5 Jayla Neal Stephenson High School
LJ F 1 4th 17-8 Bryson Wilson Heritage High School
TJ F 1 1st 37-6.5 Titilayo Akporido Rockdale Co.
TJ F 1 2nd 37-6.25 Annalesia Law Rockdale Co.
S F 1 1st 40-7 Camille Saunders Heritage High School
Boys (13)
200m F 12 1st 21.96 Tyriq Hussie Newnan High School
400m F 10 1st 48.70 Ja'Shaun Poke Dutchtown High School
400m F 10 2nd 48.81 Malik Hussie Newnan High School
400m F 10 3rd 49.11 Kameron Jones Dutchtown High School
400m F 10 4th 49.28 Chuck Shawn Collins Miller Grove High School
400m F 10 5th 49.30 Bradley Favors Stephenson High School
400m F 10 6th 49.46 Jordan Sessom Stephenson High School
110H F 5 1st 14.43 Jordan Young Heritage High School
110H F 5 2nd 14.56 Azeez Akindele Heritage High School
4x100m F 4 1st 41.86 Dutchtown High School
LJ F 1 1st 22-6 Devron Harper Heritage High School
TJ F 1 1st 47-5.25 Benjamin Okafor Elite Scholars Academy
TJ F 1 2nd 45-0.25 Jalen Giles Heritage High School

Cobb County JV Championship Meet

Lassiter High School Marietta, GA
Apr 11, 2018 Apr 12, 2018
1,002 Total Performances

Elite Performances

Girls (2)
LJ F 1 1st 17-10 Ashton Lindley Campbell High School
LJ F 1 2nd 17-6 Synclair Savage North Cobb Christian

More Meets

Etowah Invitational

Etowah HS Woodstock, GA
Apr 14, 2018
816 Total Performances

Elite Performances

Girls (6)
100m F 8 1st 12.15 Macy White River Ridge HS
200m F 8 1st 24.79 Macy White River Ridge HS
100H F 5 1st 14.83 Damilola Shodeinde Wheeler High School
100H F 5 2nd 14.87 Gracie McBride North Hall
PV F 1 1st 10-8 Savannah Devine Cherokee
S F 1 1st 38-2.5 Hannah Jackson Kell High School
Boys (10)
100m F 8 1st 10.46 Javaughn Moore Wheeler High School
100m F 8 2nd 10.68 Ebony Jackson Kell High School
100m F 8 3rd 10.73 Silas Robinson East Paulding High School
200m F 8 1st 21.22 Javaughn Moore Wheeler High School
200m F 8 2nd 21.60 Silas Robinson East Paulding High School
400m F 7 1st 49.26 Kameron Schofield Sequoyah High School
110H F 5 1st 13.93 Myles Marshall Lassiter High School
300H F 6 1st 38.99 Myles Marshall Lassiter High School
HJ F 1 1st 6-8 Rashan Alkins North Cobb High School
PV F 1 1st 14-0 Cayden Rechsteiner Etowah

Coastal Electric Cooperative JV Championships (+Steeplechase)

Richmond Hill HS Richmond Hill, GA
Apr 11, 2018
909 Total Performances (873 GA)

Elite Performances

Girls (1)
D F 1 1st 120-10.5 Javonna Johnson Liberty County
Boys (1)
PV F 1 1st 14-4 Matthew Burnham Effingham County

Spartan Classic

Greater Atlanta Christian School Norcross, GA
Apr 13, 2018
660 Total Performances

Elite Performances

Girls (25)
100m F 1 1st 12.21 Queen Couch Maynard H. Jackson High School
100m F 1 2nd 12.22 Nia Brown Greater Atlanta Christian
200m F 1 1st 24.55 Nykah Smith Maynard H. Jackson High School
200m F 1 2nd 24.65 Niya Benton- Andrews Maynard H. Jackson High School
400m F 1 1st 56.22 Nykah Smith Maynard H. Jackson High School
400m F 1 2nd 57.21 Niya Benton- Andrews Maynard H. Jackson High School
100H F 1 1st 13.98 Jasmine Jones Greater Atlanta Christian
100H F 1 2nd 14.47 Jada Jones Greater Atlanta Christian
100H F 1 3rd 14.88 Ryah Jackson Maynard H. Jackson High School
300H F 1 1st 43.63 Jasmine Jones Greater Atlanta Christian
300H F 1 2nd 44.85 Morgan Iverson Mill Creek High School
300H F 1 3rd 44.86 Chloe Fair Greater Atlanta Christian
300H F 1 4th 44.91 China Waldorf Maynard H. Jackson High School
300H F 1 5th 45.31 Ryah Jackson Maynard H. Jackson High School
4x100m F 1 1st 46.83 Greater Atlanta Christian
4x100m F 1 2nd 47.09 Maynard H. Jackson High School
HJ F 1 1st 5-4 Taniyah Worth Flowery Branch
HJ F 1 1st 5-4 Danielle Shipp Greater Atlanta Christian
LJ F 1 1st 19-5.5 Jasmine Jones Greater Atlanta Christian
LJ F 1 2nd 18-6 Meagan Lynch Wesleyan School
LJ F 1 3rd 18-1 Carlie Turner Brookwood
LJ F 1 4th 17-8.5 Jordan Pringle Parkview High School
TJ F 1 1st 39-2 Morgan Bentley Brookwood
TJ F 1 2nd 38-11.2 Adiyah Warner Brookwood
PV F 1 1st 12-0 Kelsey Worthington North Gwinnett
Boys (8)
200m F 1 1st 21.02 Justin Long Parkview High School
200m F 1 2nd 21.45 Nicholas Ramey Brookwood
400m F 1 1st 47.69 Nicholas Ramey Brookwood
800m F 1 1st 1:56.70 Kai Brickey Collins Hill High School
110H F 1 1st 14.67 Nasir Christian North Gwinnett
4x100m F 1 1st 41.73 Parkview High School
LJ F 1 1st 22-9.5 Matthew Chavers Parkview High School
TJ F 1 1st 46-4.5 Khalil Hasan Brookwood

Wildcat MS Invitational

Chapel Hill High School Douglasville, GA
Apr 14, 2018
613 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Marist Home Meet #2

Marist HS Atlanta, GA
Apr 11, 2018
511 Total Performances

Elite Performances

Girls (5)
800m F 3 1st 2:18.65 Annie Gallagher Milton High School
1600m F 2 1st 5:14.33 Nyah Hernandez Milton High School
PV F 1 1st 12-10.25 Ariel Arbiv The Weber School
PV F 1 2nd 12-0 Anais Marenco Marist
D F 1 1st 138-6 Janae Profit St. Pius X
Boys (7)
800m F 4 1st 1:56.46 Sam Bowers Milton High School
800m F 4 2nd 1:57.08 Griffin McCauley Paideia
800m F 4 3rd 1:57.84 Leif Andersen Marist
LJ F 1 1st 22-7 Matthew Harris St. Pius X
PV F 1 1st 14-4.25 Matthew Mazzacano Milton High School
D F 1 1st 181-4.25 Tanner Duffin St. Pius X
S F 1 1st 59-6.5 Tanner Duffin St. Pius X

Personal Touch Collision Apex Invite (+Steeplechase)

Richmond Hill HS Richmond Hill, GA
Apr 10, 2018
614 Total Performances (542 GA)

Elite Performances

Girls (1)
D F 1 1st 120-10.5 Javonna Johnson Liberty County
Boys (1)
PV F 1 1st 14-4 Matthew Burnham Effingham County

Mount Pisgah Home Meet #2

Mt. Pisgah Christian School Johns Creek, GA
Apr 12, 2018
494 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
S F 1 1st 44-4.5 Kori McDaniel St. Francis
Boys (1)
100m F 5 1st 10.67 Kai Williams Mount Pisgah Christian School

Varsity All Comers Last Chance Meet @ Mill Creek High School

Mill Creek High School Hoschton, GA
Apr 12, 2018
393 Total Performances

Elite Performances

Girls (9)
200m F 3 1st 24.66 Jazmine Hobson Shiloh High School
300H F 2 1st 45.86 Morgan Iverson Mill Creek High School
4x100m F 2 1st 47.36 Shiloh High School
HJ F 1 1st 5-4 Ronje Williams Shiloh High School
LJ F 1 1st 17-9 Ronje Williams Shiloh High School
TJ F 1 1st 37-7 Paityn House Peachtree Ridge High School
TJ F 1 2nd 36-10 Jazmine Hobson Shiloh High School
TJ F 1 3rd 36-2 Nya Lakin Mill Creek High School
D F 1 1st 130-3 Elsie Igberaese Dacula
Boys (10)
200m F 3 1st 21.79 Terell Smith South Gwinnett
200m F 3 2nd 21.90 Cameron Price Mill Creek High School
400m F 3 1st 48.29 Cameron Price Mill Creek High School
400m F 3 2nd 48.34 Trenton Jones Dacula
400m F 3 3rd 49.31 DeAndre Athias Shiloh High School
400m F 3 4th 49.42 Andre Valcin Mill Creek High School
400m F 3 5th 49.49 Christopher Scott Dacula
110H F 2 1st 14.39 Julian Martin-Rogers Mill Creek High School
110H F 2 2nd 14.69 Dakota Thomas Shiloh High School
S F 1 1st 51-7 Antoine Perry Franklin County High School

Centennial Home Meet #4

Centennial HS Roswell, GA
Apr 11, 2018
459 Total Performances

Elite Performances

Girls (3)
200m F 8 1st 24.68 Jadaja Baxter Riverwood International Charter School
LJ F 1 1st 18-11 Jadaja Baxter Riverwood International Charter School
S F 1 1st 38-2 Kali Terza Etowah
Boys (1)
HJ F 1 1st 6-8 Pache' Caldwell Riverwood International Charter School

2nd Annual Did You Run Over Spring Break? Invitational

John's Creek HS Johns Creek, GA
Apr 11, 2018
423 Total Performances

Elite Performances

Girls (3)
LJ F 1 1st 17-8.5 Laney Kronz Forsyth Central
PV F 1 1st 11-2 Makayla Wood Johns Creek HS
D F 1 1st 128-5 Madelyn Horne Johns Creek HS
Boys (8)
400m F 1 1st 49.17 Issac Teasley Riverside Military Academy
400m F 1 2nd 49.32 Caden Ciul Johns Creek HS
300H F 1 1st 38.37 Caden Ciul Johns Creek HS
LJ F 1 1st 23-1.5 Jonathan Baker Northview High School
TJ F 1 1st 46-3.75 Kevin Yang Chattahoochee High School
TJ F 1 1st 46-3.75 Kevin Yang Northview High School
TJ F 1 2nd 45-3.25 Jonathan Baker Northview High School
TJ F 1 3rd 45-2.25 Issac Teasley Riverside Military Academy

Lanier HS Fast and Furious II

Lanier HS Sugar Hill, GA
Apr 11, 2018
456 Total Performances

Elite Performances

Girls (2)
200m F 5 1st 24.80 Jordan Smith Lambert HS
S F 1 1st 37-7.5 Jazmin Robinson Grayson High School
Boys (2)
400m F 4 1st 48.65 Zachary Jones Grayson High School
800m F 2 1st 1:57.60 Lee Keil Lambert HS

Fayette County Speed Meet

Fayette County High School Fayetteville, GA
Apr 10, 2018
436 Total Performances

Elite Performances

Girls (5)
400m F 3 1st 57.94 Amara Nwajagu Fayette County
HJ F 1 1st 5-4 Mikayla Williams Douglas County
LJ F 1 1st 18-1 Jania Hodges Sandy Creek
TJ F 1 1st 37-1 Na'ilah Moore Fayette County
TJ F 1 2nd 36-9 Onyinye Chukka Douglas County
Boys (2)
200m F 5 1st 21.93 Trey Johnson Fayette County
400m F 6 1st 48.98 Seth Holloway Fayette County

GICAA Division II Regional State Qualifier

Morgan County HS Madison, GA
Apr 12, 2018
444 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

West Georgia Middle School T&F Championships

Grisham Stadium Carrollton, GA
Apr 14, 2018
439 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Region Tune-up

West Forsyth HS Cumming, GA
Apr 10, 2018
423 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
LJ F 1 1st 17-10 Chloe Cobbett West Forsyth High School
Boys (1)
S F 1 1st 51-7.5 Ridvan Kazimov South Forsyth High School

Titan Tune-Up

Discovery High School Lawrenceville, GA
Apr 11, 2018
410 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
S F 1 1st 38-10 Siddeeqa Abdurrahman Meadowcreek HS

Landmark Middle School State Tune Up

Landmark Christian High School Fairburn, GA
Apr 14, 2018
412 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Rust Buster (Pre-Region Meet)

Parkview Lilburn, GA
Apr 12, 2018
399 Total Performances

Elite Performances

Girls (2)
300H F 2 1st 45.54 Saraphina Massaquoi Berkmar High School
300H F 2 2nd 46.23 Anna Davis Tallulah Falls

CGMSAL Track & Field Championships

Spalding High School , GA
Apr 14, 2018
387 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Columbia County HS Championships

Greenbrier HS Evans, GA
Apr 11, 2018
366 Total Performances

Elite Performances

Girls (2)
LJ F 1 1st 18-3.25 Khiah Williams Grovetown HS
LJ F 1 2nd 17-8.75 Kyarra Newton Greenbrier High School
Boys (1)
PV F 1 1st 14-0 Matt Asplund Greenbrier High School

7th Annual Gary Townsend Invitational

Southern Crescent Stadium Jonesboro, GA
Apr 14, 2018
325 Total Performances

Elite Performances

Girls (8)
100m F 3 1st 12.24 MiKia Hutchings Lovejoy
400m F 3 1st 57.25 Shatara Johnson Charles Drew HS
LJ F 1 1st 19-1 Shatara Johnson Charles Drew HS
LJ F 1 2nd 17-7 Ariel Lawrence Dunwoody
S F 1 1st 44-3 Morgan Johnson Whitewater High School
S F 1 2nd 39-8 Soteria Russell Carver, Atlanta
S F 1 3rd 39-2 Sarah Carillo Whitewater High School
S F 1 4th 37-2 Karmon Jackson-Bell Lovejoy
Boys (2)
110H F 2 1st 14.32 Allan Mbah Lovejoy
TJ F 1 1st 47-4 Cedric Claritt Morrow High School

Fitzgerald Last Chance Invitational

Fitzgerald HS Fitzgerald, GA
Apr 13, 2018
343 Total Performances

Elite Performances

Boys (5)
100m F 2 1st 10.78 Travis Tisdale Lowndes High School
200m F 2 1st 21.86 Clayton Harvey Montgomery County HS
TJ F 1 1st 45-7 Da'Quan Jackson Montgomery County HS
TJ F 1 2nd 45-1.25 Tayvonn Kyle Lowndes High School
D F 1 1st 154-7 Walker Schwab Lowndes High School

Otwell Middle School Meet

Forsyth Central HS Cumming, GA
Apr 11, 2018
355 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Piedmont Athletic Conference MS Championships

Monroe Area high School Monroe, GA
Apr 14, 2018
346 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Forsyth County Middle School Meet - Host Desana

South Forsyth High School Cumming, GA
Apr 11, 2018
344 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Region 4-A Results

Fitzgerald HS Fitzgerald, GA
Apr 11, 2018
335 Total Performances

Elite Performances

Boys (1)
D F 1 1st 152-1 Jalen Holmes Macon County

Chattahoochee River Invitational 2nd Annual

Heard County Track Franklin, GA
Apr 12, 2018
452 Total Performances (332 GA)

Elite Performances

Girls (1)
100m F 3 1st 12.12 Khadijah Montgomery Temple High School

Darlington Home Meet # 4

Darlington High School Rome, GA
Apr 10, 2018
324 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
S F 1 1st 39-0.5 Chanelle Clemmons Cass High School
Boys (1)
TJ F 1 1st 45-2.5 Jamarious Mosteller Chattooga HS

Creekview Last Chance Meet 2018

Creekview HS Canton, GA
Apr 11, 2018
311 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
S F 1 1st 37-9 Taylor Smith Creekview
Boys (2)
100m F 2 1st 10.77 Chase Burr Creekview
D F 1 1st 150-4.5 Alex Majeed Sequoyah High School

PATRIOTS SENIOR NIGHT HOME MEET 3

Paulding Couty HS Dallas, GA
Apr 11, 2018
299 Total Performances

Elite Performances

Girls (5)
4x400m F 2 1st 3:50.00 Paulding County
4x400m F 2 2nd 3:54.00 East Paulding High School
D F 1 1st 125-1 Victoria Solheim Paulding County
S F 1 1st 38-0 Victoria Solheim Paulding County
S F 1 2nd 37-2.5 Aaliyah Foxx-Rome North Paulding HS

Walton Last Chance Meet

Walton High School Marietta, GA
Apr 11, 2018
285 Total Performances

Elite Performances

Girls (7)
800m F 1 1st 2:16.71 Amara Onyeukwu Walton High School
3200m F 1 1st 11:00.77 Elizabeth Rice Kennesaw Mountain
100H F 2 1st 13.72 Tia Jones Walton High School
300H F 1 1st 46.29 Elasia Campbell Walton High School
HJ F 1 1st 5-5 Elasia Campbell Walton High School
TJ F 1 1st 37-7 Denise Issah Pope High School
PV F 1 1st 10-7 Rachel Valentine Walton High School

Vikings#4

First Presyterian Day School Macon, Ga
Apr 11, 2018
308 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
LJ F 1 1st 19-5.5 DaLoria Boone John Milledge Academy
Boys (1)
110H F 2 1st 13.93 Titus Moore First Presbyterian Day School

NewRock MS Athletic League Track and Field Championship

Heritage HS Conyers, GA
Apr 13, 2018 Apr 14, 2018
315 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

GICAA D1 South Regional State Qualifier

Riley Field Peachtree City, GA
Apr 12, 2018
311 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Tift Quad 3

Tift County HS Tifton, GA
Apr 11, 2018
285 Total Performances

Elite Performances

Girls (2)
3200m F 1 1st 10:22.76 Elizabeth Funderburk Colquitt County
TJ F 1 1st 37-0.5 Lexoutica Jackson Coffee
Boys (3)
LJ F 1 1st 23-10 Jonathan Holmes Valdosta High School
LJ F 1 2nd 23-0 Nicholas Jackson Valdosta High School
LJ F 1 3rd 22-11 Robert Wood Colquitt County

GICAA D1 West Regional Qualifier

Hampton High School Track Hampton, GA
Apr 12, 2018
305 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Region 1-A Championship Meet

Hugh Mills Stadium Albany, GA
Apr 9, 2018
298 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
300H F 2 1st 46.14 Tanesia Huckaby Terrell County HS

Berg/Seeger Classic

California School for the Deaf - Fremont Fremont, CA
Apr 14, 2018

Elite Performances

No elite performances.

Houston County Track & Field Championships

McConnell Talbert Stadium Warner Robins, GA
Apr 11, 2018
265 Total Performances

Elite Performances

Girls (2)
400m F 1 1st 57.87 Shaianne Sipsey Veterans HS
TJ F 1 1st 38-7 Shaianne Sipsey Veterans HS
Boys (4)
400m F 1 1st 48.25 Antonio Doster Houston County
4x100m F 1 1st 42.17 Houston County
TJ F 1 1st 45-10.5 Tyrell Bailey Warner Robins
TJ F 1 2nd 45-1 kyah plummer Houston County

Westminster Varsity Meet 5

The Westminster Schools Track Atlanta, GA
Apr 12, 2018
275 Total Performances

Elite Performances

Girls (4)
400m F 1 1st 57.29 Bronte Bacchetta Westminster School
800m F 1 1st 2:13.81 Naima Turbes Westminster School
1600m F 1 1st 4:55.83 Naima Turbes Westminster School
LJ F 1 1st 17-8 Khiara White Chamblee

Augusta Prep MS Meet #5

Augusta Prep Augusta, GA
Apr 13, 2018
347 Total Performances (295 GA)

Elite Performances

No elite performances.

Calhoun Home Meet #5

Calhoun HS Calhoun, GA
Apr 12, 2018
282 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
S F 1 1st 37-8 Chanelle Clemmons Cass High School
Boys (1)
TJ F 1 1st 45-7 Jamarious Mosteller Chattooga HS

Statesboro Last Call Region Prep Meet

Statesboro High School Statesboro, GA
Apr 11, 2018
245 Total Performances

Elite Performances

Girls (5)
HJ F 1 1st 5-4 Jania Joseph Statesboro High School
LJ F 1 1st 18-4.25 Courtney Madison Vidalia
LJ F 1 2nd 18-1.5 Jasmine Akins Calvary Day School
LJ F 1 3rd 17-9.5 Myesha Hall Vidalia
TJ F 1 1st 37-4.5 Jasmine Akins Calvary Day School
Boys (3)
100m F 1 1st 10.76 Chance Whitman Screven County
200m F 2 1st 21.68 Chance Whitman Screven County
D F 1 1st 155-7 Cj Wright Screven County

Hiram Meet #4

Hiram High School Hiram, GA
Apr 10, 2018
267 Total Performances

Elite Performances

Girls (3)
LJ F 1 1st 18-6.75 Keyara Robinson Hiram High School
TJ F 1 1st 36-7.25 Keyara Robinson Hiram High School
S F 1 1st 38-1 Aaliyah Foxx-Rome North Paulding HS

Columbus City Championship

Kinnett Stadium Columbus, Ga
Apr 11, 2018
269 Total Performances

Elite Performances

Girls (2)
LJ F 1 1st 18-3 Jozalyn Albright Hardaway
S F 1 1st 38-3 Akia Humber Shaw High School

Marist MS Home Meet #2

Marist HS Atlanta, GA
Apr 12, 2018
278 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Gordon Central Home # 4

Gordon Central High School Calhoun, GA
Apr 12, 2018
274 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Henry County Middle School Championships - Finals

Dutchtown HS/MS/ES complex Hampton, GA
Apr 11, 2018
272 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

River Ridge Tri-Meet #3

River Ridge High School Woodstock, GA
Apr 12, 2018
251 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

South Paulding Home Meet #3

South Paulding HS Douglasville, GA
Apr 10, 2018
233 Total Performances

Elite Performances

Girls (3)
100m F 1 1st 12.10 Vivette Green Alexander
200m F 3 1st 24.98 Vivette Green Alexander
800m F 1 1st 2:12.10 Brenda Ayuk Alexander

Cherokee Home Dual Meet

Cherokee HS Canton, GA
Apr 11, 2018
232 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
SMR F 1 1st 4:22.55 Cherokee

Chestatee High School Tri Meet

Chestatee HS Gainesville, Ga
Apr 10, 2018
223 Total Performances

Elite Performances

Girls (2)
400m F 2 1st 57.35 Rachel Gearing White County High School
TJ F 1 1st 36-7.25 Rachel Gearing White County High School

Athens Academy MS Home 4

Athens Academy Watkinsville, GA
Apr 11, 2018
226 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

WBHS Last Chance Meet

Winder Barrow Winder, GA
Apr 12, 2018
218 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

GISA Region 3AAA Championship

Hugh Mills Stadium Albany, GA
Apr 11, 2018
217 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Public Area 3 Meet

Darlington High School Rome, GA
Apr 13, 2018
210 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

GISA 1AA Regional Track & Field Championship

Flint River Academy Woodbury, GA
Apr 13, 2018
203 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Darlington Middle School Meet #1

Darlington High School Rome, GA
Apr 11, 2018
202 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Best of Barrow

Winder Barrow Winder, GA
Apr 10, 2018
174 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
PV F 1 1st 10-6 Breanna McNamara Winder-Barrow HS
Boys (2)
HJ F 1 1st 6-7 Malik Wiggins Apalachee
D F 1 1st 156-9 Logan Cash Winder-Barrow HS

Hart County High School Home Meet 4-10

Hart Co. Hartwell, GA
Apr 10, 2018
184 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
S F 1 1st 37-11 Shakira Ardister Elbert Co.

Rome Invitational #5

Barron Stadium Rome, GA
Apr 12, 2018
172 Total Performances

Elite Performances

Boys (2)
110H F 1 1st 14.54 Tony Mathis Cedartown
TJ F 1 1st 45-1 Marquis Glanton Rome High School

Show Down In The Mac'Town

Thompson Stadium Macon, Ga
Apr 9, 2018
166 Total Performances

Elite Performances

Girls (2)
LJ F 1 1st 18-9 India Turk Howard High School
TJ F 1 1st 40-4 India Turk Howard High School

Birds of Prey - TriMeet

Pebblebrook HS Mableton, GA
Apr 10, 2018
173 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Tri-State #2

Rabun Gap-Nacoochee School Rabun Gap, GA
Apr 11, 2018
276 Total Performances (168 GA)

Elite Performances

No elite performances.

Dick Frame Invitational

First Presyterian Day School Macon, Ga
Apr 14, 2018
156 Total Performances

Elite Performances

Boys (1)
110H F 1 1st 14.18 Titus Moore First Presbyterian Day School

2018 GICAA East Region- Warrenton

Briarwood Academy Warrenton, GA
Apr 12, 2018
144 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Stampede at the Corral

South Effingham HS Guyton, GA
Apr 12, 2018
128 Total Performances

Elite Performances

Boys (2)
100m F 1 1st 10.74 Jonte Gantt South Effingham High School
TJ F 1 1st 46-4 Darius Scott South Effingham High School

Tiger Classic

Wilbur Hutsell Track Complex Auburn, AL
Apr 13, 2018 Apr 14, 2018
1,039 Total Performances (138 GA)

Elite Performances

No elite performances.

Whitefield Academy MS Intra-Squad Meet

Whitefield Academy Mableton, GA
Apr 13, 2018
117 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

MoCo Field Events Meet

Montgomery County HS Mt. Vernon, GA
Apr 10, 2018
95 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
LJ F 2 1st 17-6.5 Courtney Madison Vidalia

For Throwers Only

Red Devil Stadium Loganville, GA
Apr 10, 2018
51 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Savannah State Duals

Savannah State University Savannah, GA
Apr 14, 2018
155 Total Performances (37 GA)

Elite Performances

No elite performances.

Golden Corner Rotary Tri-State Relays

Seneca High School Seneca, SC
Apr 13, 2018
188 Total Performances (32 GA)

Elite Performances

No elite performances.

Cross Creek HS Home Meet 4/11

Cross Creek HS Augusta, GA
Apr 11, 2018
2 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

East Alabama MS/JV Championship

Smiths Station High School Smiths Station, AL
Apr 12, 2018
489 Total Performances (0 GA)

Elite Performances

No elite performances.

Carson MS Jumps Meet 2

Greene County High School Track Greensboro, GA
Apr 11, 2018

Elite Performances

No elite performances.

rust buster

Parkview Lilburn, GA
Apr 12, 2018

Elite Performances

No elite performances.

Carson MS Intrasquad Meet

Greene County High School Track Greensboro, GA
Apr 11, 2018

Elite Performances

No elite performances.

Pepperell Middle School Track Meet

Peperell HS Lindale, GA
Apr 11, 2018

Elite Performances

No elite performances.

Pepperell Middle School Track Meet

Peperell HS Lindale, GA
Apr 11, 2018

Elite Performances

No elite performances.

Rome Invitational #4

Barron Stadium Rome, GA
Apr 11, 2018

Elite Performances

No elite performances.

Jefferson Middle School Glow Run and Fun Run

Jefferson MS Jefferson, GA
Apr 13, 2018

Elite Performances

No elite performances.

Social Circle Meet #4

Social Circle High School Social Circle, GA
Apr 12, 2018

Elite Performances

No elite performances.

Strong Rock Patriot Quad Meet #2

Strong Rock Christian School Locust Grove, GA
Apr 10, 2018

Elite Performances

No elite performances.

Jackson and East Jackson Dual

East Jackson High School Commerce, Ga
Apr 10, 2018

Elite Performances

No elite performances.

The 2018 Middle School Floyd County Championships

Barron Stadium Rome, GA
Apr 13, 2018

Elite Performances

No elite performances.

GA Region 7-AAAA Championship

Blessed Trinity Roswell, GA
Apr 14, 2018 Apr 16, 2018

Elite Performances

No elite performances.

Region 6AA Track & Field Meet

Lakewood Stadium Atlanta, GA
Apr 14, 2018 Apr 16, 2018

Elite Performances

No elite performances.

Region 4-A Region Championship

Fitzgerald HS Fitzgerald, GA
Apr 10, 2018

Elite Performances

No elite performances.

GA Region 2-AAAA Championship

Spalding High School , GA
Apr 13, 2018 Apr 16, 2018

Elite Performances

No elite performances.

Houston County Middle Meet #6

McConnell Talbert Stadium Warner Robins, GA
Apr 10, 2018

Elite Performances

No elite performances.

South Paulding Dual Meet

South Paulding HS Douglasville, GA
Apr 10, 2018

Elite Performances

No elite performances.

Westside High School Meet

Westside Augusta HS Augusta, Ga
Apr 11, 2018

Elite Performances

No elite performances.

Brentwood School Home Meet 4-11

Brentwood School Sandersville, GA
Apr 11, 2018

Elite Performances

No elite performances.

North Georgia Youth Track & Field League Meet #5

Apalachee HS Track Winder, Ga
Apr 14, 2018

Elite Performances

No elite performances.

West GA Middle School League Championship

Mount Zion HS- Carrollton Carrollton, GA
Apr 13, 2018 Apr 14, 2018

Elite Performances

No elite performances.

Huntsville City Championships

Milton Frank Stadium Huntsville, AL
Apr 9, 2018

Elite Performances

No elite performances.

Bibb County Championship - Cancelled

Thompson Stadium Macon, Ga
Apr 12, 2018

Elite Performances

No elite performances.

Home FAT Meet 5

Ware County HS Waycross, GA
Apr 10, 2018

Elite Performances

No elite performances.

Bradwell Last Chance

Bradwell Institute Hinesville, GA
Apr 12, 2018

Elite Performances

No elite performances.

Banks County Home Meet #3

Banks County HS Homer, GA
Apr 10, 2018

Elite Performances

No elite performances.

Alcovy Senior Night

Alcovy High School Covington, Ga
Apr 13, 2018

Elite Performances

No elite performances.

MCHS Final Home Meet

Madison County HS Danielsville, GA
Apr 10, 2018

Elite Performances

No elite performances.

City Speed Championship - Cancelled

Barron Stadium Rome, GA
Apr 14, 2018

Elite Performances

No elite performances.
Key
F Finals
s Semi-finals
q Quarter-finals
p Prelims
National Gold Elite
National Silver Elite

Performances above met the MileSplit US Second Team standard.

Comments